Korporacja Google planuje budowę grafenowej windy orbitalnej

Kategorie: 

Ostatnio coraz częściej powraca idea budowy kosmicznej windy, która mogłaby raz na zawsze rozwiązać problem z wysyłaniem człowieka w kosmos. Takie coś byłoby bardzo pomocne dla wielu agencji kosmicznych. Winda zapewniłaby łatwe transportowanie na orbitę naszej planety astronautów jak i ładunków.

 

Na pierwszy rzut oka pomysł budowy takiej konstrukcji może się wydawać szalony, ale eksperci z "tajnego" laboratorium Google X są zdania, że nadchodzi czas realizacji tego śmiałego zamierzenia.

Źródło: NASA

Rich DeVaul , szef zespołu Laboratorium Google X, powiedział niedawno dziennikarzom, że Google naprawdę rozważa możliwość budowy kosmicznej windy. DeVaul potwierdził, że podstawową ideą stworzenia takiej windy będzie "zdolność do dostarczania ładunków z powierzchni ziemi na orbitę i spowrotem, bez dodatkowych nakładów energii".

 

Niestety, na razie jest to tylko plan, a projekt budowy kosmicznej windy, postanowiono zamrozić na czas nieokreślony. Powód jest prosty: na świecie nie ma jeszcze wystarczającej ilości materiałów, za pomocą których udałoby się go zrealizować. Dla konstrukcji takiej struktury będzie wymagała użycia stopów, które wykazują znacznie większą wytrzymałość niż którekolwiek z obecnie istniejących na rynku.

 

Wszystko może się zmienić za sprawą pojawienia się materiału 2D (jednoatomowej grubości) tak zwanego grafemu. Opracowana w Polsce metoda tworzenia nanorurek weglowych może otworzyć ponownie projekt windy Gogle, ponieważ to jest właśnie materiał na który czekano, 3000 razy wytrzymalszy od stali i lekki.

 

Jest bardzo prawdopodobne, że Google odmrozi projektu budowy kosmicznej windy, gdy tylko technologia produkcji nanorurek węglowych rozwinie się na tyle aby dało się tworzyć je szybciej i aby były dłuższe niż metr, który obecnie osiągamy. Udoskonalenie tej technologii to jednak tylko kwestia czasu i można sobie wyobrazić budowę fabryki nanorurek, która wzniesie się aż na orbitę budując się od powierzchni ziemi aż do zadanych 100 km. Zapewne potem powstanie więcej takich wind i wszyscy uzyskają tani dostęp na orbitę naszej planety, o którym marzono od tak dawna.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Medium

SEN http://artemdragunov.live

SEN
http://artemdragunov.livejournal.com/3102475.html

"И да. Главное. У нашей планеты есть ещё один спутник, помимо Луны и того говна, которое мы тысячами на орбиты закидывали.
Он меньше Луны, но он не земного происхождения и некоторые астрономы это уже знают.
Не смотрите на небо - его не видно невооружённым глазом, но специально вооружённым - ещё как...
Две эвакуации до конца мая каждая на 9 баллов минимум. Ключевые персоны. Планетарного масштаба."

 

 

Portret użytkownika Mr Spock

A po cholerę winda skoro od

A po cholerę winda skoro od 40 lat wojsko USA ma skatkio kosmiczne zdolne do lotu do innych gwiazd w ciągu paru godzin? Mówili o tym świadkowie Robert Dean i Gary McKinnon, którzy mieli dostęp do tajnych archiwów wojskowych w USA. Mamy tak zaawansowane ukrywane technoogie, że bez trudu możemy zlikwidowac całą biedę na świecie, jednak do tego nie dojdzie. Żyjemy w obozie koncentracyjnym. Zobaczcie na film na youtube "I, pet goat II".

Portret użytkownika Venture

"Budowa fabryki nanorurek,

"Budowa fabryki nanorurek, wzniesie się od powierzchni do 100km?"
Przecież w ten sposób a'la wieża Babel nie skonstruuje się kosmicznej windy. Smile
Wytwarza się na ziemi kabel o długości 35 000 km, zwija w szpulę i wynosi na orbitę geostacjonarną po to by satelita unosił się nad jednym punktem na Ziemi oraz by przeciwwaga (puste zbiorniki napędowe, jakaś asteroida) i siła odśrodkowa umożliwiła napięcie kabla gdy ten już będzie zamoconwany na Ziemi.
Kabel może być ewentualnie wynoszony etapami i łączony w przestrzeni kosmicznej, następnie się go rozwija i opada na pow Ziemi. Potem trza go schwytać Smile W miarę jak wagoniki wznosza się w górę można zwiększać grubość i wytrzymałość kabla by przepustowość windy rosła.
Więc w pierwszej fazie lina nie musi być gruba (może grubość ołówka - zgaduję w ciemno), ale przy 35 000 km długości i nawet przyjmując, że grafen jest 3000 razy wytrzymalszy to i tak szpula będzie zacnych rozmiarów. Nie wiem jakich, to już trzeba obliczyć.

Portret użytkownika koń który mówi

Mam nadzieję, że zawsze i

Mam nadzieję, że zawsze i wszędzie będzie podkreślane, że to właśnie Polacy opracowali technologię produkcji tych nanorurek grafenowych. Apeluję do naukowców którzy za tym stoją: nie sprzedajcie się nawet za miliard dolców. To nie jest kwestia waszej prywatnej satysfakcji tylko honoru Polaków jako wielkich naukowców, którzy już nieraz byli deptani i okradani z genialnych patentów pod którymi podpisują się teraz różne syjonistyczne mendy bądź europedały. Albo patenty leżą głęboko schowane w czyjejś szufladzie żeby przypadkiem nie ułatwiły życia ludziom.
Świadomość, że to coś jest 3 tys. razy bardziej wytrzymałe od stali naprawdę szokuje. Próbuję sobie wyobrazić tak mocny materiał i nie potrafię. Ma ktoś więcej danych na ten temat? Chodzi o odporność na gięcie, łamanie, odszktałcenia, rozciąganie czy wszystko razem?
Karoseria samochodowa z grafenu to jest to. W niektórych książkach Lema występowały opisy pojazdów wyprodukowanych z jakiegoś niesamowicie twardego materiału, niemożliwego do zgniecenia. Czyżby grafen?

Portret użytkownika Dedal

nie będzie żadnej windy, bo

nie będzie żadnej windy, bo jej wybudowanie oznaczałoby zwarcie stratosfery i jonosfery do masy ziemi.  Efektu nawet nie będę opisywał, bo trudno to nazwać katastrofą; to za słabe slowo.
 
odróżniajcie fajans-fiction od nauki ludkowie!
 

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem