Eksplozja nad Czelabińskiem została zarejestrowana nawet na Antarktydzie

Kategorie: 

Gdy ponad tydzień temu w atmosferze ziemskiej eksplodował kosmiczny obiekt o nieustalonej masie powstał potężny grom dźwiękowy a fale o różnych czestotliwościach rozeszły się po całej kuli ziemskiej. Powyższe nagranie przedstawia zmodyfikowany sygnał, jaki odebrano w zakresie częstotliwości 10 Hz. Dokonały tego czujniki organizacji CTBTO, która posiada siec infradźwiękowych urządzeń pomiarowych pozwalających usłyszeć próby jądrowe. Tym razem usłyszano eksplozję w atmosferze.

 

Oczywiście infradźwięki są dla człowieka niesłyszalne, dlatego nie jest to rzeczywisty odgłos a jedynie wyobrażenie na podstawie zebranych danych. Wybuch odebrało 17 stacji infradźwiękowych na świecie a najdalsza z nich znajdowała się na Antarktydzie, czyli 15 tysięcy kilometrów od Czelabińska.

 

Eksperci z CTBTO mają duże doświadczenie w nasłuchiwaniu atmosfery i od razu przypomnieli, że podobne zdarzenie miało miejsce w październiku 2009 roku nad Sulawesi. Do zeszłego piątku najgłośniejszym infradźwiękowym odgłosem zarejestrowanym przez stacje pomiarowe był właśnie ten meteor. Wtedy zarejestrowało go 15 stacji na świecie.

 

Specjaliści twierdza, że dzięki sensora są w stanie nawet stwierdzić, czy była to stacjonarna eksplozja czy też obiekt wybuchał w ruchu. Według nich charakterystyka tych fal wskazuje na eksplozje na pewnym obszarze w pewnej trajektorii. To typowe dla obiektów wlatujących w naszą atmosferę z kosmosu, na przykład zużytych satelitów. Z pewnością dane zebrane przez zespół CTBTO będą teraz uważnie badane przez wyspecjalizowane instytuty. Może dzięki temu zostanie rzucone trochę światła na naturę tajemniczego "meteoru czelabińskiego".

 

 

Źródło: http://www.ctbto.org/press-centre/press-releases/2013/russian-fireball-largest-ever-detected-by-ctbtos-infrasound-sensors/

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika skrzynkka

uLtra..... Jak ci się ta

uLtra.....
Jak ci się ta strona nie podoba to poprostu tu nie zaglądaj i nie pier....ol głupot.Jak jestes taki mądry i uzdolniony to PROSZĘ zrób strone o podobnej tematyce,bądz Administratorem,moderatorem itd poświęć swój czas i daj nam ciekawe tematy do rozmów i wymiany poglądów.Czekam z niecierpliwością.
Pozdrawiam
 

Portret użytkownika n-lan-der

hmm, jedyna rzecza jaka bym

hmm, jedyna rzecza jaka bym chcial jeszcze zobaczyc to(komputerowa) symulacja lotu slynnego meteoru Czelabinskiego. Czyli z jakiego zakatka kosmosu przylecial, pod jakim katem wbil sie w nasza atmoswere, ect.-tak dla wlasnych potrzeb... Pozdrawiam.

Portret użytkownika Juszka1980OGL

Jest tyle dowodów ze był to

Jest tyle dowodów ze był to "normalny" meteor a ludzie dalej szukają teorii spiskowych :), taka nasza natura chyba. Nie ujęty jest tutaj wybuch meteorytu znad Kolumbi z 6 września 2010 którego siłe szacuje sie na ok 80-120 kT trotylu. Też zarejestrowano wtedy infradzwieki. 
pozdrawiam juszka

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem