Iran ostrzega przed możliwością blokady Cieśniny Ormuz

Kategorie: 

 

Rośnie irytacja Iranu niekończącą się nagonką na jego rozwijający się program atomowy. Teheran oświadczył w poniedziałek, że szykuje się do manewrów morskich symulujących zamknięcie dla żeglugi Cieśniny Ormuz.

 

Reuters donosi, że jeden z członków irańskiego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego oświadczył, iż armia jest gotowa do rozpoczęcia ćwiczeń. Rzecznik armii irańskiej odmówił jednak komentarza w tej kwestii.

 

 

Komentarz ZnZ:

Wyobraźmy sobie, że Estonia od dawna jest mocarstwem atomowym, uzbrojonym przez Rosje, wspierającą militarnie i gospodarczo ten mały kraj. I wyobraźmy sobie, że Polska jest na celowniku Estonii. Wiedząc, że jedynym rozsądnym sposobem postępowania jest strategia wzajemnego odstraszania Polska zaczyna budować broń jądrową, co spotyka się z gwałtowną reakcją malutkiej Estonii wspieranej przez Rosję. Mnożone są żądania rozbrojenia i snute są plany ataków na nasz kraj. W takiej właśnie sytuacji jest teraz Iran.

 

Gdyby doszło do ataku na Iran i w konsekwencji zablokowania Cieśniny Ormuz to wszyscy to bardzo mocno odczujemy a ceny na stacjach benzynowych skoczą o ponad 100%, ze względu na pewny wzrost cen ropy i jak wiadomo im droższa ropa tym więcej z podatków ściągnie nasz panujący reżim.

 

Źródło: http://www.businessinsider.com/iranian-army-strait-of-hormuz-2011-12

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika 3plabc

Iran to nie Irak, czy

Iran to nie Irak, czy Afganistan.... 70 mln ludności, i ogromna powierzchnia... prężnie rozwijająca się gospodarka, i realne aspiracje do roli regionalnego, a może raczej światowego mocarstwa, którym Iran przy tym tempie rozwoju za 10 lat wg mnie by był niewątpliwie... wojna w Iranie nawet bez ingerencji Chin, czy Rosji może "podpalić" cały bliski wschód... blokada cieśniny Ormuz i zachwianie cen ropy może być trzęsieniem ziemi, którego chwiejna światowa gospodarka może nie przeżyć.... koszty paliwa i transportu skoczyły by drastycznie do góry, co pociągnie za sobą wzrost cen żywności.... nie muszę mówić chyba o GLOBALNYCH zamieszkach w takim wypadku.... panika na światowych giełdach to inna sprawa:) nie żebym straszył, ale jak pier... to następne święta mogą nie być tak wesołe...

Portret użytkownika Winford

Co by było,gdyby

Co by było,gdyby było!Cha,cha,cha.Wszyscy siedzą na swoich głowicach jądrowych jak kwoki na jajach i każdy straszy jeden drugiego.No,zresetować tzn.zresetować i już.Ktoś tu niema komputera?!:)))

Portret użytkownika Slawomir

Zresetowanie systemu

Zresetowanie systemu finansowego oznacza upadek wszystkich giełd a co za tym idzie banków (lokaty, depozyty), towarzystw ubezpieczeniowych, emerytalnych etc. Upadek tych instytucji nie oznacza bankructwa ich właściciel ( oni już uciekli w bezpieczną przystań)i, tylko gigantyczne straty tych, którzy trzymali tam pieniądze, czyli nas. 

Portret użytkownika hal

Żydzi czepili się Iranu, że

Żydzi czepili się Iranu, że niby budują broń jądrową, a kto im dał prawo do kontrolowania kto i ile takowej broni może posiadać. W wypadku gdyby Polska prowadziła badania nad bronią masowego rażenia kto by nas straszył i wmawiał że nie możemy jej mieć bo chcemy zniszczyć cały świat Język buraki z rosji czy świnie z niemiec??? Mam tylko nadzieje że te wszystkie "państwa" dosięgnie coś okropnego. 

Portret użytkownika Lem Jaskiniowy

jeśli Irańczycy myślą

jeśli Irańczycy myślą maksymalistycznie, to wszystkie rakiety odpalą na raz. Tylko wtedy maja szansę na osiagnięcie maksymalnego efektu.
Takie rakiety muszą być jednak zaopatrzone w broń B lub C., bo wystrzelenie całego arsenału odbiera szansę na powtórzenie rozgrywki.

Ten scenariusz ma jednak wadę - ci w Europie i w Ameryce, którzy będą mieli jeszcze zdolnośc bojową (a ameryka na pewno bedzie miała) nie pozostawią tam źdźbła trawy, wykonując identyczny kontratak.

Rozsądek przemawia więc raczej za klasycznymi przepychankami, a nie za wojną totalną.

...a poza tym: wysokie ceny ropy są zachodowi na rekę, bo rozwiązują wiele problemów przerzucając je (i odpowiedzialność za nie) na 'wroga'.

Portret użytkownika gregluc

na razie to jest wszystko gra

na razie to jest wszystko gra i pozory, taki rytuał przed walką samców. Kazda strona pokazuje swoje atrybuty i zamiary ale asa w rekawie ma kazda ze stron więc eskalacja konfliktu jeszcze się nasili tuż przed samym konfliktem zbrojnym. Zauwazcie ze Iran na razie pokazał że moze to wygladac jak walka Dawida z Goliatem, słaby punkt USA to zbyt zinformatyzowane i skomputeryzowany systemy militarne, przez to walka tak naprawde odbedzie sie na przestrzeni cybernetycznej, kto bedzie miał lepszych hakerów dokona wiekszych zniszczen. Nie zdziwie sie jesli systemy rakietowe np USa zaczną ostrzeliwac swoje terytorium. To nie jest nic nowego zwazywszy ze wystarczy zmienic tylko koordynaty bez agreyswnej ingerencji która mozna zawsze zablokowac. jeszcze z 30 lat temu Iran nie miałby szans z potęgą militarną Izraela i USA ale dzisiaj realia sie zmieniły wiec wszystko jest mozliwe. Dodatkowo na niekorzysc Usa działa opinia publiczna którą juz nie jest tak łatwo kierowac jak kiedys. Oraz najwazniejsze ze w przeciwienstwie do Iraku czy wczesniejszych walk np Syrii i Egiptu z Izraelem po stornie oponentów jest nie tylko Rosja ale i Chiny co wg mojej oceny wyraźnie przekreśla szanse łatwej wygranej koalicji żydowskiej.

"Nie czyń innym, czego dla siebie nie pragniesz" ( 孔夫子)

Portret użytkownika JOHN LOCKE

Należy dodać iż Europa jest w

Należy dodać iż Europa jest w zasięgu rakiet z Iranu.Dlatego jeżeli Polska dołączy do walki tak jak zrobiła to w Afganistanie i Iraku tonależy się spodziewać rakietowego ataku odwetowego nawet na terytorium PL.Zresztą prezydent Iranu zapowiedział iż zrobi piekło w europie po tym jak ktoś przyłączy się do walki z Iranem.Już była mowa o ataku na Turcje gdzie są instalacje radarowe i rakietowe które zagrażają bezpieczeństwu Iranowi. Co do zablokowania cieśniny i skoku ropy do rekordowych cen ( 250-300 $ za baryłkę ) będzie to gwoźdź do trumny Euro i UE.

 

Portret użytkownika ramie_Boga

Nie obawiałbym się tak o

Nie obawiałbym się tak o rakiety ( bo z tymi mozna sobie poradzić) jak o terroryzm, a w zasadzie w tej sytuacji o walke partyzancka prowadzona przez Iran. W Polsce chyba nie ma zbyt dużo Irańczyków ale w innych cześciach Europy zachodniej to może być pogrom. Niemcy, Francja, UK, Holandia, Belgia...

Portret użytkownika kokos

Głownym celem tych rzekomych

Głownym celem tych rzekomych 150 tys. rakiet bedzie Izrael. Biorąc to pod uwagę jak równiez systemy przechwytywania i niszczenia rakiet, Europa powinna ( będę się przy tytm upierał ) obawiać się irańskich działań partyzanckich.Oczywiście zakładając, że ani Rosja , ani Chiny nie przyłączą się do konfliktu bo oczywistą rzecza jest że to byłby początek III wojny światowej.Chociaż z drugiej strony, wciąż zastanawia mnie fakt ogromnych przedsięwzięć finansowych jakie w Iranie poczyniły Chiny. I to skłania mnie do nadzieji, że jednak wojna zakończy sie jeszcze przed jej wybuchem.Może to być zwyczajny pokaz siły aby jak najwięcej "ugrać" w rejonie.pozdrawiam

Portret użytkownika asuan

Według Twojego komentarza, to

Według Twojego komentarza, to byłoby na rękę większości państw w tej chwili z tym ściąganiem podatków, swoją drogą , to do wojny i tak dojdzie, ale póki co chyba najpierw martwmy się o swoje podwórko i straty finansowe jakie poniosą polscy obywatele , przez unię i jej pakty . Jesteśy niewolnikami we własnym kraju , a teraz  będziemy jeszcze biedniejsi niż byliśmy (mowa o przecietnym obywatelu , bo znajdą się oczywiście tacy co im będzie i tak wspaniale Wink ).

...spróbuj zrozumieć świat samemu, zanim ktoś narzuci Ci swoją wizję i chwyci w macki narzuconych wzorców....

Portret użytkownika abracadabra

Jeśli chodzi o marynarke

Jeśli chodzi o marynarke wojenna to Iran co jak co ale ma się czym pochwalić, blokują Ormuz a Europa tonie... Uwarzam że taka blokada nie powiedzie się na dluższa mete, ale nawet kilka dni, tydzień wystarczy by zdestabilizować Junie. Unieszkodliwienie kilku tankowców i mamy paliwo po 10zł, heh

Portret użytkownika Max66

  To będzie prawdziwa Masakra

 To będzie prawdziwa Masakra jeśli Izrael zaatakuje IRAN i Wyśle 150 tyś rakiet to będzie istne piekło Dla tego kraju i również dla UE Turcja też jest na celowniku więc nie ma co lekceważyć słów wypowiadanych przez gen. Ahmad Vahidi. To wszystko prowadzi do jednego Celu pokazać że Iran nie jest byle jakim krajem że można nim manipulować, to wszystko sprowadzi masową zagładę III Wojny Światowej.PS. Ciekawe podejście Estoni do naszego Kraju Ciekawe czym My przeszkadzamy Takiemu Małemu krajowi oni się zbroją i snuja plany do Zaatakowania POLSKI ?? TO będzie ciekawy Scenariusz Nasze Wojska są naprawdę świetnie wyszkolone w najtrudniejszych warunkach. Nie możne tego powiedzieć o naszym sprzęcie militarnym bo jest on troche stary a nowych maszyn i broni mamy mało, Nie można lekceważyć Estonii niby mały kraj, ale walczyć na pewno potrafi, jak Rosja go sponsoruje w militari to nie ciekawie 

Portret użytkownika Vodka

I znowu nagonka na Izrael...

I znowu nagonka na Izrael... Chciałbym zwrócić uwagę na fakt że Iran jest państwem które nie uznaje istnienia Izraela. Izrael nie ma innego wyjścia jak stosowanie polityki grożby konfrontacji. To samo tyczy się ich arabskich sąsiadów ponieważ arabowie respektują tylko przemoc. Jeżeli państwa arabskie sąsiadujące z Izraelem zostałyby całkowicie rozbrojone skończyło by się to najwyżej rozszeżeniem wpływów Izraela w okolicy, natomiast jeśli to Izrael został by rozbrojony został by niemal natychmiast zniszczony.

Portret użytkownika admin

Izrael to mocarstwo, kraj

Izrael to mocarstwo, kraj maluśki jak woj Dolnośląskie, ale kilkadziesiąt głowic nuklearnych, doskonałe czołgi, najnowocześniejsze lotnictwo, silna marynarka wojenna, świetni komandosi, góry pieniędzy stwarzajace niewyobrażalne możliwości rozwoju i finansowania wojny. To nie jest owieczka. Ja rozumiem odstraszanie i aby ono mogło zadziałać w skali lokalnej na Bliskim Wschodzie konieczne jest uzbrojenie Iranu. Tylko wtedy nie będzie asymetrii, która jest niebezpieczna bo prowadzi do wojny.

Portret użytkownika Vodka

Owieczka? Oczywiście, że nie,

Owieczka? Oczywiście, że nie, tam owieczka nie przetrwa. W stadzie wilków trzeba być wilkiem. A izrael to państwo rzucone właśnie w sam środek stada wilków. Twierdzisz, że asymetria prowadzi do wojny? Owszem, w przypadkch gdzie zawodzi dyplomacja prowadzi do krótkich i szybkich wojen które kosztują zycie relatywnie niewielu ludzi. A wiesz co się dzieje w przypadku symetrii stron? Jeżeli już dojdzie do konfliktu to jest on długi i krwawy, ponieważ żadna ze stron nie ma takiej przewagi aby zadac decydujący cios i tym samym szybko zakończyć wojnę. Taka wojna przeradza się w wojne totalną - na wyniszczenie. Najleprszym przykładem są obie wojny światowe kiedy oba bloki miały (mniej więcej) podobny potencjał militarny. Tak więc mamy dwa scenariusze. Pierwszy jest taki w którym Izrael za pomocą zmasowanych ataków lotniczych szybko uzyska dominację w powietrzu i zniszczy ośrodki nuklearne Iranu i platformy rakietowe przez co nie dojdzie do odwetu i w efekcie eskalacji konfliktu. Drugi jest taki, że Iran i Izrael dysponują podobną siłą co po ataku przeraza się w konflikt na pełną skalę który może ogarnąć cały region, i/lub (w przypadki gdyby Iran miał atomówki) wymiana ciosów atomowych. Tak więc który scenariusz jest lepszy?

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem