Kolejna misja amerykańskiego bezzałogowego promu kosmicznego

Kategorie: 

We wtorek, 11 grudnia 2012, z Przylądka Canaveral wystrzelono bezzałogowy prom kosmiczny X-37B, należący do armii amerykańskiej. Pojazd oddzielił się skutecznie od rakiety nośnej w kilka minut po starcie i rozpoczął kolejna militarna tajna misję kosmiczną.

 

To już trzecia misja pojazdu typu X-37B. Pierwsze takie urządzenie została umieszczone na orbicie w kwietniu 2010 roku i pozostawało na niskiej orbicie okołoziemskiej przez siedem miesięcy.  Jego lot i lądowanie na bazie lotniczej US Air Force "Vandenberg" było w pełni zautomatyzowane, i według ekspertów, było udane.  Tylko podczas lądowania po dotknięciu powierzchni pasa startowego jedna z opon eksplodowała.

 

Tak jak poprzednio nie podano żadnych szczegółów na temat szczegółów tej misji X-37B. Większość obserwatorów podejrzewa, że główne zadania tego drona to szpiegostwo. Jego ogromna mobilność i zdolność długotrwałego przebywania w przestrzeni kosmicznej powoduje, że jest to idealne narzędzie wywiadowcze.

 

Eksperymentalny pojazd kosmiczny X-37B został opracowany przez Boeinga dla NASA, ale został zmilitaryzowany przez Pentagon.  Jego masa startowa wynosi prawie 5 ton, długość to około 8,9 m, wysokość 2,9 metra.  Rozpiętość małych trójkątnych skrzydeł to tylko 4,5 metra.  Pojazd jest wyposażony w panele słoneczne, które na orbicie są głównym źródłem energii elektrycznej.

 

Jak wspomniano wcześniej w odtajnionych raportach Pentagonu, X-37B jest przeznaczone do pracy na wysokości od 200 do 750 kilometrów.  Jest on w stanie szybko zmienić orbitę i manewrowa., Oprócz wykonywania zadań wywiadowczych pojazd jest w stanie dostarczać w kosmos małe ładunki.

 

Niektórzy eksperci twierdzą, że X-37B to prototyp przyszłej generacji myśliwców kosmicznych, które będą w dużej liczbie będą przebywały na stałe w przestrzeni kosmicznej. Mają być używane w razie potrzeby do sprawowania kontroli nad przestrzenią kosmiczną oraz w niektórych wypadkach nawet do nalotów z orbity.  Pentagon odrzuca te insynuacje, zapewniając, że eksperymentalne urządzenie jest tylko platformą służącą do rozwoju nowych technologii.

 

 

Źródłohttp://www.theverge.com/2012/12/10/3750318/us-air-force-x37b-otv3-space

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Kochane pieniążki cóż by głupcy robili gdybyście nie istniały ;]

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem