Fukushima wyemitowała dwa razy więcej promieniowania niż przyznał rząd japoński

Kategorie: 

Katastrofa w Fukushimie uwolniła do środowiska ponad dwukrotnie więcej promieniowania niż to poprzednio uznawano. Aktualnie szacuje się, że emisja dochodzi do 40% ogólnej radiacji spowodowanej przez Czarnobyl.

 

Naukowcy wiedzą to po analizie wskazań rozmieszczonych na całym świecie czujników, które wykryły znacznie wyższe poziomy radioaktywnego cezu-137. Powstało opracowanie naukowe na ten temat a jego autorem jest Andreas Stohl z Norweskiego Instytutu Badań Atmosfery. Naukowiec twierdzi, że Japonia całkowicie pomija w bilansie promieniowanie uwolnione do oceanu.

fot. AFP / Tokyo Electric Power

Opracowanie nie zawiera informacji o implikacjach zdrowotnych większej koncentracji cezu-137. Cez jest niebezpieczny, bo trwa przez dekady uwalniając powodującą raka radiację. Długoterminowe efekty incydentu nuklearnego są niejasne z powodu trudności w oszacowaniu ilości promieniowania, jaką otrzymali ludzie.

 

Japoński rząd szacował ostatnio, że katastrofa w Fukushimie uwolniła do atmosfery 15 000 terabekereli cezu. Według nowego raportu Stohla i współpracujących z nim naukowców emisje szacuje się na 36 000 terabekereli do 20 kwietnia. To jest około 42% szacowanej emisji w Czarnobylu.

 

 

Źródło: http://www.washingtonpost.com/business/new-report-says-fukushima-released-twice-as-much-radioactive-cesium-as-government-estimated/2011/10/27/gIQAsR4sMM_story.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Pan Dziobak

Trochę mnie to dziwi, z

Trochę mnie to dziwi, z jednej strony takie zachowania rządu można zrozumieć, nie chcąc siać paniki zmniejszają skalę zagrożenia, choć jest to na niekorzyść mieszkańców Japonii. Natomiast z drugiej strony Japończycy są cholernie honorowi i zwykle od razu przyznają się do błędów, za które przepraszają, tak było na początku tej katastrofy w Fukushimie, kiedy o ile dobrze pamiętam premier Japonii zrzekł się wynagordzenia do czasu zniwelowania skutków awarii siłowni. Tak samo było jak wyciekły dane kilentów Sony, używających PS3. Muszą sobie strasznie nie radzić skoro zatajają takie ważne informacje, szkoda że tylu ludzi na tym ucierpi... Pozostaje mieć nadzieję że uporają się z tym jak najszybciej.  Pozdrawiam Pepe

Oto jaja znoszący ssak, który rusza na akcję!

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem