Egipski sąd nakazał zwolnienie do domu Hosniego Mubaraka

Kategorie: 

Egipt pogrąża się w coraz większym chaosie. Na ulicach dużych miast dochodzi do starć islamistów i wojska w wyniku których giną ludzie po obu stronach konfliktu. Ostatnia decyzja sądu o zwolnieniu z więzienia byłego dyktatora, Hosniego Mubaraka, z pewnością nie spowoduje uspokojenia nastrojów społecznych.

 

Według najnowszych informacji były prezydent Mubarak zostanie umieszczony w areszcie domowym. Poprawa jego sytuacji osobistej ma z pewnością związek z tym, że władzę odzyskali sprzyjający mu wojskowi. Przypomnijmy, że kłopoty Egiptu zaczęły się, gdy obalono Hosniego Mubaraka. Od tego czasu zaczął się okres przejściowy w historii Egiptu, który trwa do dzisiaj i niebezpiecznie przechyla ten kraj w kierunku destabilizacji i postępowania procesu zwanego "irakizacją".

 

Termin ten oznacza skutki "wyzwolenia" Iraku i obalenia satrapy, Saddama Husseina, które spowodowało, że w kraju tym do dzisiaj dochodzi codziennie do krwawych zamachów bombowych. Podobnym dramatem zakończyło się obalenie dyktatora Libii, Muamara Kadafiego. Libia również poddała się "irakizacji" w wyniku której do dzisiaj nie jest tam spokojnie. Ten sam los grozi teraz Egiptowi.

 

Zwolnienie Mubaraka może być przez wielu uznane za sygnał dla tej części społeczeństwa, która upatruje w nim gwaranta stabilności. Wiele osób z rozrzewnieniem wspomina jego rządy. Spadające wpływy z turystyki mogą tylko spowodować zwiększenie ilości osób myślących w ten sposób.

 

 

 

 

Źródło: http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-23789792

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Używasz Adblock? Blokujesz reklamy, ale podoba ci się to co tu czytasz? Wpłać cegiełkę na utrzymanie portalu, albo odblokuj reklamy na ZnZ