Do jeziora Bajkał wpadł meteoryt

Kategorie: 

Do Bajkału spadł mały meteoryt, informują pracownicy irkuckiego planetarium. Według Kiriła Iwanowa, naukowca z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Państwowego w Irkucku, 22 października o 20:29 czasu miejscowego niedaleko jeziora Bajkał zauważono jasny meteoryt.

 

Obiekt widziano po raz pierwszy na wysokości 67,2 km, a zgasł na wysokości 62,1 km. W momencie wykrycia prędkość meteorytu nie przekraczała 13 km/s, a w ostatniej fazie, z uwagi na opór powietrza, 10 km/s. Maksymalna jasność obiektu wynosiła, zdaniem Iwanowa, minus 4,5m (był jaśniejszy niż Wenus), a początkowa masa około jednego kilograma przy wielkości około 10 cm.

Według obliczeń, obiekt spadał swobodnie w odległości 238 kilometrów od punktu, w którym po raz pierwszy zarejestrowała go jedna z kamer. Zatem, domniemane miejsce upadku tego ciała niebieskiego znajduje się w wodach jeziora Bajkał około kilometra od wybrzeża i 17 km od miejscowości Bolszoje Gołoustnoje (org. Большое Голоустное). Zdarzenie obserwowali nie tylko pracownicy obserwatorium w Irkucku, ale także mieszkańcy Angarska.


 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika aniolp

Nikt nie wspomiał, że

Nikt nie wspomiał, że wyraźnie widać iż coś się od niego oderwało i poleciało w przeciwnym kierunku, być może do góry ? I co ? Terminator ? Ktoś nas chroni, kontroluje co spada na Ziemie ?

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem