Inwazja niebezpiecznych gąsienic nad Bałtykiem

Kategorie: 

W Obwodzie Kaliningradzkim znowu doszło do problemów związanych z duża ilością owadów. Tym razem obszar zwany Mierzeją Kilońską, został dotknięty plagą gąsienic, które mogą być potencjalnie niebezpieczne dla ludzi.

 

Gąsienice, które w dużej liczbie pojawiły się nad Bałtykiem należą do gatunku korowódkowatych. Nazwa pochodzi od dziwnego zachowania tych larw. Chodzą one w kilkumetrowych procesjach podążając jedna za druga, tak, że nie tracą ze sobą kontaktu. Na ich ciałach znajdują się włoski parzące, które często się łamią a roznoszone przez wiatr stanowią zagrożenie dla ludzi powodując groźne podrażnienia błon śluzowych.

 

Gdy ludzie zdecydują się je dotykać, może dochodzić również do reakcji alergicznych skóry. Znane są przypadki ciężkich reakcji na parzydełka obecne we włoskach. Najgroźniejsze są podrażnienia okolic twarzy. Zdarzało się, że gdy do tego dochodziło konieczna była nawet hospitalizacja niektórych pokrzywdzonych.

 

Same gąsienice to forma larwalna jednego z gatunków ćmy. Ich celem jest wyjście z lasu i zakopanie się w piasku plaż, gdzie wykluwają się jako motyle.

 

 

Źródła:

http://www.1tv.ru/news/other/238841

http://pl.wikipedia.org/wiki/Korowódkowate

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Corvus

Korowódkowate

Korowódkowate (Thaumetopoeinae) – to nie jest gatunek! - to jest podrodzina motyli (Lepidoptera)  w obrębie rodziny garbatkowatych (Notodontidae). Czy chodzi tu o gąsienice dość pospolitej korowódki sosnówki, czy znacznie rzadszej korowódki dębówki? (Obie żyją także w Polsce).

Portret użytkownika Roobaczkowa

Kiedy byłam mała i chodziłam

Kiedy byłam mała i chodziłam do podstawówki bawiłam się właśnie takimi gąsiennicami, które chodziły ,,gęsiego" i miały włoski. Były ich ogromne ilości. Chodziły pod wierzbami. Nawet nie przyszło mi do głowy (ani moim rodzicom), że te zabawy obserwacje (krzywdy im nigdy nie robiłam) mogą być niebezpieczne. Starałam się modyfikować trasy ich wędrówek tworząc różne przeszkody i patrzyłam co się będzie działo.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem