Katalonia zrezygnowała z referendum - zamiast niego odbędzie się sondaż

Kategorie: 

Podobnie jak w przypadku Szkocji, wiele osób oczekiwało na dzień, w którym Katalonia przeprowadzi referendum niepodległościowe, zaplanowane na 9 listopada. Jednak hiszpański Trybunał Konstytucyjny zawiesił głosowanie a władze Katalonii zrezygnowały z niego, przynajmniej na teraz.

 

Prezydent tego regionu, Artur Mas, od długiego czasu zapowiadał referendum niepodległościowe, które pozwoliłoby Katalonii oderwać się od Hiszpanii, na co władze tego kraju absolutnie nie zgadzają się. Hiszpański Sąd Konstytucyjny zawiesił głosowanie. Niespodziewanie okazało się, że Artur Mas zrezygnował z referendum i chce zastąpić je zwykłym głosowaniem, aby poznać opinię ludzi na temat niepodległości dla regionu.

 

Prezydent Katalonii uznał, że gdyby doszło do referendum, to byłoby ono nielegalne, dlatego najpierw chce zrobić sondaże. Tym samym zapowiedział iż nie zrezygnował z niepodległości a sondaż będzie jedynie pierwszym krokiem do referendum, które odbędzie się w innym terminie - być może dopiero w przyszłym roku.

 

Podjęta przez Artura Masa decyzja negatywnie wpłynęła na jego sojusz z pozostałymi partiami nacjonalistycznymi. Ugrupowania domagają się aby referendum zostało mimo wszystko przeprowadzone 9 listopada. Sondaż traktowany jest jako rozwiązanie zastępcze, które zresztą bardzo się spodobało władzom w Madrycie.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem