Chiny zadeklarowały plany powrotu człowieka na Księżyc

Kategorie: 

Chiny zadeklarowały zamiar wysłania człowieka na Księżyc. Gdyby się to udało Państwo Środka stało by się pierwszym krajem, który dotarł do powierzchni Księżyca od czasu ostatniej misji amerykańskiej w 1972 roku.

 

W dokumencie opublikowanym w czwartek zarysowano pięcioletni plan rozwoju nowych satelitów, pojazdów kosmicznych i budowy stacji kosmicznej. Najważniejszym elementem tego dokumentu jest pierwsze oficjalne potwierdzenie chińskich ambicji księżycowych.

źródło: discoverynews.com

Lądowanie nie nastąpi raczej przed 2020 ale według rządowego dokumentu można oczekiwać przełomów technologicznych związanych z branżą kosmiczną.

 

W 2016 roku Chiny planują zakończyć budowę własnej stacji kosmicznej. Wykonano już pierwszy krok, jakim było udane dokowanie dwóch elementów przyszłej stacji kosmicznej.

źródło: astronautix.com

Dwa chińskie loty spodziewane są w 2012 roku, to już dziewięć lat po tym, gdy Chiny udowodniły zdolność wynoszenia na orbitę ludzi. Pierwszym kosmonautą chińskim był Yang Liwei.

 

Plany Chin wydają się być w opozycji do tych, jakie ostatnio zaprezentowali Amerykanie. Ich plan powrotu na powierzchnię srebrnego globu zapowiadał George W. Bush, ale wszystko odwołał Barack Obama powołując się na ogromne koszty.

 

W lipcu zakończyła służbę flota promów kosmicznych, co kończy 30 letnią erę tych pojazdów. Jednak myliłby się ten, kto by sądził, że Amerykanie zarzucili kompletnie idee posiadania floty kosmicznych samolotów.  Nawet w tej chwili na orbicie znajduje się należący do armii pojazd X-37B.

Chińczycy zaznaczyli w cytowanym dokumencie, że, mimo, iż ich program kosmiczny jest kierowany przez wojsko to kraj nie ma ambicji do tego, aby posiadać broń w przestrzeni kosmicznej. Sprzeciw Chin odnośnie militaryzacji kosmosu może być jednak jedynie wołaniem typu "łapaj złodzieja".

 

W podsumowaniu Chińczycy zaznaczyli, że ich program kosmiczny prowadzony jest przy współudziale krajów takich jak Wielka Brytania, Francja, Brazylia i Rosja.

 

Źródłohttp://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/china/8983929/China-declares-plans-for-mission-to-the-moon.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika qwerty

W tym akurat nic dziwnego nie

W tym akurat nic dziwnego nie ma - oczywiste, że w próżni będzie falowała dłużej ze względu na znacznie mniejsze (nie mówię, że brak, ponieważ nie ma idealnej próżni) opory ruchu. Przy czym to falowanie nie jest wywołane przez wiatr tylko są to oscylacje wokół położenia równowagi (położenia o najniższej energii w polu grawitacyjnym).

Portret użytkownika zeta_reticuli

Chińczycy po raz kolejny chcą

Chińczycy po raz kolejny chcą pokazać światu, że są potęgą. Nic w tym "złego" bym nie widział ale tak się zastanawiam czy po ewentualnym wylądowaniu opinia publiczna znów ujrzy gipsowy model. Czy zostaną z hukiem zrzucone zakurzone zasłony i ujawnią coś więcej czy dalej będziemy oglądać poodwracane, wyretuszowane zdjęcia w skali szarości.Dla mnie odpowiedź nasuwa się jedna: wyprawa na Księżyc chińskiej ekspedycji to oficjalna "koronacja" dla reszty tu na Ziemi.Świetnym materiałem jest film Jose Escamilli pt.: "Świt księżyca"link do filmuhttp://www.youtube.com/watch?v=PjyJe-UkeqQ 

Umarłem jako minerał i stałem się rośliną. Umarłem jako roślina i stałem się zwierzęciem. Umarłem jako zwierzę i byłem człowiekiem. Czegóż mam się obawiać? Czy poniosłem stratę umierając?

Portret użytkownika Glebin

Stany Zjednoczone nie mają

Stany Zjednoczone nie mają pieniedzy na takie Inwestycje. Teraz priorytetem jest wojsko i wojny na kilku frontach. Chiny są krajem o wiele bardziej rozwiniętym i dobrze ze przejmyją pałeczke bo NASA nic nie dokonała pozytecznego

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem