Iran ostrzega przed możliwością blokady Cieśniny Ormuz

Kategorie: 

 

Rośnie irytacja Iranu niekończącą się nagonką na jego rozwijający się program atomowy. Teheran oświadczył w poniedziałek, że szykuje się do manewrów morskich symulujących zamknięcie dla żeglugi Cieśniny Ormuz.

 

Reuters donosi, że jeden z członków irańskiego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego oświadczył, iż armia jest gotowa do rozpoczęcia ćwiczeń. Rzecznik armii irańskiej odmówił jednak komentarza w tej kwestii.

 

 

Komentarz ZnZ:

Wyobraźmy sobie, że Estonia od dawna jest mocarstwem atomowym, uzbrojonym przez Rosje, wspierającą militarnie i gospodarczo ten mały kraj. I wyobraźmy sobie, że Polska jest na celowniku Estonii. Wiedząc, że jedynym rozsądnym sposobem postępowania jest strategia wzajemnego odstraszania Polska zaczyna budować broń jądrową, co spotyka się z gwałtowną reakcją malutkiej Estonii wspieranej przez Rosję. Mnożone są żądania rozbrojenia i snute są plany ataków na nasz kraj. W takiej właśnie sytuacji jest teraz Iran.

 

Gdyby doszło do ataku na Iran i w konsekwencji zablokowania Cieśniny Ormuz to wszyscy to bardzo mocno odczujemy a ceny na stacjach benzynowych skoczą o ponad 100%, ze względu na pewny wzrost cen ropy i jak wiadomo im droższa ropa tym więcej z podatków ściągnie nasz panujący reżim.

 

Źródło: http://www.businessinsider.com/iranian-army-strait-of-hormuz-2011-12

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika 3plabc

Iran to nie Irak, czy

Iran to nie Irak, czy Afganistan.... 70 mln ludności, i ogromna powierzchnia... prężnie rozwijająca się gospodarka, i realne aspiracje do roli regionalnego, a może raczej światowego mocarstwa, którym Iran przy tym tempie rozwoju za 10 lat wg mnie by był niewątpliwie... wojna w Iranie nawet bez ingerencji Chin, czy Rosji może "podpalić" cały bliski wschód... blokada cieśniny Ormuz i zachwianie cen ropy może być trzęsieniem ziemi, którego chwiejna światowa gospodarka może nie przeżyć.... koszty paliwa i transportu skoczyły by drastycznie do góry, co pociągnie za sobą wzrost cen żywności.... nie muszę mówić chyba o GLOBALNYCH zamieszkach w takim wypadku.... panika na światowych giełdach to inna sprawa:) nie żebym straszył, ale jak pier... to następne święta mogą nie być tak wesołe...

Portret użytkownika Winford

Co by było,gdyby

Co by było,gdyby było!Cha,cha,cha.Wszyscy siedzą na swoich głowicach jądrowych jak kwoki na jajach i każdy straszy jeden drugiego.No,zresetować tzn.zresetować i już.Ktoś tu niema komputera?!:)))

Portret użytkownika Slawomir

Zresetowanie systemu

Zresetowanie systemu finansowego oznacza upadek wszystkich giełd a co za tym idzie banków (lokaty, depozyty), towarzystw ubezpieczeniowych, emerytalnych etc. Upadek tych instytucji nie oznacza bankructwa ich właściciel ( oni już uciekli w bezpieczną przystań)i, tylko gigantyczne straty tych, którzy trzymali tam pieniądze, czyli nas. 

Portret użytkownika hal

Żydzi czepili się Iranu, że

Żydzi czepili się Iranu, że niby budują broń jądrową, a kto im dał prawo do kontrolowania kto i ile takowej broni może posiadać. W wypadku gdyby Polska prowadziła badania nad bronią masowego rażenia kto by nas straszył i wmawiał że nie możemy jej mieć bo chcemy zniszczyć cały świat Język buraki z rosji czy świnie z niemiec??? Mam tylko nadzieje że te wszystkie "państwa" dosięgnie coś okropnego. 

Portret użytkownika Lem Jaskiniowy

jeśli Irańczycy myślą

jeśli Irańczycy myślą maksymalistycznie, to wszystkie rakiety odpalą na raz. Tylko wtedy maja szansę na osiagnięcie maksymalnego efektu.
Takie rakiety muszą być jednak zaopatrzone w broń B lub C., bo wystrzelenie całego arsenału odbiera szansę na powtórzenie rozgrywki.

Ten scenariusz ma jednak wadę - ci w Europie i w Ameryce, którzy będą mieli jeszcze zdolnośc bojową (a ameryka na pewno bedzie miała) nie pozostawią tam źdźbła trawy, wykonując identyczny kontratak.

Rozsądek przemawia więc raczej za klasycznymi przepychankami, a nie za wojną totalną.

...a poza tym: wysokie ceny ropy są zachodowi na rekę, bo rozwiązują wiele problemów przerzucając je (i odpowiedzialność za nie) na 'wroga'.

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem