Ekwadorskim wulkanem Tungurahua wciąż wstrząsają kolejne eksplozje

Kategorie: 

Ekwadorski wulkan Tungurahua, którego nazwa oznacza po prostu "gardziel ognia", zachowuje wysoką aktywność sejsmiczną.  Przebudził się on na dobre 12 grudnia 2012.  Naukowcy prowadzący monitoring wulkanu rejestrują eksplozje, a także emisje pyłu, gazu i pary wydobywające się z krateru wulkanu.

 

Zdaniem ekspertów w obrębie wulkanu Tungurahua, położonego niecałe 140 km na południe od Quito, stolicy Ekwadoru, doszło w zeszłym tygodniu do 100 wstrząsów sejsmicznych trwających w sumie po kilka minut.  Wulkanolodzy ostrzegają, że eksplozje w kraterze i emisje popiołu będą kontynuowane w najbliższych dniach i potrzebne jest dalsze ich ścisłe monitorowanie.

 

Uczeni z miejscowej politechniki wyrazili zaniepokojenie z powodu licznych opadów popiołu na okoliczne społeczności, do których dochodzi w ostatnim czasie. Zwrócono uwagę, że niesie to za sobą fatalne skutki dla zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. Niektóre agencje prasowe podawały, że doszło tam już do przymusowych ewakuacji, ale miejscowi niechętnie pozostawiają domy bez opieki.

 

Ostatnia silna erupcja wulkanu Tungurahua wystąpiła w sierpniu 2006 roku.  W jej następstwie, sześć osób zginęło, a tysiące ludzi zostało ewakuowanych.  Żywioł zniszczył wtedy duże obszary upraw rolnych.

 

 

Źródłohttp://www.plenglish.com/index.php?option=com_content&task=view&id=1166631&Itemid=1

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Używasz Adblock? Blokujesz reklamy, ale podoba ci się to co tu czytasz? Wpłać cegiełkę na utrzymanie portalu, albo odblokuj reklamy na ZnZ