Duża erupcja wulkanu Etna na Sycylii

Kategorie: 

Najbardziej aktywny wulkan Europy znowu pokazał, na co go stać. Od wczoraj rano emituje lawę oraz gazy wulkaniczne. Słychać eksplozje i widac fontanny lawy. To pierwsza tak duża erupcja w tym roku.

 

Słynny sycylijski żywioł wybuchał cyklicznie przez całą noc. W powietrze wyrzucane były fontanny lawy. Spektakularne wzmożenie aktywności wulkanu było poprzedzone paroksyzmami obserwowanymi w poprzednich tygodniach.

 

Już pod koniec stycznia dało się zauważyć pierwsze objawy wzrastającej aktywności. Widoczny był jasny blask, który rozświetlał okolicę wulkanu. Oprócz tego emitowana była lawa oraz widoczne były jasne błyski, które zwykle zapowiadaj nadchodzącą aktywność eksplozywną.

 

Etna to największy stratowulkan w Europie i jednocześnie najaktywniejszy wulkan na starym kontynencie. Praktycznie cały czas dochodzi do jakiegoś rodzaju zjawisk wulkanicznych, najczęściej jednak są to emisje gazów albo lawy. W tym roku szczególnie aktywny jest krater zwany Bocca Nuova, który uraczył nas erupcją między 10 a 20 stycznia 2013.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika DI

Za cesarza Tytusa wybuch

Za cesarza Tytusa wybuch Wezuwiusza w 79 r. ne zniszczył miasto Stable i Pompeje,niemal cała ludność zginęła.Uratowała sięt ylko garstka ludzi,w tym praprawnuczka Kleopatry ostatniej królowej Egiptu i Marka Antoniusza Selene ,uciekając na tereny starego Bizancjum a potem Grecji.
W 330 r.pne wybuch wielkiego wulkanu Vulcano w Zatoce Liparyjskiej  przyprowadził do upadku wielkie Imperium Perskie Dariusza III, król Persji został zamordowany a  Filip II Macedoński a następnie jego syn Aleksander Wielki podbił Persję, Medeę, Egipt a Aleksander Wielki też podbił  Indie.
 
 
 
 

 

Gdybyśmy byli sami we Wszechświecie, byłoby to ogrome marnotrawstwo przestrzeni- Carl Sagan
 

 

Portret użytkownika ArDoR

Jeśli masz możliwość, wynoś

Jeśli masz możliwość, wynoś się z tamtąd (przynajmniej na jakiś czas)... nie chodzi o lawę ale naprężenia i trzęsienia ziemi. Pogooglowałem i znalazłem wiele zdjęć plenerów sycylii z widokiem na etnę, to dokładnie pasuje do jednego snu w którym widziałem falującą ziemie, woda i ziemia unosiła się i opadała a na horyzoncie widać było wielką górę - nie dymiła ta góra wprawdzie... więc może nie sam wulkan będzie najpoważniejszym problemem (chociaż pompeje zostały zasypane pyłem właśnie, ale wg mnie wcześniej ludzi zabił trujący wyziew)Długi czas mnie zastanawiało gdzie to może być, jakiego miejsca to może dotyczyć - i zainspirowany Twoją wypowiedzią, poszukałem i patrząc na foty okolic etny, widziane z perspektywy osoby stojącej na "czubku buta" to dokładnie tak to było w tym śnie. To niemal na pewno jest o miejsce.
Pytanie po co to widziałem we śnie... nigdy tam nie byłem i nie zamierzam... Smile
Oby to była nic nie znacząca wizja...
 

Portret użytkownika Michaleddon

Edgar Cayce mowil ze zmiany

Edgar Cayce mowil ze zmiany geologiczne zapaczatkuja kataklizmy we Wloszech, Etna badz Wezuwiusz i taki podawal namiar tym którzy chcieli wiedziec kiedy sie te kataklizmy rozpoczną. 
Dlatego zawsze z zainteresowaniem przygladam sie popisom Etny. Nigdy nie wiadomo kiedy to bedzie TA najwazniejsza erupcja, ale domyslam sie ze zmieni oblcze calej wyspy.

Jeszcze dzien najwyzej dwa wszystko sie odmieni i zrozumiesz ile jest szczęścia tu na Ziemi...

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem