Dziesiątki wielorybów na wybrzeżu Florydy

Kategorie: 

Kilkadziesiąt waleni z gatunku grindwali utknęło na mieliźnie w okolicach Everglades w stanie Floryda. Trwa walka o życie zwierząt, ale niektórych niestety nie udało się uratować. W sumie na mieliźnie utknęło do 40 grindwali.

 

Dla dziesięciu z nich skończyło się to już zejściem śmiertelnym. Sześć z nich znaleziono już martwych a cztery uśpiono ze względu na brak opcji pomocy zwierzętom. Trwa walka o pozostałe wieloryby, które pozostają na płytkiej, około metrowej wodzie. Sytuacja jest bardzo skomplikowana, ponieważ skierowanie zwierząt w stronę otwartego morza jest zadaniem niezwykle trudnym.

 

Można sobie to uzmysłowić, gdy przypomnimy sobie, jakie komplikacje powstały, gdy polscy naukowcy z Helu próbowali podjąć zwłoki, wieloryba, którego znaleziono w okolicy Unieścia. Operacja logistyczna trwałą kilka dni, a przecież zwierze było martwe, więc przemieszczanie ważących ponad tonę żywych stworzeń jest jeszcze trudniejsze.

Grindwale zaobserwowane na Florydzie są zatem w poważnych tarapatach, bo nikt nie ma pomysłu jak im pomóc. Prawdopodobnie wszystkie zginą na płyciźnie. Biolodzy morscy twierdzą, że pojawienie się tego gatunku u wybrzeży Florydy jest czymś niezwykłym. Grindwale zawsze funkcjonują w społecznościach i jest gatunek, który bardzo często odnajduje się na plażach.

 

Nikt nie wie, co powoduje samobójcze skłonności tych stworzeń, ale istnieje kilka hipotez. Pierwsza z nich zakłada, że są to błędy nawigacyjne, być może wywołane jakimiś zmianami w ziemskim polu magnetycznym, które jest stosowane do orientowania się w przestrzeni. Poza tym prawdopodobne jest też to, że zwierzęta zostały ogłuszone sonarem. Takie przypadki miały miejsce w przeszłości. Grindwale płyną wtedy za oszołomionym przewodnikiem stada i jeśli on wypłynie na płyciznę wszystkie są zgubione.

 

W tej chwili jeszcze trwa walka o życie przynajmniej 30 osobników. Organizacje ekologiczne wzywają wszystkich, którzy mogą cokolwiek pomóc w poradzeniu sobie z tą trudną sytuacją.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Sali

Człowiek nie ma już na

Człowiek nie ma już na świecie innego naturalnego zagrożenia niż inny człowiek... Żeby była jako taka naturalna selekcja, podtruwają nas chemicznymi badziewiami..... Czasem zdaje mi się że wszyscy jesteśmy częścią jakiegoś chorego eksperymentu... Jak mrówki w mini mrowiskach. Testują na nas wszystko. Najpierw mordują zwierzęta a później nas, tyle że nas po cichu. :/

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem