Hawajski wulkan Kilauea w każdej chwili może zaskoczyć gwałtowną erupcją

Kategorie: 

Wulkanolodzy na Hawajach ostrzegają, że znany ze swoich spokojnych erupcji wulkan Kilauea może się wkrótce uaktywnić na tyle, że dojdzie do gwałtownych eksplozywnych erupcji i może do tego dojść w każdej chwili.

 

Badacze z Obserwatorium Wulkanistycznego Hawajów, pozyskali niepodważalne dowody, że przez trzy długie okresy w ostatnich 2500 latach, szczyt góry był ostrzeliwany sporymi ognistymi skałami, parą wodną i dwutlenkiem węgla.

 

To na pewno wydarzy się ponownie, ale naukowcy przyznają, że nie wiedzą, kiedy.

"Nasze badania wykazują, że Kilauea jest niebezpiecznym eksplozywnym wulkanem przez długie okresy czasu, przeplatane okresami zdominowanymi delikatną erupcją lawy" powiedział wulkanolog z USGS Donald Swanson.

Swanson i jego współpracownicy właśnie skończyli analizy erupcji Kilauea w listopadzie 1790 roku, która jest zaliczana do najgorszych w historii. W jej wyniku śmierć poniosła niezliczona ilość Hawajczyków. Analizowano lokalne podania o tej erupcji. Według autochtonów opisujących to zdarzenie misjonarzom w 1843 roku, szczyt wulkanu po prostu eksplodował

 

Wtedy akurat trwała walka o władzę lokalnych watażków i eksplodujący wulkan dosłownie zdmuchnął dwa z trzech walczących plemion. Pozostałości ciał, jakie były odnajdywane sugerowały, że mikstura gorących gazów lecąca z szybkością huraganu po prostu nagle zabiła wojowników.

 

Aktualnie wulkan buduje swoją kopułę poprzez emisje przepływów lawy. Naukowcy dodali, że za każdym okresem eksplozywnym kaldera ulega powiększeniu, przed eksplozją cała kaldera tonie na pewną głębokość i może to być stosowane do szacowania nadchodzącej erupcji.

 

Źródłohttp://www.sfgate.com/cgi-bin/article.cgi?f=/c/a/2011/12/06/MNAD1M9156.DTL

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Sowa

A ja wczoraj widziałem obiekt

A ja wczoraj widziałem obiekt spadający z dużą prędkością pod dosyć małym kątem (ok 30') Wyglądało to jak mała kometa - spalało się w atmosferze w kolorze czerwonym i chyba nawet nie zderzył się z ziemią bo wyglądało jakby się wypalił... godzina obserwacji ok 16:30 Łomianki k. Warszawy. Obiekt leciał od strony Płn-Wsch. Jak myślicie co to mogło być? Kosmiczne śmieci? Fajerwerki wykluczam (widziałem wiele eksplozji i żadna nie przypominała tego zdarzenia - za szybko się to poruszało i źródło nie pochodziło z ziemi)

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Używasz Adblock? Blokujesz reklamy, ale podoba ci się to co tu czytasz? Wpłać cegiełkę na utrzymanie portalu, albo odblokuj reklamy na ZnZ