Fala powodziowa na Dunaju zbliża się do Serbii i Chorwacji

Kategorie: 

Poziom wody w Dunaju szybko rośnie. W Serbii ewakuowano już wielu mieszkańców powiatu Beocin, wkrótce powódź dotrze do drugiego, co do wielkości miasta w kraju,  Novi Sad. Chorwacja oczekuje, że szczyt powodzi potrwa, co najmniej pięć dni.

 

 W tej chwili poziom Dunaju w pobliżu serbskiej miejscowości Novi Sad wyniósł 667 cm i nadal rośnie. Eksperci szacują, że będzie to wzrost jeszcze o około 10-12 cm. Powódź stanowi największe zagrożenie dla serbskiego powiatu Beocin. W celu wzmocnienia kontyngentu ratowników została wysłana dodatkowa jednostka. Służby uruchomiły monitoring zapór wodnych, identyfikowanie są i wzmacnianie słabsze obszary.

 

Powódź nadal zyskuje na sile w północno-wschodniej części Chorwacji. W pobliżu Vukovaru Dunaj osiągnął poziom 724 cm, przekraczając rekordowy wynik z 2006 roku. Wody ciągle przybywa. Według służb stan wałów jest zadowalający. W kilku najbardziej niebezpiecznych obszarach w Vukovarze zbudowano dodatkowe umocnienia. Użyto do nich 75 000 worków z piaskiem a kolejne 20 tysięcy jest w gotowości. W okolicach powiatu Osijek-Baranja w pracach zabezpieczających biorą trzy tysiące osób, w tym tysiąc żołnierzy.

 

Sytuację w Chorwacji komplikuje gwałtowny wzrost poziomu rzeki Drawy, który osiągnął poziom 514 cm, w pobliżu miasta Osijek. Zdaniem ekspertów, bardzo wysoki poziom wody powodziowej pozostanie w regionie przez 5 do 7 dni, wszystkie służby są w stałej gotowości.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem