Indie przeprowadziły test rakiety międzykontynentalnej

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube
Kraj przeprowadził w niedzielę rano drugi pomyślny test rakiety balistycznej Agni-V, zdolnej do przenoszenia głowic jądrowych. Jej zasięg wynosi ponad 5000 kilometrów. Pierwszy test, który miał miejsce w kwietniu 2012 roku, również zakończył się z powodzeniem.

 

Start rakiety miał miejsce na wyspie Wheeler w Zatoce Bengalskiej. Agni-V posiada długość 17 metrów, waży około 50 ton i jest w stanie przenieść głowicę jądrową o wadze ponad 1 tony. Międzykontynentalne rakiety są obecnie w posiadaniu Rosji, USA, Chin, Francji i Wielkiej Brytanii a według niektórych danych, Izrael również je posiada, choć się do tego nie przyznaje. Indie zapowiadają, że Agni-V wejdzie w skład armii w roku 2014-2015.

 

Zapewne niejedna osoba zauważyła, że to Stany Zjednoczone decydują o tym kto i jaką broń może mieć w swojej armii. Przykładowo Iranowi, sojusznikowi Chin i Rosji, nie wolno prowadzić programu jądrowego, ponieważ "zagraża Izraelowi" i "wspiera terroryzm". Wojna domowa w Syrii doprowadziła do porozumienia, w którym rząd pozbędzie się broni chemicznej, ponieważ "stwarza zagrożenie" a w przypadku Korei Północnej jest podobnie - zagraża południowemu sąsiadowi i Japonii.

 

Tymczasem Indie rozwijają swój arsenał nuklearny a od kilku miesięcy prowadzą badania nad robotami bojowymi. Należy zwrócić uwagę na pewne fakty, mianowicie indyjskiej polityce zagranicznej zależy na sojuszu z Rosją, ale również np. z USA i Unią Europejską. Natomiast w przypadku relacji indyjsko-chińskich istnieją pewne zgrzyty ze względu na kwestię suwerenności terytoriów wzdłuż zachodniego i wschodniego odcinka granicy obu krajów. Niektórzy obserwatorzy zauważają, że Indie prowadzą wyścig zbrojeń z Chinami i Pakistanem.

 

 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Skomentuj