Inwazja groźnej, żarłocznej ryby w wodach USA

Kategorie: 

Wężogłów (ang. Northern snakehead; łac. Channa argus) to żarłoczny gatunek inwazyjny. Ryba bez wody może przeżyć nawet cztery dni. Doskonale rozprzestrzenia się w nowojorskim Central Park, donosi NBC.

 

Zwierze jest groźniejsze niż sum, który potrafi zapolować na kaczkę lub gołębia. Mięsożerna ryba  posiada ostre zęby i osiąga rozmiar nawet trzech metrów. Co ciekawe na lądzie może oddychać powietrzem i doskonale sobie radzi bez wody przez kilka dni. Potrafi przetrwać w błocie lub w wilgotnym środowisku. Umie też samodzielnie się przemieszczać wijąc się po ziemi. I tak prawdopodobnie trafiła do Central Parku w Nowym Jorku.

Gatunek pochodzi z Chin, Rosji i Korei. Channa argus jest drapieżnikiem i żywi się innymi rybami, ale także żabami, rakami i owadami. Co gorsza, jest to ryba bez naturalnych wrogów w USA. Potrafi składać ikrę kilka razy do roku, a w każdej partii jest dziesiątki tysięcy jaj.
 
W zasadzie są to ogromne ryby mięsożerne, które potrafią samodzielnie pełzać, mogą żyć poza wodą, nie mają wrogów wśród drapieżników i posiadają niezwykły współczynnik reprodukcji. Amerykanie mają więc duży problem.

 

Pierwszy raz rybę zauważono w Harlem Meer (jezioro w północno - wschodnim rogu Central Parku). Sprawę badają urzędnicy. W parku umieszczono specjalne oznakowanie dla wędkarzy z komunikatem następującej treści: „jeśli zauważyłeś lub złapałeś rybę, powinieneś ją zabezpieczyć i przechować w bezpiecznym pojemniku, dopóki nie zostanie odebrana przez urzędników."

 

Ryba sprzedawana jest w Stanach Zjednoczonych, zarówno jako żywność na bazarach azjatyckich, jak i zwierzę przeznaczone do hodowli. Ten niebezpieczny gatunek, oprócz Nowego Jorku,  odkryto także w Maryland, Kalifornii i na Florydzie. Łapano je także w Massachusetts, Rhode Island i na Hawajach.

 

Channa argus  to zwierzę, które uciekło, bądź zostało uwolnione przez kolekcjonera. Przy okazji opowiadana jest historia pewnego człowieka z Maryland, który kupił dwie ryby na rynku Chinatown w Nowym Jorku, aby przygotować tradycyjną zupę leczniczą dla swojej chorej siostry. Okazało się, że kiedy wrócił on do domu, jego siostra odzyskała zdrowie. Rodzeństwo zakupione ryby wypuściło w lokalnym stawie.

 

W Maryland władze wyznaczyły 200 dolarów nagrody za schwytanie i zabicie każdej sztuki wężogłowa. Miłośników tego groźnego gatunku nie brakuje także w Polsce. W sieci krąży wiele ogłoszeń dot. handlu tymi zwierzętami.
 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika ojciec

Jest kilka odmian wężogłowa.

Jest kilka odmian wężogłowa. Argus to jedna z większych ale na pewno nie 3-metrowa. Dorasta do 1m czyli 3 stóp. Pozostałe gatunki są nawet mniejsze bo do pół metra długości. Argus nie występuje w Korei tylko w Chinach Pn. w rzece Amur oraz w Azji Centralnej. Dawno temu widziany był także w Japonii.
Generalnie, po zbadaniu tematu, nie bardzo rozumiem wydźwięk tego artykułu bo wężogłów od lat obecny jest w USA, m.in. w rezerwacie w Północnej Karolinie, w Kalifornii i w wielu innych miejscach. Jest wręcz chroniony, np. aresztowano człowieka który próbował sprzedać 300 sztuk tej ryby.
I teraz nagle mieliby wyznaczać nagrodę 200 dolców za zabicie każdej sztuki? Jakie właściwie jest źródło tej sensacyjnej wieści?

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem