Chińczycy wysłali w kosmos statek kosmiczny, który ma wylądować na Księżycu

Kategorie: 

Wczoraj, tj. 1 grudnia o godzinie 19:30 czasu polskiego z kosmodromu Xichang, znajdującego się w chińskiej prowincji Sichuan, wystrzelona została rakieta z urządzeniem badawczym Chang – 3, które ma wylądowac na powierzchni srebrnego globu.


Na szczycie rakiety Długi Marsz umieszczono statek kosmiczny zawierający pierwszy chiński łazik księżycowy, którego celem jest dokonanie badań budowy geologicznej i substancji występujących na powierzchni Księżyca. Do tej pory chińskie statki kosmiczne nie lądowały na naturalnym satelicie Ziemi.


Chińska nazwa programu eksploracji księżyca „Chang” związana jest ze starożytną chińską boginią i składa się z trzech faz. Chang – 1 i Chang – 2 krążyły wokół satelity Ziemi. Na księżycu lądować mają Chang – 3 i Chang – 4. Chang – 5 i Chang – 6 po okrążeniu księżyca powrócić mają na Ziemię. Aparat Chang – 1 wyprodukowano w 2007 roku i z powodzeniem wprowadzono go na 200 kilometrową orbitę księżyca. Chang – 2 uruchomiono w październiku 2010 roku i już w listopadzie latał wokół Księżyca na średniej wysokości 100 kilometrów.
 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Domel

rozwalaja mnie ludzie co

rozwalaja mnie ludzie co twierdza ze Amerykanie nie wyladowali na ksiezycu. A dlaczego mieliby sciemniac? wiem wiem zaraz powiecie ze dlatego poniewaz brali udzial w wyscigu rosja vs ameryka w ladowaniu na ksiezycu:/ mi sie wydaje ze to nie byla zadna wymyslona historia. wszystko jest dobrze udokumentowa jak kolega wczesniej powiedzial.

Portret użytkownika brutal

mnie to nie dziwi że

mnie to nie dziwi że chinczyki tam polecieli opanowali cały świat zawalili go towarem teraz zdobywanie nowych rynków ,a jest ich troche rozmnażają się jak kruliki to co to dla nich księżyc zapełnią go w 3 lata i nikt im nie podskoczy teraz posadzą tam ryż, terenówkę też zabrali i na początek z 1,5mld ludzi do roboty tam robocizna będzie jeszcze tańsza ,produkcja na księżycu a handel na ziemi, takie mają plany 

Portret użytkownika Klaus

Czas aby Polska ogłosiła swój

Czas aby Polska ogłosiła swój własny program kosmiczny. Zamiast pompować pieniądze w bezsensowną wojnę w Awganizstanie gdzie giną nasi żołnierze za biznes amerykańskich koncernów. Mamy wyjkształconych naukowców, tylko zawsze byliśmy pod czyimś butem. Ledwo złapaliśmy oddech, to po prawie 25 latach znowy wąchamy onuce i to w dodatku nie nasze. Zapach znany nam od lat...

Portret użytkownika wyzdro

Więc chińczycy już 3 lata

Więc chińczycy już 3 lata robią dokładne zdjęcia księrzyca a my poza kilkoma fotkami o małej rozdzielczości nic nie dostaliśmy.To tyle w temacie że na księrzycu nie ma pozostałości po innych cywilizacjach.Brak szczegółowych fotografi miejsc lądowania ameykańskich misji załogowych jest 100% dowodem że Amerykanie nie byli na księrzycu.

Portret użytkownika Thejungle

Bardzo ciekawe... Wczoraj

Bardzo ciekawe... Wczoraj oglądałem szczegółowy film z lądowania choćby Apollo 17, w którym udokumentowano wszystko, począwszy od przygotowań, lotów, lądowań, powrotu i nurkowania w oceanie. Nawet moment przejścia przez atmosferę pokazano. Przestańcie wymyślać głupoty, proszę!

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem