Erupcja wulkanu Popocatepetl grozi najludniejszemu miastu Ameryki, Mexico City

Kategorie: 

Sytuacja jest bardzo poważna a aktywność wulkanu Popocatepetl w skrajnych prognozach grozi nawet ewakuacją 19 milionów ludzi. Wulkan znajduje się 60 kilometrów na południowy wschód od stolicy Meksyku.

 

Jak donosi meksykańskie centrum ds. zapobiegania katastrofom popiół wulkaniczny pokrył już kilka okolicznych miejscowości a z krateru wystrzeliwują kule lawy spadające w odległości nawet do kilometra od stożka.

Władze traktują zagrożenie bardzo poważnie i podniosły poziom alarmu do żółtego trzeciego poziomu. Są jeszcze tylko trzy wyższe kategorie alarmu. Istnieją realne obawy, że duża erupcja mierzącego 5450 metrów stratowulkanu może skutkować opadem popiołu w stolicy Meksyku, co skutkować będzie całkowitym paraliżem ruchu lotniczego.

Wulkan zwany pieszczotliwie Popo obudził się na dobre w 1994 roku i od tego czasu okresowo daje o sobie znać. Aktualnie przebiegający okres aktywności jest jednym z bardziej znaczących od tego czasu.

 

Źródła:

http://www.washingtonpost.com/world/the_americas/white-capped-popocatepetl-roars-vents-steam-and-ash-as-officials-rush-to-prepare-shelters/2012/04/20/gIQAlaOdWT_story.html

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/centralamericaandthecaribbean/mexico/9218197/Mexico-City-on-alert-as-Popocatepetl-volcano-spews-rock-and-ash.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem