Krwawe starcia na południu Ukrainy, ponad 40 zabitych w Odessie

Kategorie: 

Podczas gdy wszyscy z zaniepokojeniem spoglądali w kierunku Słowiańska i Kramatorska doszło do tragicznej eskalacji sytuacji na południu Ukrainy. W zamieszkach w Odessie łącznie zginęło tam ponad 40 osób, a 200 zostało rannych.

 

Kontekst wydarzeń jest taki, że po meczu piłkarskim kibice z Odessy urządzili sobie przemarsz ulicami miasta, w którym manifestowali poparcie dla rządu. Na około 1500 zwolenników rządu w Kijowie napadło kilkuset tak zwanych separatystów.

 

Doszło do regularnej bitwy na ulicach. W trakcie starć część z atakujących zaczęła strzelać. W sieciach społecznościowych pojawiły się sugestie, że prorosyjsko nastawionych uczestników w broń palną wyposażyli działający tam agenci rosyjskiej FSB. W wyniku ran postrzałowych śmierć poniosły 4 osoby.

 

Walka stawała się coraz bardziej brutalna i w pewnym momencie kilkudziesięciu separatystów schroniła się w budynku Związków Zawodowych skąd prowadzono ostrzał do proukraińsko nastawionych manifestantów. Emocje sięgnęły zenitu i w pewnym momencie w ruch poszły tak zwane koktajle mołotowa, co doprowadziło do tragicznego w skutkach pożaru.

Gdy ogień trawił kolejne piętra budynku z jego wnętrza nadal padały strzały, co uniemożliwiło działania straży pożarnej. Prawdopodobnie z tego powodu bilans tego pożaru jest tak tragiczny. Nadal nie ma potwierdzonych informacji, ale wygląda na to, że w wyniku ognia i tlenku węgla zginęło od 31 do 38 osób.

Okazało się też, że większość z nich nie była mieszkańcami Odessy, a według władz z Kijowa posiadali oni rosyjskie paszporty. Zasugerowano, że ofiary to rosyjscy prowokatorzy. Wszyscy czekają teraz na to, co zrobi Rosja, bo wczorajszy krwawy incydent z Odessy jest dobrym pretekstem do wprowadzenia wojsk rosyjskich.

 

Strona rosyjska o brutalną eskalację oskarża neobanderowców z organizacji Prawy Sektor. W oficjalnych przekazach funkcjonuje przekonanie, że to właśnie ukraińscy faszyści odpowiadają za masakrę w Domu Związków Zawodowych w Odessie. Co więcej banderowcy mieli nie pozwolić prorosyjskim bojownikom na opuszczenie płonącego budynku, co miało się przyczynić do tak tragicznego bilansu ofiar.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika greani11

czym wy sie przejmujecie ja

czym wy sie przejmujecie ja nie rozumiem czy to wasza sprawa co tam sei dzieje? tam byla wolna amerykoukrainka i w rosji jest to samo a utym bardzeij ze ludzi buntuje sie propaganda .nic nei weskura nikt z was a powinniscie uzastanowic sei co dzieje sie u was w polsce.

Zanim cokolwiek napiszesz  na temat unii najpierw dowiedz sie czegos o niej jesli nic nie wiesz lepiej nie pisz.!

Portret użytkownika lol

bardzo dobrze brawo Ukraino

bardzo dobrze brawo Ukraino likwidowac to sowieckie scierwo mu Polacy dobrze wiemy jakie to ludobujcze i zdradzieckie kanalie nikt nie wymordowal wiecej Polakow dlatego kazdy pozadny Polak zawsze  i wszedzie czerwona sowiecka zaraze tepic bedzie.

Portret użytkownika brutal

człowieku ty sobie melise

człowieku ty sobie melise zaparz i się uspokuj a potem odwiedz psychiatrę da ci jakieś psychotropy odejć od kompa poczwicz joge odpręż umysł jeśli jeszcze posiadasz mózg a jak nie to dymaj na ukraine i pomagaj banderowcom ciekawe czy spotkasz tam pożądnego polaka, bo prawdziwy mądry polak nie bierze w tym udziału! i nie pisze takich bzdur, ale cóż masz prawo do własnej opini 

Portret użytkownika Gościu

Ukraina – dziesiątki

Ukraina – dziesiątki rosyjskich trupów w Odessie
Dziesiątki zwolenników federalizacji Ukrainy zginęło w pożarze budynku Domu Związków Zawodowych.
W wyniku podpalenia budynku Domu Związków Zawodowych w Odessie, gdzie w piątek schronili się zwolennicy federalizacji, zginęło ponad 30 ludzi.
Bojówkarze napadli na obóz zwolenników federalizacji na Kulikowym Polu i aktywiści zostali zmuszeni do schronienia się w Domu Związków Zawodowych. Po tym radykałowie z „Prawego Sektora” podpalili budynek.
Według danych MWD Ukrainy 30 ludzi uległo zaczadzeniu, ośmiu rozbiło się wyskakując z okna. O pomoc medyczną zwróciło się 50 ludzi, w tym 10 pracowników milicji, przekazuje ITAR-TASS. Donosi się, że aktywiści „Prawego Sektora” i „Samoobrony” brutalnie bili ludzi uratowanych z płonącego budynku. Brutalnie pobito deputowanego Rady Okręgowej, Alieksieja Ałbę, i innych zwolenników federalizacji, którzy organizowali zbiórkę podpisów o przeprowadzenie referendum. Pomimo tego, że liczni z nich byli ranni i poparzeni, kopano ich nogami, następnie wrzucili ich do milicyjnej ciężarówki i wywieźli nie udzielając pomocy medycznej. Milicja w działania bojówkarzy praktycznie nie ingeruje a przybyłym lekarzom pozwolono zabrać tylko ciężko rannych i tych, którzy byli nieprzytomni.
Zebrani przed wejściem do budynku bojówkarze skandują „Ukraina ponad wszystko”. Ich działania wsparł mianowany przez kijowski reżim gubernator okręgu odesskiego, Władimir Niemirowskij. „Działania mieszkańców Odessy w kwestii neutralizacji i chwytania terrorystów uważa się za legalne. Co się tyczy milicji i jej roli w dzisiejszych wydarzeniach to jest sprawa oddzielna. Zostawimy ją do ostatecznej stabilizacji sytuacji w regionie” - powiedział on komentując zamieszki.
Mianowany przez Radę Najwyższą Ukrainy szef MWD Arsien Awakow powiedział, że w rezultacie pożaru w budynku Domu Związków Zawodowych w Odessie według uściślonych danych zginęło 35 ludzi.
Przypomnijmy, że konflikt powstał w piątek w Odessie pomiędzy aktywistami antymajdanu z jednej strony a kibicami odeskiego i charkowskiego klubu piłkarskiego a także aktywistami euromajdanu z drugiej strony. Uruchomiono dochodzenie w sprawie masowych zamieszek.
MWD Ukrainy w okręgu odesskim ostrzegło, że starcia pomiędzy zwolennikami federalizacji a aktywistami euromajdanu w Odessie nie słabną i do szpitali ciągle napływają ranni.
http://wolna-polska.pl/wiadomosci/ukraina-dziesiatki-rosyjskich-trupow-odessie-2014-05
 
Ukraińscy kibole reprezentują skrajnie prawicowe, nacjonalistyczne przekonania, powiązani są blisko z „Prawym Sektorem”. W ostatnich miesiącach to właśnie piłkarscy chuligani stanowili na Wschodniej i Południowej Ukrainie zaplecze miejscowych akcji poparcia dla kijowskiego Majdanu.
Wobec niepowodzenia kolejnych faz „operacji antyterrorystycznej” na Wschodzie Ukrainy, do akcji przystąpili piłkarscy kibole. Bojówki złożone z pseudokibiców próbowały wzniecać zamieszki w Charkowie i Doniecku. Marsz kiboli w Doniecku został rozbity w wyniku przeciwdziałania ze strony Pospolitego Ruszenia Donbasu. Również w Charkowie bojówkarze napotkali na zdecydowany opór.
Wydarzenia w Odessie to kolejny przypadek wykorzystywania przez władze w Kijowie i powiązanych z nimi oligarchów, do których należą kluby piłkarskie, bojówek złożonych z pseudokibiców.
http://www.lewica.pl/?id=29431&tytul=Odessa:-Boj%F3wki-kiboli-zabi%B3y-kilkadziesiat-os%F3b-%28akt.%29

Portret użytkownika Michu

Ciut inny temat. Skopiowalem

Ciut inny temat.
Skopiowalem znalezione w necie.
Książka: "Donald Tusk. Pierwsza niezależna biografia" Sławomir Grabias, Wyd. Signum Temporis, 2011 - umożliwia czytelnikowi zrozumieć wiele "niepojętych rzeczy" jakie wyprawia obecny "władca Polski", rzeczy które "nie mieszą się Polakom w głowach". Bo też faktycznie to co wyprawia Tusk można tylko zrozumieć poprzez zaszczepioną mu nienawiść do Polskości z jednoczesnym teatralnym zakładaniem maski Polaka i patrioty. Jak tragiczne są tego skutki dla Polski, miliony Polaków odczuły to już na własnej skórze. A prawda jest szokująca i jest przeciwieństwem tego teatru, który odstawia: Dziadek Tuska ze strony ojca był ochotniczo w hitlerowskim wermahcie. Brat dziadka ze strony matki, również służył w wermahcie. Natomiast babka ze strony matki, z domu Liebke, była rodowitą Niemką. Męska część rodziny zginęła w Rosji, na frontach I i II wojny światowej. Ciotka matki Donalda Tuska zginęła wraz z czwórką dzieci podczas ucieczki w styczniu 1945 r. na pokładzie słynnego "Wilhelma Gustloffa", storpedowanego przez Rosjan. Matka Donalda Tuska wspomina, że jej mama i babcia chciały uciekać po wojnie do Niemiec, bo "w końcu były Niemkami" (Donald Tusk. Pierwsza niezależna biografia" Sławomir Grabias, Wyd. Signum Temporis, 2011). Babka Tuska, salowa, musiała odejść z pracy w szpitalu, bo była szykanowana ze względu na jej silny niemiecki akcent. To, że w rodzinie Tuska rozmawiało się po niemiecku, nie było tajemnicą (Grabias, str. 26). Tusk zdawał sobie sprawę z problemów z tożsamością narodową swojej rodziny. Miał od dzieciństwa zaszczepioną nienawiść do nieniemców, szczerze nienawidził Polaków, bo był jako dzieciak wyzywany od hitlerowców na podwórku i w szkole. Jego wielką traumą jest chorobliwa nienawiść do Polskości oraz dla kariery wypieranie się własnego pochodzenia, udawanie, że jest kimś innym, niż jest naprawdę! Ten stres z zapierania siebie samego uformował psychopatyczną, bezwzględną psychikę Tuska, który nigdy nie wacha się rozpowszechniać obrzydliwych łgarstw na przeciwników politycznych czy też wyrzucać oddanych mu pracowników dla własnej kariery i stołków. Dlatego Polacy jako obywatele powinni wiedzieć, kogo wybierają na premiera czy na prezydenta i jakie jest jego pochodzenie. To jest normalnym prawem każdego narodu wybierającego swoich przywódców w USA, W.Bryt, czy Francji. Tusk doskonale wiedział, kim była jego rodzina, ale wypierał się i kłamał. Dlaczego więc kłamcy i oszustowi powierzono sprawowowanie w Polsce tak wysokiego urządu ? Dlaczego dopuszczono, żeby wyrządził tyle straszliwych szkód Polakom i Państwu Polskiemu łącznie z Zamachem Smoleńskim ? Kto stał i stoi za ruskimi serwerami i za łże-mediami, które go wybrały ?

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem