Finowie walczą ze stonką ziemniaczaną, rolnicy są zaskoczeni skalą problemu

Kategorie: 

Do niedawna stonka ziemniaczana w Finlandii w ogóle nie istniała, więc fińscy rolnicy z tym kłopotem się nie spotykali. Czasami stonka trafiła do Skandynawii w rosyjskim transporcie, ale żadna nie przetrwała zimy. Rok 2012 był jednak przełomowy. Larwom stonki udało się przezimować w fińskiej ziemi, donosi serwis Fontanka.fi.<--break->

 

Lato 2011 roku było wyjątkowo ciepłe i korzystne dla chrząszczy, a latem 2012 roku okazało się, że stonka ziemniaczana po raz pierwszy przezimował w Finlandii. Letnia pora trwa tam zwykle krótko, a zimy są długie. To powinno osłabić żywotność szkodnika, więc czemu stonka przetrwała?

 

Z początkiem lata 2013 odnotowano wzrost populacji chrząszczy. W Finlandii zidentyfikowano sześć kolonii stonki ziemniaczanej m. in. w Savitaipale (Południowa Karelia), Kotka, Kangasniemi (Południowe Savo) i Vihti w prowincji Uusimaa. Innymi słowy, owad zżerający liście ziemniaków na dobre zadomowił się w Finlandii. Państwowa Agencja ds. Żywności zwróciła się do rolników, aby monitorowali swoje uprawy. Do farmerów rozesłano listy z informacją o problemie.

"Ważne jest to, że stonka ziemniaczana w Finlandii ze względów geograficznych i meteorologicznych nie może rozprzestrzeniać się na głównych obszarach uprawy ziemniaka" - powiedział Atro Virtanen.

Władze chcą jednak monitorować występowanie stonki. Nie chcą stosować pestycydów, bo to może wzmocnić odporność innych szkodników. Stonkę i jej larwy niszczy się w Finlandii póki co mechanicznie.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika morfeusz999

LUDZISKA !!! wrotek pospolity

LUDZISKA !!! wrotek pospolity !!!! sprubujcie na sobie tylko niejesc .hhehe a zobaczycie ze wszystkie robactwo ucieka od tego .od komarow po kleszcze stonki .osobiscie stosuje na skore.ale slyszalem ze mozna tez pic.trucizna dla bydla.moja ciocia stosuje to od zawsze na polu i stonek niema az dziwne.naturalny pescytyd.tata je amigdaline b17 nastapila remisja nowotworu.ludzie slyszycie REMISJA!!!!!!!

Portret użytkownika sts700

Stonka jest owadem z

Stonka jest owadem z kaliforni. do polski dotarła w latch 40-tych. Wcześniej jej tu było za zimno. Czy to wina zmian klimatycznych? Bzdura. Bo prostu owad powoli dostosowuje się. Teraz juz dotarł do Finlandii powoli przemieszczając się poprzez terytorium Rosji. Jka Finowie teraz nie wytrzebie chrzaszcza a nie bawią sie w ekologie to będą mieli go zawsze tak jak to jest w Polsce.

Portret użytkownika Janek

Co tu gadać, w takiej Rosji

Co tu gadać, w takiej Rosji to po -40 przy gruncie a może i niżej i tak to przeżyje 
 
Ostatnio to w ogole zastanawiam się kto takie szkodniki wychodował, przecież tego ze 200 lat temu raczej na ziemi nie było, a z 500 lat temu były prawie same lasy, a w lasach lubią przebywać kleszcze, medycyna raczej była na bardzo niskim poziomie więc nikt nie wiedział o boleriozie a jednak nie zdziesiatkowała populacji ludzi, a może kleszcze były tylko nie mialy w sobie tylu patogenów co dzisiaj....
Podobno niezindentyfikowane obiekty toważyszą nam od conajmniej 2000 lat, więc to może ich sprawka ....

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem