Drukowanie 3D może odmienić sposoby tworzenia przedmiotów

Kategorie: 

Kiedyś, gdy chciało się uzyskać jakiś trwały kształt robiło się odlew z metalu. Wkrótce będzie wystarczać komputer, odpowiednie oprogramowanie i drukarka 3D zdolna do powlekania w przestrzeni różnych tworzyw.

 

Drukowanie 3D to synteza trójwymiarowego obiektu warstwa po warstwie. Zależnie od modelu drukarki używa się tworzywa sztucznego, metalu, a nawet szkła. Proste drukarki 3D kosztują już około dwóch tysięcy dolarów, a najbardziej zaawansowane i wydajne osiągają cenę miliona dolarów. Wygląda na to, że trójwymiarowe drukarki staną się wkrótce bardziej dostępne, czy to oznacza rewolucję dla przyszłej produkcji przedmiotów codziennego użytku.

 

Drukowanie 3D przeżywa teraz swój moment. Według niektórych ekspertów, drukarki 3D, które są aktualnie będą mogły doprowadzić do rewolucji w zakresie produkcji towarów, tak jak również komputery osobiste już raz zrewolucjonizowały zwykłe drukowanie.

 

Niektórzy eksperci mówią o świecie, w którym drukarki 3D nauczą się kiedyś produkować owady, które, będą mogły wznieść się w powietrzu zaraz po wyjęciu z drukarki.  Jednak są i zagrożenia, bo cyfrowa produkcja tego typu może być też teoretycznie wykorzystywana do produkcji broni zagłady.

 

Co ciekawe jeden z modeli drukarki 3D nosi nazwę MakerBot Replicator, czyli taką, jaką nosiły urządzenia stosowane do tworzenia materii w serialu Star Trek. Nie jest wcale nadużyciem stwierdzenie, że za wiele lat ktoś kiedyś będzie patrzył na dzisiejsze drukarki 3D, jako na prekursorów zmian technologicznych na dużą skalę.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika zwolennik rządu światowego

Podobno już gdzieś

Podobno już gdzieś wykorzystują je do produkcji protez. Przewaga tego cudeńka w protetyce polega na tym, że poza standardowym skanem wycisku można posłużyć się prześwietleniem i stworzyć protezę idealnie dopasowaną znacznie mniejszym nakładem sił. Nie wiem jednak czy to dopiero faza eksperymentów, czy już praktyka. 
Tak czy inaczej, to świetny wynalazek, który w miarę rozwoju technologii wprowadzi ludzkość w nową epokę. Np ekspedycja na marsa albo dzieś dalej nie musiałaby zabierać ze sobą wszystkiego co może, ale nie musi sieprzydać, tylko materiał, z którego w miarępotrzeb, można będzie wydrukować potrzebne narzędzia. Futuryści idą dalej i są zdania, że za kilkadziesiąt lat możliwe będzie drukowanie z atomów.
 
Negatywne głosy pojawiające się na tym forum zwalam na karb niskiego wyksztacenia dodatkowo podparte odcięciem się od jakiegokolwiek nośnika wiedzy o życiu, historii i nauce. Bo przecież skoro oni nie widzą dla drukarki zastosowania, to znaczy że nikomu się nie przyda i powstaną kolejne śmieci.
Jakież to żałosne. Dla tego typu osób strach przed czymś nowym jest decydujący.

Portret użytkownika Flesz7

Już widzę ten wydrukowany

Już widzę ten wydrukowany badziew zalewający rynek a następnie zalegający pierdylionami ton na wysypiskach. Doskonale napisał kolega jesion. Wszystko jest wspak, idziemy w stronę jelit, a nie światełka. Wink
Fajnie, mogę wydrukować sobie plastikowy bubel, już jestem cool. Ale, ale... Kto na tym skorzysta? Domyślam się, że kraj który wyprodukował cały dzisiejszy świat: Chiny. Czyli masowa gospodarka stawiająca na tandetę.
Zakładając oczywiście, że do tego czasu ten poroniony system się nie rozpadnie.

New World Disorder

Portret użytkownika jesion

A nie lepiej wynaleźć

A nie lepiej wynaleźć urządzenie do dematerializacji tych wszystki już wyprodukowanych i "wydrukowanych" bzdetów mniej lub bardziej trendy ? Nie lepiej powstrzymać ten szalony pęd pod tytułem "nowa linia... ","musisz to mieć... ","ach jak ci będą zazdrościć... " ? Pewnie lepiej ale co wtedy ? Cały system simsa straciłby siłę obłąkanego rozpędu i sens swego chorego istnienia Smile  

Największym wynalazkiem ludzkości jest nóż na drugim biegunie stawiam koło. 

Portret użytkownika adi 94

dla wszystkich

dla wszystkich zainteresowanych ta technologia oraz jej prawdopodobnym rozwinieciem w przyszłosci polecam znakomita ksiazke Diamentowy Wiek autor Neal Stepchenson

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem