Erupcja wulkanu błotnego na wybrzeżu Morza Azowskiego

Kategorie: 

Powyższy film obrazuje nietypową erupcję wulkanu błotnego, do jakiej doszło na wybrzeżu Morza Azowskiego. Widzimy słup błota, który wystrzela z wody. Zjawisko mocno przestraszyło kąpiących się turystów.

 

Termin wulkanu błotny lub błotna kopuła jest używany w odniesieniu do formacji stworzonych przez procesy geologiczne wydalające ciecz i gazy. Istnieje kilka różnych procesów, które mogą powodować takie efekty. Ciepła woda miesza się z błotem i osadami. Wulkany błotne są zwykle związane ze strefami subdukcji, a do tej pory zidentyfikowano ich ponad 700.

 

Temperatury zachodzące w tego typu formacjach są znacznie chłodniejsze niż te, jakie możemy znaleźć w procesach magmowych. Największa struktura wulkanu błotnego znana ludzkości ma 10 kilometrów średnicy i do 700 metrów wysokości. 86% gazu uwolnionego z tych struktur to metan, o wiele mniej dwutlenku węgla i azotu.

 

Kilka wulkanów błotnych znajduje sie w Europie, a dziesiątki ich można znaleźć na rosyjskim Półwyspie i ukraińskim Półwyspie Kercz w południowo-wschodniej Ukrainie

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika syriues

Spodobalo mi sie Przypomina

Spodobalo mi sie
Przypomina mi to boginie ktora miala wlosy z wezami.Chcialbym to zobaczyc na oczy wlasne.Bardzo fajne ekscytujace zjawisko.Nie zauwazylem wiekszej paniki,ale w rzeczy samej jest to niebezpieczne dla ludzi ktorzy akurat boja sie.Gdyby wybuch byl nieco wiekszy groziloby to fala tsunami.Fakt byla mala.
Piekne zjawisko Smile

Skomentuj