Francuska Legia Cudzoziemska wraca na kontynent afrykański

Kategorie: 

W afrykańskim Mali, wylądował pierwszy oddział francuskiej Legii Cudzoziemskiej.  Francja ponownie zaznacza swoją obecność wojskową w Afryce Północnej.  Operacja w Mali jest konieczna z powodu jak to określają miejscowe media „skorygowania libijskich błędów."

 

W Paryżu, zorientowano się, że w wyniku wsparcia NATO dla opozycji libijskiej, wpływy "Al-Kaidy" i innych organizacji islamskich w regionie są zbyt duże.  Sytuacja stała się tak patologiczna, że rząd Mali sam wnioskował o militarną interwencję, aby pozbyć się "Al-Kaidy", która obecnie kontroluje większość terytorium kraju.

 

Jak podaje francuski kanał informacyjny France 24 legioniści i ciężki sprzęt wojskowy jest już na miejscu. Ta interwencja została uzgodniona z Radą Bezpieczeństwa ONZ. Dla rządu Mali to być albo nie być, ponieważ islamiści prą na stolice kraju, Bamako.

Aktualna władza jest rzekomo świecka, ponieważ Republika Mali wzoruje się na Republice Francuskiej. Islamiści dążą do jej obalenia i wprowadzenia prawa islamskiego. W tej chwili oddziały rebeliantów znajdują się około 600 kilometrów od stolicy. Przyjmuje się, że większość operacji wojskowej przeprowadzą siły wojskowe organizacji międzynarodowej ECOWAS (Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej, która obejmuje 15 krajów min.  Niger, Burkina Faso, Senegal, itp.). Kontrolę ich pracy oraz szkolenie afrykańskich żołnierzy poprowadzą Europejczycy.  Już od jesieni w Mali są instruktorzy Legii Cudzoziemskiej, szkolący żołnierzy lokalnych.

 

 W przeciwieństwie do operacji w Libii, która było w dużej mierze kwestią prestiżu i ratowania kampanii wyborczej Nicolasa Sarkozy'ego, akcja w Mali, według ekspertów, jest podyktowana względami bezpieczeństwa narodowego.  Al-Kaida w Islamskim Maghrebie ogłosiła, że wrogiem numer jeden jest właśnie Paryż.  Islamiści razy niedawno obiecywali  "utopić Francję we krwi."  Każdy, kto chociaż raz był w Paryżu wie, że obawy o bezpieczeństwo w tak kolorowym społeczeństwie są jak najbardziej uzasadnione.

 

Jest też oczywiste, że wydarzenia w Mali są konsekwencją libijskiej operacji.  Wsparcie NATO przekazane przez „libijskich powstańcom", doprowadziło do bezprecedensowego wzrostu znaczenia militarnego "Al-Kaidy" i innych grup w północnej i zachodniej Afryce.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Ntx

Warto wspomnieć o złożach

Warto wspomnieć o złożach uranu znajdujących się w Mali, które sa eksploatowane przez  francuski koncern Areva. Francja eksploatuje złoża uranu w położonym obok Mali Nigrze. Z Afryki pochodzi 75% uranu wykorzystywanego jako paliwo w elektrowanich atomowych Francji.
W lipcu 2007 r. wybuchł skandal - jeden z dyrektorów nigerskiej Arevy Dominique Pin został wyrzucony z Nigru za organizowanie rebelii plemienia Tuaregów. Rebelia miała zniechęcić konkurentów francuskiej firmy (źródło: http://globalnepoludnie.pl/Wy-cig-po-nigeryjski-uran)
Do tego dochodzą zloża ropy i złota (trzeci największy producentem złota w Afryce) - aż dziw, że przy takich zasobach naturalnych Mali to jeden z najbiedniejszych krajów świata.

Portret użytkownika hopsiup

Jak to "dziw"? Popatrz na

Jak to "dziw"? Popatrz na 20-lecie rządów "wadzy naszej ukonchanej". Tylko tu dba się jeszcze o pozory. Do czasu. Jak myślisz po co nagonka na nas jako sprawców Holokaustu, jak pisze S. Michalkiewicz: "sprawca zastępczy". I propaganda, że Polacy się do niczego nie nadają. Ja znam takich co w to wierzą. I, że my tylko pod batem jesteśmy w porzadku.

Portret użytkownika branatomowy

W dupach im się przewraca i

W dupach im się przewraca i marzą, aby każdy z nas modlił sie do Allaha... Żałosne pustaki...
 
Nie obrazaj innego czlowieka jak masz myslenie zatrute propagandą.
Nikt na siłe ty "pustaków" tam nie przywoził zapraszało się tanią siłę roboczą płaciło im się za robienie dzieci i nie pracowanie to masz tak jak jest - to tak w skróćie nie chce mi sie wiecej pisac.
 

Portret użytkownika SurvivorMan

Hotel "Kyriad" w dzielnicy Le

Hotel "Kyriad" w dzielnicy Le Bourget - tam tylko recepcjonistka jest biała (bo pewnie tylko ona zna Angielski), a cała okolica jest jak pomieszanie Brooklynu z Mogadiszem! Wyjście do sklepu oddalonego o 100 metrów uwalnia więcej adrenaliny, niż skok spadochronowy!!!
Jeśli Francja czegoś nie zrobi, zostanie "zjedzona" od środka i to już niebawem! To samo Anglia, Szwecja i Dania - To są kraje, w których już od jakiegoś czasu dochodzi do zamieszek wywołanych przez rządną wprowadzenia szariatu na całym globie, swołocz muzułmańską!
W dupach im się przewraca i marzą, aby każdy z nas modlił sie do Allaha... Żałosne pustaki...

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika ARTUR5

Francuzi z lenistwa

Francuzi z lenistwa sprowadzili sobie niewolników ale oni kiedyś się uwolnią i zgniotą swojego pana ,to jest prosta zasada a jej nieprzestrzeganie świadczy tylko o inteligencji rządzących Francją .

Portret użytkownika Juszka1980OGL

nie wiem dlaczego ale tak

nie wiem dlaczego ale tak samo mysle nie lubie nawiedzonych muzulmanow to rasa ktora szuka wojny a najsmieszniejsze jest to ze w przeszlosci to katolicy wlasnie byli postrzegani tak jak teraz muzulmanie. legia cudzoziemska to najlepsze wojsko na swiecie kiedys sam chcialem wstapic do niej :). 

Portret użytkownika hopsiup

Jak poczytasz @Bacę i

Jak poczytasz @Bacę i podobnie myślących to nadal katolicy są tak postrzegani. A najśmieszniejsze jest to, że przynajmniej ostatni papieże (ale to już trochę lat minęło jak KK zrezygnował z używania siły) głoszą/głosili, że używanie siły do propagowania wiary jest nadużyciem by nie powiedzieć grzechem. Tak zresztą było na poczatku chrześcijaństwa co się zaczęło zmieniać ok. III w. jeszcze przed Konstantynem, który właściwie usankcjonował prawnie pewną praktykę. Wracamy do siły wiary a nie wiary w siłę.

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem