Haiti w trzy lata po tragicznym trzęsieniu ziemi nadal leży w gruzach

Kategorie: 

Kataklizm, jaki nawiedził Haiti 12 stycznia 2010 roku zmienił wszystko. Wyspiarskie państwo zostało zdewastowane a śmierć poniosło aż 316 tysięcy ludzi. Skutki tego trzęsienia ziemi są tak opłakane, że Haiti, które i tak było jednym z najbiedniejszych państw półkuli północnej pogrążyło się w jeszcze większej biedzie.

 

Magnituda trzęsienia była spora, ale nieoszałamiająca, ponieważ dochodziła do 7 stopni w skali Richtera. Poza wstrząsem głównym doszło tez do kilkunastu trzęsień o magnitudach powyżej 5 stopni. Skala zniszczeń była ogromna, ponieważ wstrząsy były bardzo płytkie i większość z nich zlokalizowano na głębokości 10 kilometrów pod ziemią.

 

Sejsmolodzy ustalili również, że epicentrum znajdowało się w okolicy stolicy kraju Port-au-Prince. Więc przyspieszenie gruntu było tam na tyle duże, że liche budowle po prostu waliły się na ludzi znajdujących się wewnątrz. Przy całej grozie sytuacji wielu z mieszkańców wiwatowało z radości, gdy zawalił się symbol znienawidzonej władzy, czyli Pałac Prezydencki.

Samo trzęsienie wywołało śmierć i zniszczenie, ale najgorsze dla Haitańczyków miało nastąpić potem. Rozkładające się ciała, braki w zaopatrzeniu i ponad 3 miliony osób dotkniętych efektami trzęsienia. Mogłoby się wydawać, że po trzech latach powinna nastąpić jakaś odbudowa, ale sytuacja nie różni się diametralnie od tej, jaka powstała po trzęsieniu. Wiele osób nadal mieszka w namiotowych miasteczkach a wśród miejscowej ludności raz za razem wybuchają epidemie cholery.

 

Trzęsienie ziemi na Haiti było największą katastrofą naturalną w poprzedniej dekadzie. Liczba ofiar przewyższyła nawet słynne tsunami na oceanie Indyjskim. Tragiczne jest , że w trzy lata po tym zdarzeniu nie widać szans na normalizację i szans powrotu do tego poziomu życia, jaki Haitańczycy mieli przed trzęsieniem.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika 3plabc

Haiti jest naprawdę

Haiti jest naprawdę tragicznym krajem. Przed trzesieniem ziemi było jednym z najbiednieszych, najbardziej skorumpowanych i najniebezpieczniejszych krajów na świecie. Partie polityczne dla rozprawiania się z konkurentami i demonstrantami z chęcią dozbrajały i sponsorowały lokalne gangi. Do tego można dodać jeszcze voodoo jako główną religie. Polecam film z 2006 roku "Miasto słońca". 4 lata później w tym piekle na ziemi dochodzi do kataklizmu, który obraca kraj w sterte gruzów  i zbiera strazliwe żniwo. Wybuchają kolejne epidemie... Pomoc humanitarna dociera na Haiti, ale tylko ta niezbędna... Zeby było tragiczniej  monsanto oferuje pomoc w postaci nasion dla rolnictwa tego kraju, ale chyba miejscowi puścili z dymem ten wątpliwej natury dar...dokładnie już nie pamiętam...(czyżby poligon doświadczalny dla rozwoju GMO?) Bez pomocy międzynarodowej w kompletnie zrujnowanym kraju nie da się nic odbudować, bo z czego budować? Z gruzu i kości zmarłych? Czym obsiewać pola i je uprawiać? Nasionami GMO i prowizorycznymi motykami? Nie ma ropy ani źródeł zysku to każdy ma ich głęboko w d... taka prawda. A teksty typu: "bambusy niech się wezmą do roboty" światczą tylko, że ich autor chyba sam jeszcze z drzewa nie zszedł i może lepiej niech już na tym drzewie pozostanie. Od zwierząt różni nas tylko człowieczeństwo... a jeśli komuś go brak...
Przepraszam z błędy w pisowni bo napewno wiele się znajdzie.:)

Portret użytkownika K - e - m

No coz, kraj drastycznie

No coz, kraj drastycznie przeludniony,
rzad obecny i poprzednie nieziemsko skorumpowane,
brak industrializacji, rozwoju turystyki i rolnictwa czy oswiaty.
Pograzenie w VOODOO jako system kontrolii...
Nigdzie ( w podobnych okolicznoscizch ) nie plynely podobne datki pomocy jak do Haiti w 2010 roku.
Nic sie nie zmienilo....
Nie sadze, ze jest gorzej. Definitywnie nie jest lepiej.
Przedziwna sytuacja, odnosi sie wrazenie, iz KOMUS ( z pewnych przyczyn ) zalezy na kontyuacji  tej POWSZECHNEJ NEDZY w HAITI.
K-E-M
PS> Pragne dodac, iz mieszkancy Haiti sa niezwykle pracowici.
Jestem zdziwiona stwierdzeniem poprzednich komentatorow,
ktorzy to zapewne widzieli miszkancow Haiti o wiele wiecej razy niz ja.,
dochodzac do swoich wnioskow/opinii.
 

Portret użytkownika Von dude

Każda to może jest inna nie

Każda to może jest inna nie głuipia. Kolega na początku, zaznaczył, że pominięty jest kluczowy apsekt w kategorii - "...najgorsze dla Haitańczyków miało nastąpić potem." - mianowicie kwestię USA i jej POMOCY głównie administracyjnej co niesie za sobą nieubłaganie przyjemność poznania bankierów/pejsatych. A, że ma ona charatkter bardziej mertytoryczny w rozumowaniu przyczynowo-skutkowym, to zaliczyć ją można do intelektualnych.
Koleżanka, jak to na kobietę przypadło, wypowiedziała się ze strony emocjonalnej przez to wyczuwalna jest większa empatia co do samych ludzi-ofiar katastrofy i dalszego ich losu z nutką optymizmu. Emocje oczywiście przyćmiły kwestię przyczyny lub konsekwencji.
Trzecia wypowiedź, fantastyczna parafraza poprzedników w formie bezpośredniej lol. Kolega przypomniał subtelnie o naturalnym instynkcie ludzi/społeczeństwa a właściwie jego braku u niektórych z nich. (dziwnym trafem najcześniej czarnoskórych...)

Portret użytkownika Juszka1980OGL

Dwa miesiące temu wrócił z

Dwa miesiące temu wrócił z Haiti znajomy lekarz i opowiadal co tam mozna zobaczyc bieda bieda i jeszcze raz bieda ale sytuacja stala sie juz stabilna ludzie przynajmniej maja dostep do wody i jako taki do żywności a co najwazniejsze do lekarzy. niestety nikt nie inwestuje w odbudowe tego kraju oraz rozwoj gospodarki a bez tego nic sie nie zmieni
pozdrawiam Juszka

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem