Ekstremalne zanieczyszczenia z zakładów niklowych w Rosji

Kategorie: 

Ostatni poniedziałek nie był dobrym dniem dla osób z problemami układu oddechowego w przemysłowych miastach Nikel (ros. Никель)  i Zapolyarny (ros. Заполя́рный) w Rosji. Zanieczyszczenia dwutlenkiem siarki przekroczyły maksymalne dozwolone poziomy nawet o 3 do 5 razy, donosi Barents Observer (BO).


Roshydromet, Federalny Departament Hydrometeorologii w Rosji, który monitoruje stan środowiska zamieścił krótki, lecz bardzo niepokojący komunikat w lutym na swoim portalu: "Warunki pogodowe przyczyniają się do nagromadzenia zanieczyszczeń w najbliższej naziemnej części atmosfery" i "maksymalne stężenie dwutlenku siarki 23 lutego zostało przekroczone o 5 razy, a 25 lutego o 1,1”.

Nikel jest domem niesławnej huty, która przez dziesięciolecia zanieczyszczała i truła obszary pogranicza rosyjsko - norweskiego.

Zanieczyszczenie powietrza w mieście Zapolyarny również było poważne według Roshydrometu. 23 lutego stężenie dwutlenku siarki było 1,3 razy większe od dopuszczalnej normy, a 25 lutego aż  2,8 razy wyższe. W mieście Zapolyarny także zlokalizowany jest zakład produkujący nikiel.


We wrześniu ubiegłego roku, wiceminister ds. Zasobów Naturalnych i Ekologii w Rosji, Denis G. Khramov powiedział BO, że "nie jest łatwo sprostać wymaganiom w trosce o środowisko, kiedy zakład jest głównym i jedynym pracodawcą w mieście. Zamknięcie fabryki, może mieć duże skutki społeczne”.


Huty w miastach Nikel i Zapolyarny emitują rocznie 90 tys. ton dwutlenku siarki rocznie. To jest pięć razy więcej niż całkowita emisja dwutlenku siarki w całej Norwegii. Zakładami zarządza Kola GMK. Zysk firmy w 2011 roku wyniósł 3,63 mld dolarów.


Koncentracja dwutlenku siarki po norweskiej stronie granicy notorycznie przekracza maksymalne dozwolone limity. W 2010 roku ówczesny prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew odwiedził Norwegię. W Oslo, wspólnie z premierem Jensem Stoltenbergiem, podpisali deklarację: „Strony zgadzają się, że emisja zanieczyszczeń przy produkcji niklu w regionie Pechenga w obwodzie Murmańska jest powodem do niepokoju i powinna być sprowadzona do poziomu, który nie zaszkodzi zdrowiu ludzi i środowisku w obszarze przygranicznym. Strona rosyjska zapewnia, że niezbędne działania są podejmowane w celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń”.

 

 


 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Donaldthurn

Преимущества покупки

Преимущества покупки телевизоров в онлайн-шопе
плазменных панелей
в обзоре газеты subscribe о телевизорах. Описываем малейшие подробности и детали.
Узнайте про все тонкости приобретения плаз и 4к жк телевизоров с дисплееми разных размеров
а так же бытовой техники в Москве и по всей Росии.
Особенности выбора ТВ и разрешения экранов, мощностей процессоров.

Portret użytkownika okrzemka

a może ten pseudo spec od

a może ten pseudo spec od ekologii zastanowiłby się nad systemem elektrofiltrów dla tej huty? skoro zakład wypracowuje prawie 4 mld dolarów rocznie zysku to chyba powinno ich być stać na tego typu zabezpieczenia? huty są na całym świecie i jakoś nie słyszy się, żeby tak strasznie truły!

no ale Rosja to kraj w którym rudę uranu wydobywa się gołymi rękami jak węgiel bo tak taniej a ludzi u nich "mnoga", więc co się dziwić...

zauważcie także, że mówiąc o zanieczyszczeniu atmosfery i truciu ludzi to mówi się o Europie, Chinach, nawet o USA ale o Rosji jakoś cisza. wg. różnych zakłamanych gęb najwięcej jesteśmy winni my - używający dezodorantów i jeżdżący samochodzikami osobowymi.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem