Czarna dziura w centrum naszej galaktyki zaświeci 100 razy jaśniej niż nasze Słońce

Kategorie: 

Sagittarius A* to supermasywny obiekt znajdujący się w centrum Drogi Mlecznej. Wielu naukowców pozostaje zafascynowanych tym czymś tylko umownie nazywanym supermasywną czarną dziurą. Obiekt znany tez w skrócie jako Sgr A* znajdzie się wkrótce w centrum uwagi naukowców ponieważ do horyzontu zdarzeń zbliża się chmura gazu i w pierwszej połowie 2013 może dojść do spektakularnych obserwacji.

 

Czarne dziury i takie monstra jak Sagittarius A* są stałymi punktowymi źródłami emisji rozmaitych fal. Można je oglądac w wielu widmach na przykład w promieniowaniu rentgenowskim. Słuzy do tego między innymi teleskop kosmiczny Chandra prowadzący obserwacje w zakresie X-Rays.

 

Według obliczeń naukowców już w lecie 2013 chmura gazowa zostanie wchłonięta przez Sgr A* a to wyzwoli okresowy wzrost jasności widoczny od podczerwieni po cały zakres promieniowań elektromagnetycznych. Chmura będzie się formowała w cienki pasek (dysk akrecyjny), na co dodatkowo wpłyną ogromne temperatury i siły pływowe działające w pobliżu czarnej dziury. To, dlatego jasność obłoku w podczerwieni wzrośnie aż osiągnie poziom około 100 razy jaśniejszy niż Słońce

Niedawno, bo 6 listopada 2012, astronomowie poinformowali, że teleskop Chandra odebrał najbardziej znaczący rozbłysk jasności Sgr A*. W szczytowym momencie teleskop odbierał 700 fotonów wysokiej energii, to wielkość 150 razy większy niż poprzednio rejestrowane tło Sagittariusa A*. Właśnie takie nagłe wzrosty wskazują na to, że ta czarna dziura wchodzi we wzrost aktywności swojego promieniowania. Według uczonych ten okres może potrwać nawet 20 do 40 lat.

 

 

Źródłohttp://pl.wikipedia.org/wiki/Sagittarius_A*

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Swiat nauki jest w ogromnym

Swiat nauki jest w ogromnym błędzie. Centralna czarna dziura w naszej galaktyce jest dziurą w materii Wszechświata i przez nią "wycieka" w nicość materia i energia naszej galaktyki...oraz nasze magnetyczne środowisko...
 Tam nie ma żadnego horyzontu zdarzń...
To miejsce śmierci Kosmosu...
 I takich jest trochę...
 

Portret użytkownika taurus

Angelus..z całym

Angelus..z całym szacunkiem...w kosmosie nie ma smierci niczego...wszystko jest wieczne tylko zmienia się z energii w materię..itd...przekształca coś co jest nie może przestac być....może stać się czymś innym...NIC TO TEŻ COŚ.....:))

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Mylisz się. Tak mówi obecna

Mylisz się. Tak mówi obecna nauka, a raczej nie odkłamała tej teorii.
 Energia, jak i materia ulegaja fizycznej smierci, jakkolwiek to mozna rozumiec. Dlatego Wszechświat sie rozszerza. Traci entropię... Przez czarne dziury "wycieka" magnetyczne środowisko Kosmosu a wraz z nim energia i materia. Za tą "powłoką balonu" jaką jest czasza materialna Wszechświata jest nicość jakkolwiek by ja nazwać..nieskończona pustka ( naukowcy przebąkuja o ciemnej materii)
 W tej pustce jako nieskończonej rozprasza sie nieskończenie ta materia, energia i magnetyzm...a więc nie ma jej... umiera...
Wszechświat się rozszerza... puchnie...rozciagany tą otaczającą nicością jak podcisnieniem, az eksploduje... I to byłoby to mityczne Wielkie Pierdnięcie ... tylko nie będzie ono oznacząać Początku, lecz Koniec...
Nieprawdą jest prawo zachowania energii i materiii i nieprawdą jest równanie Einsteina.
 Te prawa działaja w "szczelnym" układzie zamknietym, a Wszechświat taki  układem nie jest. - pozdrawiam

Portret użytkownika Pulsar

Owszem, światło pochłania sam

Owszem, światło pochłania sam "horyzont zdarzeń' - ale zanim materia dotrze do niego jest rozrywana i ściskania do takiego stopnia że zaczyna emitować enerigię i światło które niejednokrotnie właśnie zdradza obecność "czarnej dziury".
Tylko samotne "czarne dziury" są tak naprawdę czarne - dopuki nie napotkają jakiejś materii.

Portret użytkownika UFOzBray

Czy ponizszy cytat

Czy ponizszy cytat >do horyzontu zdarzeń zbliża się chmura gazu i w pierwszej połowie 2013 może dojść do spektakularnych obserwacji. < nalezy rozumiec , ze obok tarczy slonecznej pojawi sie 100 razy silniej siwiecacy obiekt - czyli co? - Drugie Slonce?
Pozdrawiam

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem