Hiszpania odmówiła uznania Katalonii jako "suwerennego podmiotu politycznego"

Kategorie: 

Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii uznał, że decyzja Parlamentu Wspólnoty Autonomicznej Katalonii o uznaniu "suwerennego podmiotu prawnego i politycznego" stoi w sprzeczności z ustawą zasadniczą kraju i statutem samego regionu.

 

Jednocześnie trybunał ogłosił, że prawo obywateli Katalonii do posiadania parlamentu do decydowania o własnym losie, nie jest niezgodne z konstytucją. Uznano to za pośrednią akceptację dla ewentualnej inicjatywy referendalnej.

 

Premier Katalonii, Artur Mas oświadczył, że referendum secesyjne z Hiszpanii jest planowane na 9 listopada. Jednocześnie polityk zaznaczył, że secesja z Hiszpanii nie oznacza izolacji reprezentowanego przez niego regionu, ponieważ mają oni zamiar funkcjonować, jako odrębny podmiot w Unii Europejskiej i chcą być częścią strefy euro.

 

Katalonia to kraina geograficzna rozciągająca się aż do terytorium Francji. To dlatego całkiem realne wydaje się to, że któregoś dnia FC Barcelona może wystąpić w Ligue 1 zamiast w Primera Division. Dużą autonomię region ma od 1978 roku. W Katalonii powstaje jedna piąta PKB Hiszpanii.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika ArDoR

Polecam jeszcze ciepły

Polecam jeszcze ciepły materiał (z wczorajszego wypieku) o Catalonii, który pozwoli lepiej poznać genezę dążeń Catalończyków do niezależności.
Materiał tym ciekawszy, że stworzony przez Polaka mieszkającego w Catalonii.

IN-DEPENDENCIA >>>Nowe czasy, nowe myślenie, świadomość się budzi i zaczynamy rozumieć, że tylko wspólnie, razem i jednocześnie, możemy podnieść się z kolan.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Używasz Adblock? Blokujesz reklamy, ale podoba ci się to co tu czytasz? Wpłać cegiełkę na utrzymanie portalu, albo odblokuj reklamy na ZnZ