Islandczycy zaczęli warzyć piwo z martwych wielorybów

Kategorie: 

Browar Brugghús Steðja produkuje piwo w oparciu o wykorzystanie martwych finwali islandzkich. Pomysłodawcy i producent twierdza, że nowy trunek, ze względu na dodatki, jest bardziej zdrowy i zawiera mało tłuszczu.

 

Browar podjął współpracę z firmą wielorybniczą , aby rozpocząć produkcję 5,2% piwa. Pierwsza partia będzie dystrybuowana w czasie zimowego festiwalu Islandii. Pojawienie się nowego napoju rozgniewało grupy ekologów. Przeciwnicy są przekonani, że nowy trunek stanowi zagrożenie dla finwali, które i tak są już poważnie zagrożone.

„Popyt na wielorybie mięso stale spada, coraz mniej ludzi je spożywa. Wykorzystanie wielorybiego mięsa, jako składnika do produkcji piwa jest tak niemoralne i oburzające, jak jego jedzenie" – mówi Vanessa Williams, szefowa islandzkiej grupy ochrony wielorybów.

Pomimo tego, iż firma twierdzi , że ilość warzonego piwa jest ograniczona, a produkt ma krotki termin trwałości, ekolodzy kontratakując uparcie i głoszą, że produkcja piwa zagraża życiu wielorybów, które pozostawione w spokoju mogą dożyć wieku nawet 90 lat.


Producent wypuścił na rynek limitowaną edycję piwa i jest ona poświecona islandzkiemu festiwalowi Torrablst (Thora – nordycki bóg), który odbywa się pod koniec stycznia i na początku lutego.

Właściciel browaru,  Dabjartur Arilmusson  powiedział:  „Jest to wyjątkowe piwo warzone we współpracy z firmą wielorybniczą Hvalur. Z napojem będzie serwowana przystawka z wieloryba”.

Browarnicy również uważają, że nowe piwo jest zdrowym trunkiem, ponieważ mięso wielorybów jest bardzo bogate w białka i prawie nie zawiera tłuszczu.

„Piwo było przygotowane bez dodatku cukru , co sprawia, że tego rodzaju napój jest bardzo zdrowy, a ludzie, którzy go piją, stają się jak prawdziwi Wikingowie" - powiedział w oświadczeniu . „Wiemy, że nowy produkt budzi kontrowersje. Niewątpliwie, niektórym ludziom to się nie podoba, ale wierzymy, że większość Islandczyków zaakceptuje to piwo”.

W zeszłym roku islandzka Fundacja Ochrony Wielorybów i Delfinów przeprowadziła skuteczną kampanię wyeliminowania wykorzystania mięsa zagrożonych finwali w karmach dla psów, a także, jako surowca do wytwarzania paliwa dla kutrów, donosi Daily Mail.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Pulsar

Piwo z wieloryba nie nie

Piwo z wieloryba nie nie dziwi,...
http://facet.wp.pl/gid,15351081,kat,70996,page,2,galeriazdjecie.html

Quote:
...wino z mewy "pędzone" jest przez Inuitów, tj. mieszkańców obszarów arktycznych i subarktycznych, jak Syberia i Grenlandia, a więc ludzi, którym nie dane jest cieszyć się zasobami natury. Muszą więc kombinować. Również z alkoholem...
Ale do rzeczy, wino z mewy to rzecz prosta w przygotowaniu, nawet dla ciebie. Wystarczy znaleźć zdechłą mewę lub upolować żywą, a następnie ją zabić. Dalej trzeba ją już tylko podzielić na kawałki, wrzucić do butelki i zalać wodą. Potem wystarczy położyć ją w nasłonecznionym miejscu i czekać aż sfermentuje. Niestety, to nie jest napój dla wrażliwych żołądków. U osób, nie będących Eskimosami, które odważyły się wypić ten trunek odnotowano przypadki silnego zatrucia pokarmowego.

Portret użytkownika Klaus

Każdy naród ma swojego

Każdy naród ma swojego "fijoła". I na tym polega degradacja cywilizacji. Piow ze zdechłych wielorybów, pasza dla krów ze zdechłych krów, chleb z jednorocznej przenicy GMO i chiński kawior z niczego...

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem