Elektrownia w Czarnobylu nadal stanowi zagrożenie

Kategorie: 

Wczoraj minęła 28 rocznica katastrofy w Czarnobylu. Była to do pewnego momentu największa katastrofa nuklearna w historii świata i niestety doszło do niej bardzo blisko Polski. Likwidowanie jej skutków trwa po dziś dzień i może zostać poważnie zakłócone z powodu niestabilnej sytuacji na Ukrainie.

 

26 kwietnia 1986 roku doszło do eksplozji w czwartym reaktorze elektrowni jądrowej w Czarnobylu. W wyniku eksplozji reaktora zginęła jedna osoba, potem jednak z powodu choroby popromiennej śmierć poniosło przynajmniej 160 likwidatorów skutków wypadku.

Bardzo szybko podjęto decyzję o zasypaniu dymiącego reaktora, a potem zbudowano nad nim sarkofag. Był on planowany jako struktura tymczasowa, ale w podobnej formie w jakiej powstał on w 1986 roku istnieje do dzisiaj. Nie można wykluczyć, że w końcu dojdzie do jego upadku, co może prowadzić do uwolnienia do środowiska radioaktywnego pyłu.

W 2000 roku poprawiono stabilność konstrukcji sarkofagu i rozpoczęto przygotowania do budowy nowej powłoki ochronnej, która ma być największą na świecie budowlą wykonaną z metalu. Międzynarodowa współpraca w tym zakresie zaplanowana jest do 2016 roku.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika mariuszkos

Mam pytanie do zwolenników

Mam pytanie do zwolenników energii atomowej ,co się stanie jeśli nasze kochane słoneczko błyśnie sobie klasą X prosto w naszą kochaną planetę uzbrojoną po zęby w elektrownie atomowe ? Kto te wszystkie reaktory powygasza RĘCZNIE !!!!

Portret użytkownika Medium

Warto dodać, że już się

Warto dodać, że już się powoli i na razie po cichu zaczyna mówić, że owe awarie w elektrowniach atomowych są efektem obcych dywersji przez przekupione jednostki, w tym także ta czarnobylska.
W 1986 roku w Polsce poszedł jeszcze 1-majowy pochód...

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem