Holandia musi przygotować szczegółowe plany ewakuacji na wypadek powodzi

Kategorie: 

Holandia zwana też Niderlandami to kraj w większości znajdujący się na lub pod poziomem morza. Takie niefortunne usytuowanie sprzyja katastrofalnym powodziom, których kilka już tam doświadczono. Mając na uwadze tragiczne zdarzenia z przeszłości Holendrzy postanowili opracować plan masowej ewakuacji na wypadek niebezpieczeństwa.

 

Jedną z tragiczniejszych była powódź św. Łucji. Nazwano ją tak, ponieważ wystąpiła 14 grudnia 1297 roku. Nazajutrz po święcie św. Łucji. Wtedy zalało przede wszystkim Fryzję a śmierć poniosło około 80 tysięcy osób. Kolejne tak niszczycielskie zjawisko dotknęło Flandrię i Zelandię. Do katastrofy doszło 5 listopada 1530 roku w dzień świętego Feliksa, w szybkiej powodzi śmierć poniosło ponad 100 tysięcy osób a dzień ten zwano diabelską powodzią. W czasach nowożytnych do dewastującej powodzi doszło w lutym 1953 roku. Zginęło w niej około 2000 osób.

 

Po jej wystąpieniu zaplanowano szereg działań i rozpisano wieloletni plan prac hydrologicznych polegających na budowie zapór na Morzu Północnym. Działają one tak sprytnie, że dołem przepuszczają rzeki dopływające do morza a góra chronią przed nagłym wtłaczaniem morza na terytorium Holandii.

Jedna z zapór przeciwpowodziowych - foto: si.wsj.net

Mimo tak wyrafinowanych zabezpieczeń, aby uniknąć katastrofy w przyszłości potrzebne jest posiadanie planu ewakuacji ludności. Może być potrzebne szybkie opuszczenie nadmorskich terenów, a potem nawet ewakuacja większej części kraju. Mimo, że brzmi to dość katastroficznie to tak twierdzą naukowcy z Delft University of Technology.

 

Według uczonych wybrzeże Holandii nadal nie jest w pełni gotowe, aby spotkać się z silną powodzią.  Wielu mieszkańców nie wie jak się zachować w przypadku klęsk żywiołowych.  Aby rozwiązać ten problem, naukowców opracowali plan skutecznej ewakuacji wyspy Walcheren (populacja 112 tysięcy osób), przy użyciu prywatnych samochodów.  Plan będzie rozpowszechniany wśród mieszkańców Walcheren.  Ale takie szczegółowe plany działań potrzebne są w każdym zakątku Holandii.

 

Ewakuacja jest zawsze pełna niespodziewanych sytuacji, które zawsze należy brać pod uwagę. Zagadką jest zachowanie ludzi w niezwykłych okolicznościach, czasami w szoku i wielu może nie być w stanie wykonać plan ewakuacji powodując zatory na jej drodze.  Ważne jest, aby oprócz głównej trasy posiadać też alternatywne drogi, które mogą być stosowane w celu uniknięcia wielkiego korku drogowego, co w sytuacji powodziowej byłoby dodatkowo niebezpieczne.

 

 

Źródłohttp://ecowars.tv/danger/1595-tonushhaja-gollandija.html

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Nadzwyczajne twierdzenia wymagają nadzwyczajnych dowodów

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem