Gleba w Chinach jest poważnie zanieczyszczona metalami ciężkimi

Kategorie: 

Zanieczyszczenia gleby w Chinach są jednym z najpoważniejszych problemów ekologicznych. Metale ciężkie w chińskim ryżu i warzywach stają się coraz bardziej powszechne, pisze New York Times.

 

Wyniki wieloletnich badań gleby pozostają „tajemnicą państwową” Chin. Ostatnio jednak, po raz pierwszy od 1996 roku, dane częściowo zostały ujawnione. Wiceminister Zasobów Lądowych powiedział na konferencji prasowej, że ponad 3,2 mln ha gruntów w kraju jest skażone i są one nieprzydatne dla rolnictwa. Więcej szczegółów nie ujawnił, ale wielu Chińczyków wyraziło obawy, że sytuacja może być jeszcze bardziej ponura.


Najwięcej gleb, zanieczyszczonych metalami ciężkimi przez przemysł i górnictwo, znajduje się w delcie Jangcy, a także w północno - wschodnich regionach Chin. Naukowcy twierdzą, że zanieczyszczenia gleby są szczególnie niebezpieczne dla prowincji Hunan, która jest największym producentem ryżu w Chinach. Odnotowano tam wzrost poziomu kadmu w glebie. W 2012 roku na tym obszarze wytworzono 17 milionów ton ryżu, co stanowi 16 % chińskich upraw.

„Kadm jest toksyczny nawet w małych dawkach i jest bardzo niebezpieczny, ponieważ łatwo absorbują go rośliny. Zanieczyszczony ryż może powodować nerwobóle, niewydolność nerek i osteoporozę” – powiedział Huang Yuming, profesor Chung Hsing University na Tajwanie.

Eksperci uważają, że zanieczyszczenie gleby w Chinach spowodowane są głównie przez emisję odpadów z przedsiębiorstw, nagromadzenia stałych odpadów przemysłowych, a także przez nadmierne stosowanie pestycydów i nawozów sztucznych. Innym powodem spadku ilości żyznych gleb w Chinach jest aktywna urbanizacja. Ziemia po prostu pochłaniana jest przez budownictwo. Przez ostatnie 13 lat pod budowę wykorzystano 3 mln gruntów.

„Żyzna gleba nie może podlegać procesowi urbanizacji. Dzieje się to w Chinach na przerażającą skalę. Wszędzie tam, gdzie zbudowano miasto, niszczony jest ogromny obszar. Czy można sobie w ogóle wyobrazić, jak wiele gruntów rolnych straciliśmy?”.

Ministerstwo Ziemi i Zasobów Chiny obiecuje, że będzie dokonywać nasadzeń lasów i trawy na skażonej glebie. Przeznaczono na to dziesiątki miliardów juanów. Tymczasem zwykli Chińczycy uważają, że sytuacja nie ulegnie poprawie.


 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Hansje

"..pisze New York Times. .."

"..pisze New York Times. .." Smile ... I wszystko jasne Smile ..

CAŁE "Chiny" są "zanieczyszczone ciężkimi metalami" ? Smile .. Zaraz tu obok, "ADMIN" zamieścił tekst o włąsnych badaniach Chińczyków, że, cytuję tytuł: "Prawie 20% gruntów rolnych w Chinach jest skażone metalami ciężkimi" - koniec cytatu.. Przepraszam, a W POLSCE - JAK się ma rzecz ? Smile .. Czy ADMIN znowu cytował New York Times-a ? Biggrin ... "6,3mln metrów kwadratowych", czyli 630 hektarów, czyli NIC ? Smile ..Wokół centrów przemysłowych, oczywiście. Hektar ma 10.000 metrów kwadratowych Smile .. Cosik MALUTKIE te Chiny, według ADMIN-a Smile .. jeśli te 630 ha, to 20% powierzchni rolnej Smile .. No, fakt, większość, to skały Smile

NIE WSZYSTKO, co chińskie, jest do doopy, myślmy trzeźwo i obiektywnie.. Na pewno NIE JEST dobry chiński CZOSNEK (ręce precz !).
Truje i ZABIJA NAS - "nasza własna" władzuchna, z Izbami Lekarskimi i Ministerstwem, nie wiadomo dlaczego zwanym "zdrowia", na czele... Dlaczego mamy FLUOR w KAŻDEJ wodzie ? (bo pastami do zębów i płynami - trujemy się na własne życzenie).Chiny nie są potworerm gorszym, niż Niemcy, Turcja, czy właśni "nasi" mafiozi z "Warsiafki", ściągjący nam - jak kolega z marketu opisał - najgorsze trucizny ze świata, bo Polak wszystko kupi...

Portret użytkownika lol-ek

Made in China Pracowałe

Made in China
Pracowałe kiedyś w supermarkecie na przyjęciu towaru,to że sprzęt AGD, RTV , zabawki pochodzą z chin jakoć mnie nie dziwiło ale jak przyjechały ryże makarony i owoce z chin to już było dla mnie zaskakujące. Opis pochodzenia był tylko na kartonie zbiorczym a ryż i makaron sprzedawany luzem. Oczywiście z wielkim szyldem PROMOCJA bez możliwości sprawdzenia kraju pochodzenia, mało tego po rozmowie z pracownikiem działu spożywczego przy piwku sam nie był świadomy z kąd ów produkty pochodzą a na dodatek zostały wystawione na paletach po poprzedniej promocji owiniętych znakiem jakości Q i napisem "Dobre bo Polskie"

Smacznego Biggrin

Portret użytkownika Młody

dlatego trzeba od polskiego

dlatego trzeba od polskiego zaufanego rolnika który boso po polu chodzi a nie niemiecko-ruską technologia uprawia surowiec na chleb i inne rzeczy
 
"kto prawdziwie i rzeczywistnie boso po polu chodzi, temu głód i choroby nie grozi" i oczywiście szanuje i dba o naturę, otoczenie i siebie Smile

Portret użytkownika syriues

Takze strach sie bac.Szkoda

Takze strach sie bac.Szkoda natury.Ja wiem jak tam jest.Budzisz sie rano idziesz na dwor a tam smierdzi spalenizna.Niewiadomo jaka do konca,czy to smieci wegiel czy moze cos innego.Chiny powinny sie obudzic i pokazac innym ze juz nie chca byc mistrzami produkcji.W wielu opcjach mozna zamienic plastik na szklo.W komputerach laptopach mogloby tak byc.Fakt bylyby ciezsze,ale nikt ich tak nie wozi ze soba.Ogolnie sam nie wiem ktore rozwiazanie jest dobre.
Tam ich zyje jedna siodma calej populacji i boja sie zwyczajnie zmienic styl zycia.Pomyslcie sobie,ze wychodzicie z domu a tam smierdzi powietrze,w domu takze.Wszedzie nawet woda smierdzi spalinami.To smutne.Dobrze,ze jedzenie maja naprawde dobre.Ogolnie im wspolczuje,bo to narod madry i uczciwy w miare.Poznalem wielu Chinczykow i zaden nie byl niegoscinny.
Przyjechalem tam a znajomi mowia ze to nie smog tylko powietrze znad oceanu tak smierdzi.Jak mozna tak oklamywac ludzi.W pierwszym tygodniu zaatakowalo mi gardlo ale wyleczylem sie czosnkiem.Wiecie jak tam ciezko trafic do lekarza,niewiadomo gdzie jest i jak sie z nim dogadac.
Tam jest taka mgla ze smogu ze nie widac czasem na 50 m czlowieka.Tak wlasnie tam jest i wcale sie nie zdziwie jak wszystko wymrze
 

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem