Kilka osób rannych po wczorajszym tsunami w Indonezji

Kategorie: 

Wczorajsza bezprecedensowa aktywność sejsmiczna w regionie Indonezji a zwłaszcza dwa trzęsienia ziemi o magnitudach 8.6 i 8.2 w skali Richtera, spowodowały wielogodzinny alarm przed tsunami, który ostatecznie okazał się uzasadniony, bo tsunami nadeszło i nawet ucierpiało kilka osób w tym dwie osoby zmarły na skutek ataków serca.

 

Dlaczego trzęsienie ziemi z grudnia 2004 roku, mimo, że było pojedynczym zjawiskiem i to niewiele silniejszym od pierwszego wstrząsu spowodowało śmierć 260 tysięcy ludzi a wczorajsze niesie za sobą bilans czterech poszkodowanych? Odpowiedź tkwi w zrozumieniu dynamiki zjawiska. Trzęsienie z grudnia 2004 to starcie sił w kierunku wertykalnym, czyli w górę, co zawsze powoduje większe tsunami. Taka była też charakterystyka zeszłorocznego trzęsienia i tsunami z Japonii.

Wstrząsy wczoraj, mimo, że potężne miały wektor horyzontalny, czyli ocierały się dwie płyty a nie nachodziły na siebie. To tłumaczy ilość wstrząsów wtórnych (17 silniejszych wstrząsów) i ich siłę, zwłaszcza wstrząsu 8.2, który był tak potężny, że niektórzy z sejsmologów twierdzą, że to był kolejny wstrząs główny a nie następczy.

Tsunami jest jednak mniejsze gdy nie dochodzi do wypchnięcia dużej masy wody. Największa fala uderzyła wczoraj w miasto Melaboh na zachodnim wybrzeżu Sumatry gdzie osiągnęła rekordową wysokość sięgając trochę ponad metr. Władze Indonezji wysłały w rejon dotknięty kataklizmem odpowiednie oddziały wojskowe, które mają pomóc w stabilizacji sytuacji.

 

W tej chwili aktywność sejsmiczna w regionie basenu Oceanu Indyjskiego uspokaja się, ale jest to po prostu tykająca bomba i w każdej chwili może tam dojść do kolejnej eskalacji. Skoro są możliwe dwa wstrząsy powyżej 8 stopni to wszystko jest tam prawdopodobne. Poza tym ewidentnie widać, że wzmożenie aktywności sejsmicznej występuje globalnie.

 

Jest jeszcze jeden efekt wczorajszego zagrożenia tsunami, systemy ostrzegania poddano testowi i w większości zdały egzamin, poza typowymi dla takich sytuacji kryzysowych wybuchami lokalnej paniki ewakuacje poszły raczej sprawnie. Zabawną wpadkę zaliczyła firma KFC rozwścieczając Tajów swoim marketingiem bezpośrednim proponując zakup ulubionego kurczaka, jako dodatku do oglądania doniesień o trzęsieniach ziemi.

 

 

Źródła:

http://thestar.com.my/news/story.asp?file=/2012/4/12/worldupdates/2012-04-12T094018Z_2_BRE83B0DF_RTROPTT_0_UK-ASIA-QUAKE&sec=Worldupdates

http://www.theglobeandmail.com/news/world/kfc-thailand-apologizes-for-tsunami-marketing-message/article2399508/?from=sec431

http://news.mail.ru/incident/8625688/

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

"99% populacji to owce przeznaczone do strzyżenia w czasie pokoju i na rzeź w czasie wojny. Politycy i biurokraci to owczarki, a gospodarzami farmy są bankierzy i midasy - światowa finansjera"(motto+awatar z www.glosulicy.pl)

Portret użytkownika jesion

Znany temat.Inaczej się

Znany temat.Inaczej się nieda.Jak Rosjanie pragną Cara tak my pragniemy "bezpieczeństwa" które dają nam "leki" Smile Umyka naszej uwadze iż to właśnie ich producenci wymyślają choroby i zaszczepiają w nas strach Smile

Największym wynalazkiem ludzkości jest nóż na drugim biegunie stawiam koło. 

Portret użytkownika Skoti

Mieszkam w Coventry w  UK ok

Mieszkam w Coventry w  UK ok 18 siedziałem na ogrodzie i nagle buum , myślalem że bomba jakaś gdzieś u mnie w mieście , do radia zaczęli dzwonić ludzie ale nikt nic nie wiedział , teraz dowiaduje się że to był sonic boom z poderwanego nie dawo z bazy Typhoona   .Wałek jakiś to było poważne walnięcie i okazuje się że było słyszane w większej części Anglii.Czy możliwe jest żeby myśliwiec spowodował tak głośny hałas słyszalny na kilkaset km?    http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-17697328 Dodam że szyby drżały u mnie w Coventry i to samo w oddalonym o ponad 100 km Oxfordzie..

Portret użytkownika Ernest

W ciągu 24 godzin od w/w

W ciągu 24 godzin od w/w trzesienia ziemi nasza Linia T-T wykazuje stan zwiększonego pobudzenia.Sejsmografy na to wyraźnie wskazują(w tym nałożone i zapisane te z dalekich odległości) a najsilniej OJC.Złoża gazu, ropy,wody mogą wskazywać chwilowo zwiększione ciśnienie co jest normalne tak jak w butelce gazowanej wody mineralnej silnie potrząśniętej.Nie ździwię się jak nastąpią silniejsze tąpniecia w kopalniach lub pojawi się płytszy wyraźniejszy dla obserwatorów wstrząs.Na południu polski silne trzesienia wystepują średnio co 400 lat,średnie co 200 lat.Wzdłuż lini T-T od czasu do czasu jest cała seria drgań.KSP też ma ciekawy wykres a urządzenie jest dość głęboko umiejscowione.Ciekawe czy wzrośnie ciśnienie anomali pod Novy Kostel na głębokości 2-4 km oraz w wodach geotermalnych na południe od Krakowa.Na pograniczu Polski i Ukrainy puknęło w nocy i ciekawi mnie czy tama w Bieszczadach ma solidne fundamenty jakby  coś się działo bo ta na Wisle w środkowym biegu rzeki i pobliżu T-T kiedyś nie wytrzyma bo już teraz wskazuje na spore zużycie i pare błędów po tylu latach eksploatacji.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem