Hakerzy ostrzegają przed cyberatakami na samoloty pasażerskie

Kategorie: 

Specjalista od bezpieczeństwa lotów zapowiedział możliwość hakowania pokładowych systemów łączności satelitarnej samolotów pasażerskich przez sieć Wifi, podaje Reuters.

 

Ruben Santamarta, konsultant firmy IOActive, zaprezentuje wyniki swoich badań na specjalnej, dorocznej konferencji dla hakerów i ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa cybernetycznego, która odbędzie się 07 sierpnia.


Luki zostały znalezione w analizie specjalistycznego oprogramowania, które jest używane do kontroli sprzętu łączności takich producentów, jak Cobham, Harris Corp, Hughes Network Systems, Iridium Communications i Japan Radio.

„Teoretycznie, haker może użyć dostępnego systemu sygnału lub rozrywki pokładowej wifi do uzyskania nieautoryzowanego dostępu do tego sprzętu. W rezultacie ma potencjał, aby przerwać proces komunikacji przez satelitę lub zmiany jego zawartości, które będą prowadzić do ingerencji w system nawigacji i bezpieczeństwa lotów".

Santamarta zauważa jednak, że wyniki badań były testowane tylko w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych, a przy odtwarzaniu ich w rzeczywistości mogą wystąpić problemy.


Przedstawiciele Cobham, Harris, Hughes i Iridium potwierdzili część wyników badań ekspertów, ale mówią o niskim poziomie ryzyka. W Cobham zauważyli, że aby cokolwiek zdziałać, trzeba mieć fizyczny dostęp do urządzeń i systemów nawigacji, a nie tylko zdalny.


Jednocześnie, jeśli nawet częściowe dane z raportu się potwierdzą, może to doprowadzić do zmian w systemach bezpieczeństwa w lotnictwie.

 

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem