Groźny wyciek kwasu azotowego na Uralu

Kategorie: 

W poniedziałek w okolicach Swierdłowska w miejscowości  Wierchniaja Sałda (ros. Верхняя Салда) w zakładach WSMPO - AVISMA (ros. ВСМПО-АВИСМА) przeprowadzano operację, podczas której doszło do rozszczelnienia zbiorników i wycieku kwasu azotowego. RIA Novosti  podają, że wyciekło około pół metra sześciennego substancji.

 

Przedstawiciel firmy twierdzą, że w niebezpieczeństwie są ludzie przebywający głównie na terenie konglomeratu. Jedna osoba została ciężko ranna i trafiła do szpitala. Ma poważnie poparzone ręce. Władz informują, że ten „mały wyciek” nie będzie miał wpływu na środowisko. Stężenie kwasu azotowego nie przekracza dopuszczalnych norm.

 

Służby ratownictwa chemicznego stale monitorują powietrze w Wierchniej Sałdzie. Ilość dwutlenku azotu jest w normie i nie ma niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia ludzi. Mieszkańcy są jednak podenerwowani. Opary kwasu azotowego są bardzo szkodliwe dla człowieka. Pod wpływem ciepła i działania światła wytwarza się silnie toksyczny gaz w postaci trującego dwutlenek azotu (NO2).

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Maleniak

W latach 90-tych podobny

W latach 90-tych podobny wypadek miał miejsce na Śląsku. Kolej pomyliła listy przeowozowe i zamiast cysterny z kwasem siarkowych podstawiła cysternę z jakimś ługiem. Możecie sobie wyobrazić co się stało gdy włączono pompy! Chwała Bogu za opanowanie i odwagę operatora który nie uciekł od razu tylko jeszcze wyłączył pompę i odciął zawór. Toksyczna i żrąca chmura która się wytworzyła przeszła kilkanaście metrów od pobliskich zabudowań mieszkalnych przemieszczając się nad łąką. W wyniku wypadku wybito kilka/kilkanaście poparzonych (straciły wełnę) owiec, drzewa które straciły liście na wiosnę odrzyły. Wypłacono odszkodowanie z ubezpieczenia PKP.
Od tego czasu każdą dostawę przed przepompowaniem sprawdza własne laboratorium zakładu.
 
Co opisałem sam widziałem, bo tam pracowalem i mieszkałem.

Portret użytkownika Ripper87

Chwilę podymi i koniec,

Chwilę podymi i koniec, ziemię można zneutralizować zasadą, azotany dobry nawóz, jedyne o co się można martić to wody gruntowe. Co do dymienia to podczas burzy powstaje więcej tlenków azotu niż wydobędzie się z tego kwasu więc spoko.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem