Bezprecedensowa susza w Sao Paulo

Kategorie: 

Najbardziej zaludniony region Brazylii nadal cierpi z powodu niespotykanej suszy. W ciągu ostatnich kilku tygodni, zamiast opadów deszczu, świeci tam słońce. Główny zbiornik jest wypełniony jedynie w 15 %. Zazwyczaj o tej porze roku wody jest tutaj więcej niż połowa, podaje NTD.

 

Dzisiaj jest Międzynarodowy Dzień Wody dlatego informacja o suszy jest bardzo sugestywna i zwraca nam uwagę na to, że woda jako surowiec nie jest nam dana na zawsze.

„Od 15 lat odkąd tu mieszkam nie widziałam takiego niskiego poziomu wody. Wcześniej, kiedy wędkowałam, woda zaczynała się tam” – powiedziała Mitsue Endo, mieszkanka.

Lokalne władze zwróciły się z prośbą do rządu centralnego, aby otworzyć dostęp do zasobów wodnych rzeki Paraiba do Sul. Jednak raczej nie będzie to możliwe, bo woda z tego akwenu zaspokaja potrzeby stanu  Rio de Janeiro. Ludzie próbują sobie jakoś radzić. Woda jest racjonowana. Mieszkańcy na dachach swoich domów montują instalacje do gromadzenia wody w oczekiwaniu na deszcz.

„Nic nie można zrobić. Każdego dnia modlę się o deszcz” – mówi Oscar da Silva ,mieszkaniec.

Eksperci twierdzą, że prawdziwe problemy w regionie dopiero się zaczną, bo pora sucha przypada tam w maju i w czerwcu. Niedobór wody może podważyć już i tak kruchą gospodarkę. Susza zagraża uprawom kawy. Ponadto nie wiadomo, jak sprawy potoczą się w czerwcu i w lipcu, kiedy w Brazylii odbywać się będą Mistrzostwa Świata. Służby meteorologiczne ostrzegają, że spadające wiosną i latem deszcze nie zrekompensują braku wilgoci.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika kristoferek

Od dawna wiadomo, że niektóre

Od dawna wiadomo, że niektóre kraje rozpraszają substancje chemiczne w powietrzu, żeby zapewnić sobie właściwą pogodę w trakcie choćby jakiejś defilady. Czy matka natura nie zwróci się przeciwko nim, nie wiemy. Może przeciwko krajom sąsiednim gdzie akurat zatrzyma się front i będzie lało 3-5 dni. Zobaczcie co akurat dzieje się nad Krymem! Chmury obchodzą wkoło zapewniając piękne słońce. Czyżby Władimir Władimirowicz w podzięce za głosowanie zapewnił tak piękną pogodę???

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem