Czy roboty mogą stanowić zagrożenie dla ludzkości?

Kategorie: 

Zarówno ciężkie pojazdy opancerzone jak i samoloty wymagają obsługi człowieka. Człowiek jak wiadomo, na wojnie odczuwa zmęczenie, stres, często nawet strach, natomiast maszyny muszą być przez kogoś obsługiwane. Próbując rozwiązać te problemy wydaje się, że autonomiczne roboty są idealnym rozwiązaniem. Praktycznie niczego nie odczuwają a co najważniejsze - na wojnie nie polegnie żaden żołnierz.

 

Powyższy film jest wykonany w 2012 roku przez DARPA. Robot potrafi bez problemów wchodzić po schodach, nie ma żadnych problemów z poruszaniem się - potrafi utrzymać równowagę nawet gdy ktoś go popchnie. Bezzałogowe drony, które powstały jako pierwsze, mogą być sterowane z zupełnie innego kontynentu. Jak widać, robot przedstawiony na filmie jest drugim krokiem w toczeniu autonomicznych walk.

 

Noel Sharkey, profesor od sztucznej inteligencji i robotyki, uważa że musimy zadać sobie pytanie - jak daleko się chcemy posunąć w tym kroku. W ciągu ostatnich kilku miesięcy doszło do zwiększenia debat o wykorzystaniu w pełni autonomicznych robotów. Co jeśli uzbrojony robot po uruchomieniu zacznie sam wybierać własne cele i zacznie je zabijać? Niektórzy twierdzą, że roboty mogą być bardziej precyzyjne na polu bitwy niż "żywi żołnierze" - mogą uratować więcej ludności cywilnej. To są jednak tylko spekulacje oparte na założeniach dotyczących przyszłego rozwoju komputerowego i oprogramowania.

 

Jeśli powstaną autonomiczne roboty, które będą posiadać sztuczną inteligencję i będą już w użytku - może być za późno na odwrót. Ponadto, ludzie już dziś mają nieraz sporo problemów z komputerami - najczęściej przez wirusy. Wirus nie musi usuwać wszystkich danych w systemie czy zawieszać go. Wystarczy jeden wirus, który będzie w stanie zmienić dane w "mózgu" robota. Film "Terminator" idealnie pasuje do opisania tej sytuacji - możemy być kiedyś w przyszłości świadkami buntu maszyn. Nie bez powodu powstały kampanie takie jak "Stop Cyborgom". O ile nie jest jeszcze za późno.

 

Można również założyć, że tego typu filmy, na których testuje się robota to tylko teatrzyk. Rzeczywistość może okazać się okropna - okropniejsza, niż nam się to wydaje. Zastanawiające jest, czy naukowcy czerpią pomysły z filmów? Czy może jest na odwrót - film powstał na podstawie wypowiedzi jakiegoś naukowca z dawnych lat a film ma być jedynie wizualizacją pomysłu?

 

 

Źródło: http://edition.cnn.com/2013/04/03/opinion/killer-robots-new-arms-race/index.html?hpt=hp_c3

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Grom zJjasnego Nieba

ciekaw jestem jak wygląda

ciekaw jestem jak wygląda imbecyl, który postawił w tych wypowiedziach minusy.Sadzę, że szybko się ujawni kto to jest na forum, lub czacie, gdzie uprawia sie prywatna nagonkę na "niewygodnych" forumowiczów z moderatorami . Najśmieszniejsze będzie to, że wpisze sie jakiś niezarejestrowany pod gównianym nickiem i będzie się żalił jakie tu obelgi i wulgaryzmy sie na niego posypały... Uderz w stół a puste bańki zadzwonią... Nic.. spokojbnie czekamy na tego imbecyla/imbecyli...
Ale tak jest... Mądry sie nie obrazi... bo nie postawi w mądrych wypowiedziach minusów natomiast półgłówek się obrazi, jak każdy półgłowek zazwany półgłówkiem...

ANMAX

Portret użytkownika Mpm

Jak konczy sie zabawa

Jak konczy sie zabawa czlowieka z maszynami-robotami pokazaly juz filmy Terminator, Ja robot, Wall-e itp. Jak widac kiedys byla to czysta fantastyka i marzenia "naukowcow", dzisiaj wiele z tamtych rozwiazan juz funkcjonuje w naszym zyciu i trwa wdrazanie kolejnych. Skynet jest blisko..

Portret użytkownika barra barra

już stanowią, bo odbierają

już stanowią, bo odbierają ludziom pracę. Wielowątkowość, to "zagrożenie". Tak sobie pomyślałem, że Ziemia z człowiekiem, to jak człowiek z robotem. Samodestrukcja. Człwiek głupim jest, niszczy wszystko dookoła i samego siebie.

Nadzwyczajne twierdzenia wymagają nadzwyczajnych dowodów

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Takitam

I tu całkowicie zgadzam się z

I tu całkowicie zgadzam się z tym co napisał "Flesz7". Zagrożenia ze strony robotów doświadczamy od bardzo dawna nie zdając sobie zupełnie sprawy z ich istoty. Na ogół człowiek wyobraża sobie roboty na wojnie zabijające żołnierzy. Jedna i druga strona będzie angażowała roboty które będą niszczyły się wzajemnie - a ludzie nie będą ponosili konsekwencji - czyli ładna gierka. A prawdziwe zagrożenie polega na tym, że pracę którą kiedyś wykonywali ludzie - coraz częściej wykonują właśnie wysoko wyspecjalizowane roboty. To nie tylko ładnie wyglądająca produkcja samochodów, gdzie automaty zastępują spawaczy, monterów czy lakierników. To montaż elektroniki, nawijanie silników, malowanie produktów, pakowanie produktów itp. W Japonii już eksperymentują z transportem samochodowym, gdzie pierwszy samochód prowadzony jest przez kierowcę - a pozostałe jadące za nim "odgapiają" jego manewry i autonomicznie reagują na sytuację na drodze. Coraz mniej ludzi potrzebnych jest do pracy. Po co płacić robolowi, jeśli jego pracę zrobi szybciej i lepiej specjalistyczny robot. On zapieprza za darmo, nie upomina się o podwyżkę, nie strajkuje, nie choruje i nie narzeka że mu ciężko. On zapieprza zabierając źródło utrzymania człowiekowi i ma wszystko gdzieś. Kiedyś w fabryce oranżady 20 kobiet przez 8 godzin myło butelki. Dziś jeden robot umyje ich 5 razy tyle przez 1 godzinę - za darmo. A 20 kobiet siedzi w Powiatowym Urzędzie Pracy. I to jest właśnie prawdziwe zagrożenie, to nie "robokopy" nam zagrażają.

Portret użytkownika Flesz7

Póki co jedynym zagrożeniem

Póki co jedynym zagrożeniem ze strony robota jest zabieranie nie życia, lecz pracy człowiekowi.
W ogóle, to chciałbym powiedzieć, że mimo zapewnień autora o tym jaki ten robot jest zaawansowany prawda jest taka, że to prymitywna zabawka "żyjąca" w warunkach labolatoryjnych pod bacznym okiem inżyniera. O samodzielności robota można POMARZYĆ na dzień dzisiejszy. A już nazywanie tego "sztuczną INTELIGENCJĄ" zakrawa na żart.
Aha, jeszcze o "jego" wykorzystaniu na wojnie... Rzucona przeze mnie cegła będzie miała większą wartość bojową niż ten oto robot. Dziękuję.

New World Disorder

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem