Czarna dziura w centrum naszej galaktyki zaświeci 100 razy jaśniej niż nasze Słońce

Kategorie: 

Sagittarius A* to supermasywny obiekt znajdujący się w centrum Drogi Mlecznej. Wielu naukowców pozostaje zafascynowanych tym czymś tylko umownie nazywanym supermasywną czarną dziurą. Obiekt znany tez w skrócie jako Sgr A* znajdzie się wkrótce w centrum uwagi naukowców ponieważ do horyzontu zdarzeń zbliża się chmura gazu i w pierwszej połowie 2013 może dojść do spektakularnych obserwacji.

 

Czarne dziury i takie monstra jak Sagittarius A* są stałymi punktowymi źródłami emisji rozmaitych fal. Można je oglądac w wielu widmach na przykład w promieniowaniu rentgenowskim. Słuzy do tego między innymi teleskop kosmiczny Chandra prowadzący obserwacje w zakresie X-Rays.

 

Według obliczeń naukowców już w lecie 2013 chmura gazowa zostanie wchłonięta przez Sgr A* a to wyzwoli okresowy wzrost jasności widoczny od podczerwieni po cały zakres promieniowań elektromagnetycznych. Chmura będzie się formowała w cienki pasek (dysk akrecyjny), na co dodatkowo wpłyną ogromne temperatury i siły pływowe działające w pobliżu czarnej dziury. To, dlatego jasność obłoku w podczerwieni wzrośnie aż osiągnie poziom około 100 razy jaśniejszy niż Słońce

Niedawno, bo 6 listopada 2012, astronomowie poinformowali, że teleskop Chandra odebrał najbardziej znaczący rozbłysk jasności Sgr A*. W szczytowym momencie teleskop odbierał 700 fotonów wysokiej energii, to wielkość 150 razy większy niż poprzednio rejestrowane tło Sagittariusa A*. Właśnie takie nagłe wzrosty wskazują na to, że ta czarna dziura wchodzi we wzrost aktywności swojego promieniowania. Według uczonych ten okres może potrwać nawet 20 do 40 lat.

 

 

Źródłohttp://pl.wikipedia.org/wiki/Sagittarius_A*

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Swiat nauki jest w ogromnym

Swiat nauki jest w ogromnym błędzie. Centralna czarna dziura w naszej galaktyce jest dziurą w materii Wszechświata i przez nią "wycieka" w nicość materia i energia naszej galaktyki...oraz nasze magnetyczne środowisko...
 Tam nie ma żadnego horyzontu zdarzń...
To miejsce śmierci Kosmosu...
 I takich jest trochę...
 

Portret użytkownika taurus

Angelus..z całym

Angelus..z całym szacunkiem...w kosmosie nie ma smierci niczego...wszystko jest wieczne tylko zmienia się z energii w materię..itd...przekształca coś co jest nie może przestac być....może stać się czymś innym...NIC TO TEŻ COŚ.....:))

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Mylisz się. Tak mówi obecna

Mylisz się. Tak mówi obecna nauka, a raczej nie odkłamała tej teorii.
 Energia, jak i materia ulegaja fizycznej smierci, jakkolwiek to mozna rozumiec. Dlatego Wszechświat sie rozszerza. Traci entropię... Przez czarne dziury "wycieka" magnetyczne środowisko Kosmosu a wraz z nim energia i materia. Za tą "powłoką balonu" jaką jest czasza materialna Wszechświata jest nicość jakkolwiek by ja nazwać..nieskończona pustka ( naukowcy przebąkuja o ciemnej materii)
 W tej pustce jako nieskończonej rozprasza sie nieskończenie ta materia, energia i magnetyzm...a więc nie ma jej... umiera...
Wszechświat się rozszerza... puchnie...rozciagany tą otaczającą nicością jak podcisnieniem, az eksploduje... I to byłoby to mityczne Wielkie Pierdnięcie ... tylko nie będzie ono oznacząać Początku, lecz Koniec...
Nieprawdą jest prawo zachowania energii i materiii i nieprawdą jest równanie Einsteina.
 Te prawa działaja w "szczelnym" układzie zamknietym, a Wszechświat taki  układem nie jest. - pozdrawiam

Portret użytkownika Pulsar

Owszem, światło pochłania sam

Owszem, światło pochłania sam "horyzont zdarzeń' - ale zanim materia dotrze do niego jest rozrywana i ściskania do takiego stopnia że zaczyna emitować enerigię i światło które niejednokrotnie właśnie zdradza obecność "czarnej dziury".
Tylko samotne "czarne dziury" są tak naprawdę czarne - dopuki nie napotkają jakiejś materii.

Portret użytkownika UFOzBray

Czy ponizszy cytat

Czy ponizszy cytat >do horyzontu zdarzeń zbliża się chmura gazu i w pierwszej połowie 2013 może dojść do spektakularnych obserwacji. < nalezy rozumiec , ze obok tarczy slonecznej pojawi sie 100 razy silniej siwiecacy obiekt - czyli co? - Drugie Slonce?
Pozdrawiam

Portret użytkownika pako1205

jezeli to jest w centrum

jezeli to jest w centrum galaktyki to wydarzyło się to już jakiś czas temu i z tej odległości(30-40 tys.lat temu) zobaczymy dokładnie nic,ale teleskop ze swym sprzętem i owszem.Samo dziursko nie emituje "światła",tylko procesy do których dochodzi przy zbliżaniu się do niej innych ciał.

Portret użytkownika MonaLisa

Nie, dOOb, myślę, że artykuł

Nie, dOOb, myślę, że artykuł jest dobrze, prawidłowo zatytułowany. Czarna dziura znajduje się w Centrum naszej Galaktyki, t.zn. w centrum Drogi Mlecznej, więc bez supermocnych teleskopów nie da się z Ziemi ja zaobserwować, chociaż będzie świecić 100-krotnie jaśniej od Słońca. Nie powiedziano przecież w artykule, ze ta czarna dziura będzie mieć rozmiary 100-krotnie większe od naszego Słońca! Czarne dziury mają naprawdę nieduże w kosmicznym masztabie rozmiary. Nasz Ziemia jest natomiast umiejscowiona na obrzeżach Galaktyki! Dlatego nikt z nas nic nie zobaczę. Ale to dobrze, że znajdujemy się zdala od tej piękności, co oznacza - że jeszcze pożyjemy, mimo prognozy kalandarza Majów!
Natomiast ktoś inny w swojej wypowiedzi  tu napisał ze zdziwieniem, że jak to - czarna dziura wysyła promieniowanie? Naturalne. W przyrodzie nic nie ginie bezpowrotnie, tylko  zmienia kształt, masę i stan fizyczny, energetyczny  i chemiczny. Skoro pożera ona planety i całe mgławice, to przetworzona w tym procesie materia musi przecież znaleźć "wyjście"! I właśnie te promieniowanie, wysyłane z czarnej dziury - to jest życiodajna energia Wszechświata.  Radzę zapoznać się z artykułami naukowymi z zakresu astrofizyki.
Pozdrawiam wszystkich!

Portret użytkownika Pacal

Nie jest tak, że to, co ta

Nie jest tak, że to, co ta dziura /czarna/ "pożera" jak piszesz, to ma zaraz jakieś ujście i jak rozumiem, na zewnątrz. To co odbieramy jako intensywne świecenie czarej dziury, jest to promieniowanie tego dysku akrecyjnego, który do niej wpada. Dysk znajduje sie poza czarną dziurą, jest poza zasiegiem jej horyzontu zdarzeń, dlatego widzimy tylko jego, to znaczy to co promieniuje na zewnątrz czarnej dziury, która z definicji przecież jest taką. Wszystko co jest ponizej i w zasięgu jej horyzontu zdarzeń /horyzont Cauchy'ego albo geometryczny promień Schwarzschilda/ - w niej pozostaje bo dla takiej kuli jak ta czarna dziura, która właściwie jest spłaszczonym jakimś dyskiem ponieważ szybko wiruje, to co się z niej wydobywa, to i natychmiast do niej z powrotem zawraca i nawet gdy to coś jest światłem! To oznacza że nie promieniuje nic, co tylko jest w zasiegu tego horyzontu i dlatego nazywa sie ona "czarną". Doprawdy: nie wiem jak nierozumiejącym lepiej to jeszcze wytłumaczyć. Nasz polski ma swoje tu ograniczenia.
To co promieniuje wciaż z okoliczy czarnej dziury, są to tylko odpadki z stołu przy jakim jedzą dzieci /tej czarnej dziury oczywiscie/, które spadając jakby na podłogę, w ten sposób dostają się  przysłowiowym psom /to znaczy nam którzy to promieniowanie odbierami i dlatego to zjwisko obserwujemy/. To zupełnie niewielka część całej tej masy dysku  akrecyjnego tak jest zamieniana na tą promienistą energię, której zdecydowana wiekszosć przez nią jednak pochłaniana jest!
Owszem, ta cała energia-masa czarnej dziury, zostanie Wrzechświatowi kiedyś, dosłoqwnie "na końcu czasów" zwrócona, więc wcale nie teraz! Odbędzie się to podczas bardzo długiego tzw "parowania dziur" i wtedy gdy prawie wszystko w nich się znajdzie w tych czarnych dziurach pochłonięte już; wtedy gdy gwiazdy takie jak Słońce, dawno już zgasną, tzn będą wtedy tylko czarne karły /nie są to jeszcze czarne dziury!/ i w mniejszości, pozostaną jakieś karły białe. Podobno ma być tak za jakieś 1, z 41 zerami lat, na końcu takiej cyfry: 10^40. To co przedstawiłem, jest efektem kwantowym, przewidzianym przez uczonego Paula Diraca.
Posłużyłem się tym ewangeliczną przypowieścią, wierząc tu, że ogół ją zna /dotyczy interwencji niewiasty kannejskiej u Pana Jezusa/.
Z Bogiem i wszystkiego najlepszego w trwajacej teraz oktawie BN Biggrin

Portret użytkownika MonaLisa

Takito, nie chcę nadlatywać

Takito, nie chcę nadlatywać chwalących nawzajem polityków, ale powiem szczerze: dziękuję za wsparcie i dobrą ocenę. Staram się rozwijać, i właśnie dzięki tej stronie, waszym wpisom  doskonale moją wiedzę.
Pozdrawiam wszystkich, i dziękuję w imieniu wszystkich internautów, że wielu mądrych osób dzielą się się z nami swoją wiedzą i nie nie żałują na to prywatny czas!

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem