Libia wprowadziła prawo zmuszające do odejścia współpracowników Kadafiego

Kategorie: 

Tydzień temu tłum uzbrojonych ludzi otoczył budynki ministerstwa spraw zagranicznych i sprawiedliwości półciężarówkami z działami przeciwlotniczymi i karabinami maszynowymi, by wymusić odejście obecnego premiera. Naciski spowodowały wprowadzenie prawa przez Parlament w Libii, które zmusza do odejścia wszystkich osób, którzy grali jakąkolwiek rolę w życiu politycznym państwa za czasów 42-letnich rządów Muammara Kadafiego. Ponadto nie będą oni mogli już nigdy w przyszłości pełnić żadnego kierowniczego stanowiska w Libii.

 

Premier Libii Ali Zidan był dyplomatą w czasie rządów Muammara Kadafiego a w 1980 roku przeszedł do opozycji. Podpisanie nowego prawa prawdopodobnie wyeliminuje go z udziału w obecnym rządzie. Prawo dotyczy również wszystkich, którzy uczestniczyli w życiu politycznym za czasów Kadafiego. Izolacja polityczna dotyczy też osób, które używały argumentów religijnych, by zniechęcić ludzi do udziału w libijskiej rewolucji w 2011 roku.

 

Politycy dyskutowali o nowej ustawie od miesięcy. Siły zbrojne Libii są zbyt słabe by się bronić, dlatego przyśpieszono jej wprowadzenie, mimo iż ustawa wywołuje spore kontrowersje. Wojownicy, którzy walczyli o obalenie rządów Kadafiego w 2011 roku odmawiają złożenia broni.

 

W 2012 roku Rządząca Narodowa Rada Libijska wprowadziła dekret, który zabrania oddawania czci Kadafiemu i wychwalania jego rządów i współpracowników. W przeciwnym razie grozi za to więzienie. Drugi dekret umożliwiał wprowadzenie kary pozbawienia wolności dla wszystkich osób, które próbują dokonywać zamachów na rewolucję libijską. Zaś trzeci dekret przekazał pod kontrolę władz sądowych wszelkie dobra nagromadzone przez rodzinę Kadafiego i wielu osobistości jego rządu.

 

 

Źródło: http://elcomercio.pe/actualidad/1572677/noticia-libia-aproboley-aislamiento-politico-contr...

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem