Kategorie:
Wczoraj tj. 23 stycznia 2013 roku na Słońcu doszło do dość typowego zjawiska solarnego zwanego koronalny wyrzutem masy. Zjawisko zwane jest w astrofizyce, jako CME i towarzyszy często rozbłyskom i protuberancjom słonecznym.
Zanim doszło do wyrzutu masy można było obserwować spektakularna protuberancje słoneczną. Zjawisko było widoczne od rana we środę 23 stycznia 2013. W powyższym nagraniu wideo można zobaczyć jak dochodzi do niestabilności podstawy protuberancji i w konsekwencji urwania się jej w przestrzeń kosmiczną.
Jak twierdzi NASA Goddard Space Weather Research Center ten CME dotrze do Ziemi 26 stycznia tego roku. Po jego przybyciu powinna wzrosnąć prędkość wiatru słonecznego do prędkości około 600 km/s. Napór naładowanych cząstek powinien wywołać średniej wielkości burzę magnetyczną.
Warto tez zwrócić uwagę na dziurę koronalną, która uformowała się na Słońcu. Tego typu formacja zwykle powoduje znaczny wzrost prędkości wiatru słonecznego a skumulowana z przybywającym koronalnym wyrzutem masy może być dodatkowym elementem nasilającym poziom zakłóceń elektromagnetycznych, których wkrótce doświadczy magnetosfera naszej planety.
Komentarze
kolo21
"Nie czyń innym, czego dla siebie nie pragniesz" ( 孔夫子)
Skomentuj