Komary mutanty pomogą władzom Panamy w walce z epidemią dengi

Kategorie: 

Komara - mutanta stworzono w laboratoriach brytyjskiej firmy Oksitek i ma być to nowe narzędzie do walki z epidemią dengi. Choroba jest wywoływana przez wirusy przenoszone przez komara Aedes aegypti. „Terminator”, jak nazywają nowego owada, będzie przyczyniał się do wydawania potomstwa, które umiera w stanie larwalnym, podaje Health24.

 

Zastosowanie nowej broni poparła Komisję Bezpieczeństwa Biologicznego Ministerstwa Zdrowia Panamy, powiedział Carlos Galvez, jeden z urzędników Ministerstwa.


Specjaliści z Narodowego Instytutu w Gorgas przez pięć lat studiowali możliwe konsekwencje wpływu takiego kroku na środowisko i stwierdzili, że jest to bezpieczna metoda. Długi okres badań był potrzebny, aby w pełni ocenić wykorzystanie nowej technologii.  Ma ona stale wielu przeciwników.


Władze Panamy zachowują ostrożność w tej kwestii. W marcu 2012 roku zorganizowały spotkanie z ekspertami w dziedzinie bezpieczeństwa biologicznego z Chile, Malezji i Wielkiej Brytanii, aby określić wszystkie możliwości komarów - mutantów. Na spotkaniu badacze ostrzegali przed zagrożeniami.

„Zastosowanie tej biotechnologii stworzy ryzyko dostosowania się charakteru genetycznej modyfikacji i w konsekwencji nasilą się skutki gorączki” - ostrzegł Chin Lee Lim z Malezji z międzynarodowej grupy badawczej. „Denga jest poważnym problemem dla populacji. Wykorzystywane dotychczas metody są jednak rzeczywiście nieskuteczne”.

Specjaliści Oksiteka są jednoznaczni w swojej opinii, że wykorzystanie komarów mutantów nie będzie szkodliwe dla zdrowia człowieka. Tak przynajmniej wynika z badań terenowych, prowadzonych w różnych krajach. Obecnie w Panamie na skutek dengi cierpi około 3 tys. osób.


 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika ArDoR

Jest to jakaś myśl...

Jest to jakaś myśl... sabotaż, pasozyt, backdoor, koń trojański, to lepsza metoda niż chemia sypana z samolotów po krzakach, bagnach i brzegach rzek... To właśnie takie chemiczne bicie komara doprowadza co roku to trzebienia "przy okazji" populacji pszczół i trzmieli oraz innych pożytecznych owadów.
Może dyskusyjna i kontrowersyjna to metoda, i nie wiadomo na ile przemyślana, ale wykorzystująca próżność komarzyc które pewnie wolą większych partnerów Wink
Technicznie dość trudny temat, bo te giganty mają się przecież nie rozmnażać, więc jak sprawić zeby każda komarzyca natknęła się na tego przystojniaka i znim powiła dziecię...
Jest jednak jeden mankament o którym jak sądze projektanci tej metody nie pomyśleli, chodzi o telegonię...
co będzie jeśli komarzyca zabawi się z takim gigantem, a potem mimo wszystko skuteczniejszy będzie w amorach już normalny komar?
Mogą się pojawić komary giganty zdolne do rozmnażania... i naukowcy jak zwykle zbudzą się z ręką w nocniku... no ale kto by oczekiwał od naukowców szerszego oglądu tematu którym się zajmują...
Najwyraźniej ci naukowcy, wychodzą z założenia że cokolwiek nie mieści się pod szkiełkiem mikroskopowym - po prostu nie istnieje...
Szkoda że cenę takich zabaw w laboratoryjnej piaskownicy, przyjdzie płacić obywatelom którzy te zabawy sponsorują...
 

Portret użytkownika tubylec

Już uwierzę że zdrowie

Już uwierzę że zdrowie obywateli jest władzom tak bardzo drogie i że to o to chodzi żeby ich ustrzec przed dengą, i że ów komar to akurat ten "dobry" terminator .. mogę się założyć że drugie dno tego projektu nie wygląda tak optymistycznie, zawsze jak władza grzebie przy zdrowiu obywateli to na ich niekorzyść.