Dania wystawi na sprzedaży kilka wysp

Kategorie: 

Dania składa się z ponad 400 wysp, ale bez kilku może się obejść. Niektóre z nich nadają się do zamieszkania, donosi Kristeligt Dagblad.

 

Z każdym rokiem mieszkańców wysp ubywa, a wzrastają tam koszty życia. Tak więc, utrzymanie każdego mieszkańca przez państwo na wyspie Egholm niedaleko od Aalborg, wynosi 143 tysięcy koron rocznie (26 tysięcy dolarów). W rezultacie, Jorgen  Moller z Aalborg University, który zajmuje się projektowaniem i planowaniem przestrzennym, powiedział: 

„Według mojej oceny powinniśmy zamknąć niektóre z tych wysp, jako że nie mają przyszłości, a pieniądze nowych inwestorów mogą tchnąć w nie nowe życie”.

Dania posiada 27 małych wysp, w których zaludnienie stale i szybko maleje. Łącznie na „nierentownych” wyspach żyje 4,6 tys. ludzi. Utrzymanie tych ziem kosztuje lokalne samorządy 15 mln koron rocznie (ok. 2,7 mln dolarów).

„Logika gospodarcza podpowiada, aby zamknąć niektóre z tych wysp, wyludnić i zakazać osiedlania się tam” - uważa Meller. „Nie zachęcamy jednak ludzi do przeprowadzki. Przydałby się konkretne oferty wykupu tych wysp”.

Rdzenni mieszkańcy są raczej oburzeni takim tokiem rozumowania. Życie na wyspach jest wyjątkowe i nie można oceniać go jedynie przez pryzmat ekonomiczny. Ich tradycje i kultura wymaga ochrony. Nie można tego przeliczać na pieniądze.


Eksperci są jednak bezwzględni i niby sugerują, ale tak naprawdę dążą do tego, aby umieścić wyspy w ofertach na rynku nieruchomości. Tłumaczą, że „ten, co kupi wyspę, nie może na niej zarobić”. Pogląd taki podziela burmistrz Kalundborg i Martin Damm z małej wyspy Nekselø. Obaj panowie podkreślają jednak, że trzeba zachować naturalną różnorodność i niepowtarzalną atmosferę tych miejsc.


Bardziej radykalny pogląd wyraził Hans Jorgensen, burmistrz Faaborg-Midtfyn. Powiedział, „że musimy być realistami i małe wyspy muszą być wyeliminowane. Możesz marzyć o sielankowym życiu na wyspie, ale nie można zmusić ludzi do życia w nim, jeśli ludzie chcą je opuścić. W rezultacie wyrzucamy pieniądze w błoto".

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika olo manolo

Artykul niestety nic nie

Artykul niestety nic nie wyjasnia i jest chaotyczny.

Czy panstwo Dunskie daje jakies doplaty tym wyspiarzom?
Jesli nie - to kogo to obchodzi gdzie oni chca mieszkac, jesli tylko utrzymuja sie sami?

"Tak więc, utrzymanie każdego mieszkańca przez państwo na wyspie Egholm niedaleko od Aalborg, wynosi 143 tysięcy koron rocznie (26 tysięcy dolarów). "
To panstwo utrzymuje tych ludzi? W calosci? Czesciowo?

"Utrzymanie tych ziem kosztuje lokalne samorządy 15 mln koron rocznie "
czy to sa pieniadze z podatkow tych ludzi co tam mieszkaja, czy doplaty z budzetu (od innych mieszkancow Danii?), czy dotyczy to wszystkich samorzodw w Danii czy tylko tych "wyspiarskich"?

Typowy socjalistyczny belkot, brak konkretow i solidnych faktow.

Portret użytkownika euklides

Kto to niby kupi jak politycy

Kto to niby kupi jak politycy z OECD wstawiają każdego kto chce stworzyć dogodne warunki do rozwoju na tak zwaną "czarną listę". Biurwy dobrze wiedzą, że państwo z niskimi podatkami wysuszyło by ich socjalistyczne korytko i się przed tym bronią czysto mafijnymi sposobami.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem