Gaz łupkowy, wiercić czy nie wiercić oto jest pytanie

Kategorie: 

Łatwo zauważyć, że do pewnego momentu wszystkie pytania jakie pojawiały się w kontekście bezpieczeństwa wykorzystania metody szczeliowania hydraulicznego były zbijane nerwowymi wywodami prowadzącymi prawie zawsze w kierunku wypominania wspierania opcji rosyjskiej. 

 
 
Gdy fakty wskazują na ewidentną korelację między wstrzykiwaniem głęboko pod ziemię wody a występowaniem w danym obszarze wstrząsów sejsmicznych to według zwolenników tej metody eksploatacji, tym gorzej dla faktów.
 
Gaz łupkowy stał się "złotym runem" dla  rządzących i kolejne ekipy zaczynają już dzielić zyski z paliwa nadal zalegającego w warstwach skalnych. Niestety jednak jak to zwykle bywa w Polsce gdy pojawia się taka okazja podreperowania budżetu pojawia się również bardzo aktywna agentura rozmaitych mocarstw starająca się coś na tym ugrać lub przynajmniej cześciowo przejąć nad nimi kontrolę.
 
Zainteresowanie gazem łupkowym zaczęło się mniej więcej w połowie poprzedniej dekady. Wielkim orędownikiem pozyskiwania tego surowca był mocno proamerykański Prezydent , śp Lech Kaczyński. Dopóki władzę nad naszym krajem sprawowała opcja polityczna z której wywodził się prezydent Kaczyński wydawało się, że gaz łupkowy eksploatowany z pomocą Amerykanów będzie odpowiedzią Polski na zmowę rosyjsko- niemiecką, której efektem jest uruchomiony ostatnio gazociag północny.
 
Gazociąg na dnie Bałtyku pełni dwie funkcje, gospodarczą, dostarczając paliwo oraz polityczną powodując pełną zależność państw nadbaltyckich, Polski, Białorusi i Ukrainy od dostaw ze wschodu, dostaw, które mogą być w każdej chwili zatrzymane, nawet w środku zimy i nie będzie to już stanowiło problemu dla odbiorców gazu z Europy Zachodniej.
 
Śmierć Kaczyńskiego zakończyła okres w którym można było mieć jakieś nadzieje na wykorzystanie amerykańskich technologii szczelinowania hydraulicznego w celu dywersyfikacji dostaw gazu oraz jego sprzedaży na rynku europejskim. Gdyby do tego doszło Rosja straciłaby podwójnie. Po pierwsze tracąć środek nacisku na Polskę a po drugie stałaby się konkurentem Gazpromu, rosyjskiego państwowego koncernu paliwowego.
 
Katastrofa w Smoleńsku była więc wybawieniem dla Rosji a zmiana włądzy w Polsce na formacje prorosyjskie doprowadziła do ewolucji koncepcji wykorzystania złóż gazu łupkowego. Bynajmniej z tego nie zrezygnowano bo Polacy są zdeterminowani uniknąć bankructwa i złoża te są jedynym ratunkiem dla upadającego kraju. W tej chwili toczy się gra o to kto to będzie wydobywał i z informacji dostępnych w mediach wynika, że już 35% koncesji mają spółki powiązane z Gazpromem.
 
Może się okazać, że wkrótce cały ten biznes i tak będzie należał do Rosjan, my otrzymamy jakieś ochłapy i cele strategiczne nieprzyjaznego nam wschodniego mocarstwa zostaną ponownie skutecznie osiągnięte. Wsłuchujmy się dobrze w to co mówią media bo gdy zacznie się eliminowanie informacji o negatywnych skutkach szczelinowania hydraulicznego będzie to oznaczało potrzebę wtłoczenia w tubylcze głowy tego co akurat jest potrzebne. Mam wrażenie, że ten proces już następuje.
 
Czy to oznacza, że wiercić nie należy? Amerykanie pozyskują gaz łupkowy w wielu terenach niezamieszkałych i należy stosować tą taktykę i u nas. Należy również informować ludzi, że stosowanie szczelinowania grozi szkodami górniczymi podobnymi do tych, któe powstają w wyniku konwencjonalnego górnictwa.
 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Polak Maly

Mamy rok 2015 i o gazie

Mamy rok 2015 i o gazie upkowym wszyscy juz zapomnieli.
Krym jest Rosyjski, w Syrii rosyjskie lotnictwo w pelni wspiera rzad Assada i skutecznie atakuje cele Panstwa Islamskiego. Turcja (NATO) zestrzelila rosyjski samolot wojskowy ...
 
Cholibcia. Ale ciekawe czasy ;(
 
PS. Przepraszam za brak polskich liter ale pisze z plyty ratunkowej antywirusa.
24-12-2015
 

Portret użytkownika RIK

ten PO-paprany rzad bylych

ten PO-paprany rzad bylych magistrow i modeli to zlepek lizusow,klamcow i nierobow!wszystko po to zeby pogodzic partyjne zachcianki Tuska,moze troche pijarowskie ruchy!ale co najgorsze dla polakow duza wiekszosc tych celebrytow jest niekompetentnych!moim zdaniem to tragedia dla polski bo tracimy nastepne 4 lata bez reform polski a tylko zycie w zludnej stabilizacji za ktora ukrywane sa najwieksze problemy polski jak dlug 300mld.zl,OFE,armia polska,biurokracja,ZUS<KRUS itp.to wszystko wyjdzie tym razem bokiem nam wszystkim!!!a glowny nierob RP w nagrode dostanie jakas posadke w uni...od niemieckich przyjaciol!!!!!

Portret użytkownika roobaczek

Od kilku lat w pracy mam

Od kilku lat w pracy mam stały kontakt z metanem. Pewno sporo się go nawdychałem. Ani ja ani moi koledzy z pracy (a pracują w takich warunkach o wiele dłużej) nie skarżą się na żadne szczególne dolegliwości. Myślę, że nie stać nas na uzależnienie od Rosji, tym bardziej, że kupujemy gaz po znacznie wyższej cenie niż inne kraje europejskie, które nabywają go z tego samego źródła. A co do Lecha Kaczyńskiego (choć nigdy nie byłem jego zwolennikiem), nie wydaje mi się by kiedykolwiek był proamerykański. Widocznie też chciał, by Polska uniezależniła się energetycznie od Rosji. Pozdrawiam!

Portret użytkownika gwizdnywendrowca

Widać jak Polskie

Widać jak Polskie społeczeństwo jest doinformowane przez media korporacyjne co są właśnie na usługach tych korporacji i nabrali wody w usta i nic nie mówią szkodliwości wydobywania łupków poprzez szczelinowanie. A lobby korporacyjne robi tą samą nagonkę co na uprawy GMO w Polsce. Bardzo lubię zmiany na ziemi ,bo widać jak na dłoni kto za czym jest. Wolna energia już dawno jest wykorzystywana na swiecie jak i w Polsce . Tylko tym razem będzie w uczciwych rękach a nie w rekach wyzyskiwaczy i chciwców co zrobili z ludzi nieświadomych niewolników systemu pieniądza. Prosta sprawa Kowalski za wszystko zapłaci. Pomysł na wolną energię zapoczątkował Mikołaj Tesla  Serbski fizyk chylę czoło przed nim bo całe życie był geniuszem i altruistą  a umarł jako żebrak , dlaczego?  Zapraszam do zgłębiania wiedzy  tej właściwej , wartościowej póki jest dostępna ,bo inaczej nie zdążycie , a czas się kurczy oj jak bardzo się kurczy. Niedługo już nic nie będzie ważne tylko wiedza jak przetrwać przed tym ,co szykują nam władcy cienia iluminati. Widzę też ,że świadomi coraz rzadziej się wypowiadają to znak dla tych co błądzą ,że nadchodzi czas przygotowań. Tak jak zwierzęta instynktownie wiedzą co dalej i emigrują w inne miejsca aby przeżyć tak świadomi wiedzą ,że nadchodzi okres wyciszenia.  Emigracja zwierząt dzikich narasta jak i innych stworzeń leśnych . Wiewiórki w tym roku jak nigdy gromadzą więcej zapasów niż by były wstanie same zjeść.  Pszczółki wybijają się nawzajem i nie chodzi tu o Trutnie bo to naturalne , ale robotnice. Obserwujcie matkę naturę ona jak nigdy KRZYCZY! ,ale kogo to interesuje?Och biedne dziatki cóż Wy poczniecie jak zniknie świat wirtualny, a zniknie możecie tego być pewni i wtedy zacznie się paniczne poszukiwanie NAWIEDZONYCH co zgłębiali wiedzę tą właściwą.Ale oni będą już daleko a zarazem blisko tylko nie osiągalni dla szyderców.I dla nich właśnie ślę Światło wszelkiego istnienia energię doskonałą cudowną i sprawiedliwą bo podlewa wszystkich ,tylko nie każdy ją  pragnie.GwIeZdNy….

Rozpoznaj znaki, jakie pozostawiłeś sobie schodząc na ziemię, a zrozumiesz swój sens istnienia i egzystencję na ziemi, oraz ujrzysz i zrozumiesz zamysł Boży

Portret użytkownika Roni Tornado

Inne kraje tylko patrzą jak

Inne kraje tylko patrzą jak by tu zabrać Polsce gaz łupkowy Sad Co za idiota pochwalił się tymi złożami innym krajom ?? Uważam, że Polska powinna była trzymać to w tajemnicy przed innymi krajami a wtedy nikt by nie czyhał na nasz gaz.

Portret użytkownika Gabriel

Odwierty i ekspertyzy

Odwierty i ekspertyzy geologiczne były prowadzone w Polsce już za komuny i nie oszukujmy się, że to fachowcy amerykańscy tak szybko ostatno zbadali i opracowali geologicznie niemal całą Polskę z mapkami rejonów bogatych w gaz, wody geotermalne i inne złoża. Polska przecież jest już dokładnie omapkowana z wydzielonymi rejonami o konkretnej zawartości tego gazu, rejonów geotermalnych, a metoda szczelinowania jest starą już metodą odgazowywania pokładów węgla kamiennego w kopalniach.Metody nie są ani nowe, ani nie nieznane  skutki działania, tylko teraz tak to media nagłaśniają jako nowatorskie.
Ooo, poniżej Kokos podał akurat link fakty i mity, bo teraz doczytałem, mniej więcej w tym temacie.

Portret użytkownika 19banan

Nie wiem czy by sie to udalo

Nie wiem czy by sie to udalo w naszym kraju. Jesli staniemy sie nie zalezni od Rosji czy USA to bedziemy sami musieli wydobywac gaz co wiaze sie z ogromnym kosztem. Do tego wszystkie nasze podatki itp dadza w konsekwencji cene polskiego gazu drozsza niz ta ktora otrzymujemy od Rosji. Polska powinna przede wszystkim wynegocjowac sobie dobre warunki wydobywania gazu przez Rosje czy USA. Powinnismy negocjowac z dwoma stronami wtedy jestesmy w stanie wiecej ugrac.

Portret użytkownika normalny?!

Wybacz kolego,ale bredzisz

Wybacz kolego,ale bredzisz jak potluczony !  Fakt,ze metoda wiercenia szczelinowego zaistniala glownie dzieki polskiej inzynierii gdzies Ci umknal,a tym samym bredzisz o kosztach wydobycia,bo mogloby sie za to wziasc nasze Panstwo(!!!).Zamiast rozdawac koncesje na poszukiwanie owego gazu firmom Wielkich Zagranicznych Koncernow(ExxonMobile,Gazprom itp.)wystarczyloby sie wziasc za sensowne planowanie wydobycia - koncesje to kolejny bubel,po ktorym widac gdzie nasi rzadzacy maja reszte spoleczenstwa - bo automatycznie daja one prawo do wydobycia surowca(!!!) - co jest kolejna paranoja !!! To,ze na badanie zasobnosci naszych ziem w surowce mineralne w latach bodajze 70 Polska wydala wtedy(!)prawie 300mln.zlotych tez juz wszyscy zapomnieli - a szkoda,bo to daje piekny obraz calosciowy na dana sytuacje Sad To ze prezydent Komorowski podpisywal umowy na dostawy gazu z Rosji na 30 lat w momencie,kiedy jeszcze zwlok Sw.Pamieci Kaczynskiego nie bylo w kraju to juz tyko wisienka na Torcie polskiej sprzedajnosci i kolesiostwa - a szkoda,bo moglibysmy byc teraz w zupelnie innym polozeniu - a tym samym w zupelnie innym kraju - dumnej Polsce,a nie Polsce trzeciego swiata :(Pozdrawiam myslacych logicznie - i tych ktorzy musza jeszcze wiele wiedzy przyswoic zanim ich wypowiedzi na forum publicznym zaczna miec jakis sens Smile

Portret użytkownika O-o-.

"Cała prawda o Gazie łupkowy

"Cała prawda o Gazie łupkowy , Bez owijania w bawełnę , prawdziwe skutki wydobywani gazu .Czy naprawdę cała Europa(Francja Niemcy Hiszpania itp) jest w błędzie ze łupki są niebezpieczne a tyko Polska i USA mają racje oceni sam ?Proszę kopiować film i umieszczać go na innych portalach ponieważ . Polska władza go cenzuruje i z pewnością niedługo go usuną tak jak z poprzedniego konta .Jak widać wolność słowa w Polsce to tylko ładne słowa w Konstytucji i nic więcej"http://youtu.be/cl02_faq1_o 

Portret użytkownika trew92

Już dawno powinno sie

Już dawno powinno sie wydobywac ten gaz. Żal patrzeć co sie w Polsce dzieje. Mamy trudna sytuacje gospodarcza i społeczną a tutaj jakies problemy z podjeciem decyzji;/A ze sa pogłoski ze to zło, ze powoduje trzesienia ziemi to juz wogóle kabaret. Twórcy tych teorii chyba maja za dobrze i chca dodatkowo zaistniec. Najwieksze w tym zło ze nadal go nie wydobujemy. Jest to ogromna szansa na zazegnanie kryzysu i odizolowanie sie od Rosji a Polski rzad w tym momencie robi wszystko na odwrót:[. 
Rosja i tak ma z nami za dobrze wiec powinni sie za przeproszeniem odpie.dolic od nas. Koncepcja sp Lecha Kaczyńskiego była chyba najlepsza. 

Portret użytkownika godot

Pytanie należało by zadać,

Pytanie należało by zadać, czy zarobi państwo Polskie, jakie będą straty i kto je poniesie.Zwykle wygląda to tak, że kto innym zarabia, a kto inny traci... Mi wszystko jedno czy robimy interesy z Rosją czy USA, ale do cholery czemu zawsze musimy dopłacać!

--------------------------------------------------------------------------------Jedynym więzieniem z którego nikt nas nie może uwolnić ,to to w którym możemy sami zamknąć nasz umysł. Strzeżcie się paranoi!

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem