Kolejne doniesienia o chorobie gołębi – tym razem z Ukrainy

Kategorie: 

Gołębi, które żyją w Kijowie, złapały chorobę, która może być przenoszona na ludzi. Kilka dni temu pisaliśmy o podobnym zjawisku, zaobserwowanym w Moskwie.

 

Ptaki zapadają na bardzo groźną dla nich dolegliwość tzw. chorobę Newcastle. Mieszkańcy ukraińskiej stolicy biją na alarm. W ubiegłym tygodniu w Kijowie gołębie zaczęły się dziwnie zachowywać. Ptaki stały się powolne, są obojętne na karmę i podobno straciły instynkt samozachowawczy. Zwykle rześkie ptaki unikały pojazdów. Teraz bezmyślnie ładują się pod koła samochodów.
 

W przypadku ptaków, zdaniem weterynarzy, choroba Newcastle jest bardzo trudna do wyleczenia. Z kolei według ornitologów pochodzenie tej choroby w Rosji i na Ukrainie jest niezrozumiałe. Na infekcje narażony jest także człowiek, ale przypadki zachorowań wśród ludzi można policzyć na palcach jednej ręki. Jak leczyć ptaki? Ptaki z ciężką postacią Newcastle nie maja szans wyleczenia. Do ratowania zwierząt stosuje się antybiotyki, które dobierane są indywidualnie w każdym przypadku.

 
Pomór drobiu tzw. „zaraza Azji” najczęściej, jak sama nazwa wskazuje,  dotyczy drobiu, ale nie jest wyjątkiem, jeśli chodzi o przedstawicieli dzikiego ptactwa. Ptaki zarażają się, przybywając w towarzystwie zainfekowanych osobników lub poprzez żywność. Choroba atakuje organy wewnętrzne. Klasyczne objawy to m. in. zmierzwione pióra, nieskoordynowane ruchy, głowa przekręcona na bok.
 

Choroba może być niebezpieczna dla ludzi. W przypadku bliskiego kontaktu z chorym gołębiem, konieczna będzie wizyta u lekarza. U człowieka choroba może powodować przeziębienie, kaszel, gorączkę i zapalenie spojówek.

Szczegóły: kiev.vgorode.ua
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem