Bezprecedensowa fala mrozów i opadów śniegu na południu Europy

Kategorie: 

Wszystkim, którzy twierdzą, że to normalne, gdy w zimie jest zimno i pada śnieg należy przyznać rację. Tak to jest normalne, że w Polsce w lutym jest bardzo zimno a temperatura spada znacznie poniżej zera. To, co w tej zimie jest wyjątkowego to jej skala i fakt, że obejmuje prawie cały kontynent europejski a zwłaszcza jego południową część.

 

Aby dostrzec nienormalność i anomalie musimy się zorientować, co dzieje się w innych krajach. Polska jest zwykle dobrze zabezpieczona przed mrozami. Domy są raczej solidne, ludzie maja ogrzewanie, drogowcy czasem są zaskoczeni śniegiem w styczniu czy lutym, ale po czasie już jakby mniej i wszystko jakoś funkcjonuje.

 

Na Bałkanach już tak dobrze nie jest a w Serbii wprowadzono właśnie stan wyjątkowy. Władze podjęły taką decyzję, ponieważ ponad siedemdziesiąt tysięcy ludzi śnieg odciął od świata, dziewięć osób zginęło, a jedna zaginęła. Nienormalne dla tej szerokości geograficznej zimno i śnieg doprowadziły do ​​zakłóceń w wielu dziedzinach życia w Serbii. Wiele dróg zamknięto, wciąż zdarzają się masowe przerwy w dostawie prądu, w tym w stolicy kraju, Belgradzie.

 

Stolica Serbii w weekend była dosłownie wypełniona śniegiem. Po wielu ulicach nie można przejść nawet na piechotę.  W mieście brakuje sprzętu do sprzątania śniegu, czyszczone są tylko główne arterie i autostrady.

 

Zimno spowodowało pierwsze od 30 lat zamarznięcie Morza Czarnego. Jeszcze niedawno było tak ciepło, że pojawiły się tam flamingi a teraz ukraińskie, rumuńskie i bułgarskie wybrzeże jest skute lodem.

 

Śnieżyce sparaliżowały Rzym. To akurat nie dziwi, bo deszcze też to potrafią a włoska organizacja pracy nie pomaga w radzeniu sobie z takimi wyzwaniami. Gdy jesteśmy przy Włoszech nie sposób nie wspomnieć, że po raz pierwszy od 80 lat zamarzły również kanały w Wenecji.

Dla nieprzygotowanych społeczeństw tak wielka fala mrozu i towarzyszących mu opadów śniegu stanowi wielkie wyzwanie organizacyjne. Już teraz można się pokusić o porównania tej zimy do poprzedniej, która również była śnieżna, ale nie tak mroźna. Podstawowe pytanie, jakie należy zadać to czy przyszła zima będzie jeszcze ostrzejsza?

 

Naukowcy nie wiedzą właściwie, co się dzieje. Widzą skutki i starają się przyporządkować do nich jakieś wydarzenia. Podejrzewają, że zmianie uległy prądy powietrzne i oceaniczne jednak bardzo ostrożnie wypowiadają się na temat przyczyn podając głównie uniwersalne tłumaczenie, że to wpływ globalnego ocieplenia. Większość ludzi słysząc to puka się w głowę stwierdzając, że teoria, iż globalne ocieplenie prowadzi do globalnego oziębienia jest delikatnie mówiąc nie za dobra.

 

Taka jest jednak oficjalna przyczyna kłopotów Europy. Ludzie nie dość, że nie do końca rozumieją, co się dzieje to jeszcze niewiele mogą z tym zrobić. Zarżnięcie własnego przemysłu w imię redukcji emisji gazu stanowiącego podstawę fotosyntezy roślin nie brzmi jak dobry plan na wyjście z tej sytuacji. Człowiek musi w końcu zrozumieć, że może i jest panem tej planety, ale są na niej procesy tak znaczne, że cała ludzkość przy nich jest tylko trochę większym mrowiskiem i niczym więcej.

 

Źródła:

http://www.nr2.ru/inworld/371171.html

http://news.mail.ru/incident/8012355/gallery/1338167/#viewer

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika naja

Ostatnie zimy w Europie

Ostatnie zimy w Europie świadczą moim zdaniem o tym, że być może klimat się ociepla, ale akurat u nas będzie odwrotnie z tego powodu. Zanikanie golfsztormu spowoduje ochłodzenie klimatu, oby tylko niezbyt wielkie. Widzimy obecnie, jakie są tragiczne skutki mroźnej zimy. Cieszmy się , że akurat u nas w Polsce nie ma do tego obfitych opadów śniegu. To dopiero byłaby tragedia ! Mamy XXI wiek, a z siłami natury trudno jest nam walczyć.

Portret użytkownika Radecki

Jeśli chodzi o klimat Polski

Jeśli chodzi o klimat Polski to trudno powiedzieć czy obecne temperatury są anomalią czy nie. Mamy klimat przejściowy i zarówno normalne jest gdy zimą pogoda jest taka jak w pierwszej połowie stycznia, tak samo niczym nienormalnym są 20stopniowe mrozy. Problem pojawia się jeśli weźmiemy pod uwagę południe kontynentu. Dla nich to co teraz się dzieje to anomalia ale przecież anomalie zdarzają się od zawsze i nie jest to niczym nadzwyczajnym. 12 stycznia 1985 we włoskiej Florencji zanotowano -23 stopnie. Władze państw południowoeuropejskich nie inwestują w zwalczanie zimy bo zimy takie jak na północy kontynentu z mrozem, lodem i śniegiem pojawiają się bardzo rzadko. To tak jak na przykład rząd polski inwestowałby grube pieniądze w stawianie budynków odpornych na trzęsienia ziemi powyżej 7 stopni w skali Richtera. To by się zwyczajnie nie kalkulowało gdyż aż tak silnych trzęsień u nas nie ma. Dlatego miasta południowej Europy nie są przygotowane na walkę z atakiem zimy.  

Portret użytkownika edmund

Zima na Południu Eu. ma dla

Zima na Południu Eu. ma dla nas wiele plusów.
Wyginą wszelkie roztocza, komary, malarie, filariozy, kleszcze i jajka ślimakó, które wiatr i transport publiczny nam stamtąd przynosi.
 
Gdyby nie te mrozy, to za kilka lat byłaby tu malaria i dziesiątki ichniejszych chorób.
 
Poza tym dlaczego taki Włoch, Grek, Anglik  nie miałby raz na czas popracować łopatą, albo zarobić na ogrzewanie?
 
 
 

Portret użytkownika wasyl

Przesunięcie bieguna

Przesunięcie bieguna północnego na teren Rosji tłumaczy powstałą sytuację.  Cała Europa znajdzie się w klimacie zbliżonym do północnych rejonów Rosji.To nie Księżyc zmieniał położenie, to Ziemia się przekręciła.  

Portret użytkownika belissa

We Wloszech jest taki

We Wloszech jest taki przesad: Kiedy Rzym zasniezony, papiez schodzi z drogi. Co oznacza iz za kazdym razem kiedy w Rzymie pada snieg a co sie zdarza bardzo rzadko- umiera papiez. Wlosi wierza ze w tym roku umrze Benedykt 16 i zostanie wybrany ostatni papiez zgodnie z przepowiednia Malachiasza.

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem