Europa w szoku: Ukraina nie ma pieniędzy na kopułę ochronną w Czarnobylu

Kategorie: 

Grupa siedmiu krajów planuje dać Ukrainie 165 mln euro, brakujące na budowę nowej kopuły ochronnej nad reaktorem jądrowym w Czarnobylu.

 

Chęć niesienie takiej pomocy zadeklarował Jochen Flasberth, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Niemiec, po wizycie na placu budowy.

„Myślę, że klub najsilniejszych gospodarczo krajów na świecie może sobie pozwolić na taki wydatek" - powiedział Flasberth w piątek 20 marca br. Agencji DPA.

Na dokończenie budowy sarkofagu w Czarnobylu brakuje 615 mln euro. Obecnie osiągnięto już porozumienie z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju w sprawie przydziału 350 mln euro, a także dodatkowych gwarancji w wysokości 100 mln euro.  Udział w przedsięwzięciu zadeklarowała także Rosja. Konferencja w tej sprawie ma się odbyć 29 kwietnia br.


Do awarii w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. Była to największą katastrofa w historii cywilnej energetyki jądrowej. Nad reaktorem szybko wybudowano kopułę ochronną, która okazała się jednak zbyt krucha. Obecnie konieczne jest wykonanie nowej konstrukcji.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika sQbany

Czy przypadkiem na ukrainie

Czy przypadkiem na ukrainie nie przechowuje sie odpadów radioaktywnych amero-ojrozachodu? Umowa jakoś plus minus - Ukraińskie wydarzenia wygasła. Z tąd to całe zamieszanie. Może tak - wojska weszły. Do czarnobyla te odpady przeniosły. Potem wojska sie wyniosły. A teraz zapłacą nawet za kopułe. No bo czyż nie pieniądz, ich orenżem jest?!

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem