Kolejne doniesienia o chorobie gołębi – tym razem z Ukrainy

Kategorie: 

Gołębi, które żyją w Kijowie, złapały chorobę, która może być przenoszona na ludzi. Kilka dni temu pisaliśmy o podobnym zjawisku, zaobserwowanym w Moskwie.

 

Ptaki zapadają na bardzo groźną dla nich dolegliwość tzw. chorobę Newcastle. Mieszkańcy ukraińskiej stolicy biją na alarm. W ubiegłym tygodniu w Kijowie gołębie zaczęły się dziwnie zachowywać. Ptaki stały się powolne, są obojętne na karmę i podobno straciły instynkt samozachowawczy. Zwykle rześkie ptaki unikały pojazdów. Teraz bezmyślnie ładują się pod koła samochodów.
 

W przypadku ptaków, zdaniem weterynarzy, choroba Newcastle jest bardzo trudna do wyleczenia. Z kolei według ornitologów pochodzenie tej choroby w Rosji i na Ukrainie jest niezrozumiałe. Na infekcje narażony jest także człowiek, ale przypadki zachorowań wśród ludzi można policzyć na palcach jednej ręki. Jak leczyć ptaki? Ptaki z ciężką postacią Newcastle nie maja szans wyleczenia. Do ratowania zwierząt stosuje się antybiotyki, które dobierane są indywidualnie w każdym przypadku.

 
Pomór drobiu tzw. „zaraza Azji” najczęściej, jak sama nazwa wskazuje,  dotyczy drobiu, ale nie jest wyjątkiem, jeśli chodzi o przedstawicieli dzikiego ptactwa. Ptaki zarażają się, przybywając w towarzystwie zainfekowanych osobników lub poprzez żywność. Choroba atakuje organy wewnętrzne. Klasyczne objawy to m. in. zmierzwione pióra, nieskoordynowane ruchy, głowa przekręcona na bok.
 

Choroba może być niebezpieczna dla ludzi. W przypadku bliskiego kontaktu z chorym gołębiem, konieczna będzie wizyta u lekarza. U człowieka choroba może powodować przeziębienie, kaszel, gorączkę i zapalenie spojówek.

Szczegóły: kiev.vgorode.ua
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Używasz Adblock? Blokujesz reklamy, ale podoba ci się to co tu czytasz? Wpłać cegiełkę na utrzymanie portalu, albo odblokuj reklamy na ZnZ