DARPA buduje teleskop kosmiczny, który będzie mógł kontrolować jednocześnie 40% planety

Kategorie: 

Amerykańska agencja zajmująca się futurystycznymi konstrukcjami na potrzeby armii zaprezentowała nowy koncept teleskopu kosmicznego. Dzięki niemu szpiegowanie może być jeszcze łatwiejsze.

 

Konstrukcja tego teleskopu jest przełomowa, bo zamiast szkła wykorzystuje membranę z tworzywa sztucznego. Program, w ramach którego powstaje ten niezwykły teleskop to Membrane Optical Imager for Real-Time Exploitation w skrócie MOIRE. Ze względu na konstrukcję będzie on lżejszy i potężniejszy od wszystkich innych znanych teleskopów kosmicznych. Jednak w odróżnieniu od nich będzie obserwował Ziemię.

Źródło: DARPA

Według planu teleskop dopiero w przestrzeni kosmicznej rozwinie specjalną część, która po rozłożeniu zmieni się w wielką, dwudziestometrową membranę optyczną. Dla porównania zwierciadło teleskopu Hubble ma 2,4 metra średnicy. Do tej pory nie wykorzystywano technologii membranowej ze względu na jej niską efektywność. W trakcie pracy nad projektem MOIRE udało się ją znacznie zwiększyć i dlatego realizacja pomysłu umieszczenia takiego teleskopu w przestrzeni kosmicznej stała się realistyczna.

Źródło: DARPA

Teleskop wykonuje obecnie firma Ball Aerospace & Technologies Corp. Ze względu na wykorzystane materiały będzie on znacznie lżejszy od innych teleskopów kosmicznych. Zostanie on umieszczony na orbicie geosynchronicznej na wysokości 35 tysięcy kilometrów. Dwudziestometrowa membrana umożliwi obserwację do 40% powierzchni globu i będzie można uzyskać powiększenie obszaru o powierzchni 10km na 10 km z rozdzielczością 1 metra. Możliwe będzie również przesyłanie wideo.

 

 

 

Źródło: http://www.darpa.mil/NewsEvents/Releases/2013/12/05.aspx

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika black.serpent

Co mądrzejsi powoli rezygnują

Co mądrzejsi powoli rezygnują z "dobrodziejstw" mediów społecznościowych, inni nigdy nie byli do nich przekonani. Znaleziono zatem lepszy sposób by dotrzeć do wszystkich. No a tak poważnie to dzięki DARPA to w pewnym sensie wzrosła (i nadal wzrasta w pewnym sensie) ludzka świadomość. Gdyby nie oni, wiedza nie byłaby tak powszechna i tak łatwo dostępna a my nadal wymienialibyśmy się nią ślimaczym tempem. Wątpię by każdy naukowiec pokroju V. Cerfa myślał tylko o technologicznym zniewoleniu ludzkości, to jest domena elit, które mogą "tylko" korzystać z technologii - a stworzonej z reguły przez osoby mające bardziej wzniosłe cele Wink Z jednej strony przeładowanie informacją z drugiej - gdy potrafimy umiejętnie oddzielić ziarno od plew - wiedza, której samo poszukiwanie w tradycyjny sposób mogłby nam zająć całe lata, jeżeli nie życie a rezultatów i tak nie bylibyśmy pewni. Dzisiaj każdy szarak ma pod ręką w swojej skrzynce za kilkaset zł septyliony TB informacji (a ilość ta z roku na rok rośnie chyba już geometrycznie). Inna sprawa czy potrafimy szukać i filtrować. Parafrazując Lecha: wszystko ma plusy dodatnie i plusy ujemne. Zależy z której strony patrzymy...

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem