Bardzo toksyczny rosyjski satelita może wkrótce spaść na Ziemię

Kategorie: 

Rosjanie z po wielu latach przygotowali własną misję kosmiczną w celu zbadania marsjańskiego księżyca, Phobosa. Niestety po wystrzeleniu pojazd wymknął się spod kontroli a teraz grozi upadkiem na gęsto zaludnione obszary naszej planety.

 

To był pierwszy od 15 lat tak ambitny projekt kosmiczny realizowany samodzielnie przez rosyjską agencję Roscosmos. Co gorsza, gdy pojazd spadnie może się okazać najbardziej toksycznym satelitą, który uderzył w powierzchnię Ziemi.

 

Misja Phobos-Grunt rozpoczęła się skutecznym wystrzeleniem sondy z rosyjskiego kosmodromu w Kazachstanie. Niestety samemu pojazdowi nie udało się zainicjować własnego silnika, który miał w odpowiednim momencie dwoma impulsami skierować go na Marsa. W konsekwencji sonda utknęła na niskiej orbicie.

 

Naukowcy zastanawiają się nadal czy problem, jakiego doświadczył Phobos-Grunt wystąpił z powodu problemów z oprogramowaniem czy ze sprzętem. Gdy to będzie wiadomo zostanie podjęta jeszcze jedna próba zresetowania uszkodzonego modułu, co w wypadku sukcesu będzie oznaczało możliwość kontynuowania misji.

Phobos-Grunt jest wyładowany siedmioma tonami bardzo toksycznego paliwa, które miało zasilać pojazd w trakcie jego długiej drogi na Marsa. Znajduje się tam również sporo radioaktywnych substancji, na przykład kobaltu.

 

Rosjanie mają nadzieje, że uda się naprawić usterkę, ale jeśli będzie to niemożliwe musi być przygotowany plan działania zawierający podstawowe założenia, co do tego jak radzić sobie ze skażeniem dużego obszaru. Naukowcy uspokajają, że jest odpowiednio dużo czasu, aby przygotować sprowadzenie tego satelity w sposób jak najmniej niebezpieczny dla środowiska.

 

Niestety nie jest możliwe ustalenie gdzie ewentualnie, Phobos-Grunt spadnie, ale specjaliści szacują, że między 52 stopniem szerokości geograficznej północnej a 52 stopniem południowej. To dokładne określenie obszaru na Ziemi z największą gęstością zaludnienia.

 

Źródło: http://rt.com/news/phobos-probe-space-mars-037/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

a to kłamał koń okłamał kota 

A kto kiwał psa spławi kotka

usiądź obok, opowiem ci jak bardzo cię skrzywdzę.....

Portret użytkownika luki

Nie zastanawialiście sie dla

Nie zastanawialiście sie dla czego kyle satelit spadło w tak krótkim czasie ??Może ma na to wpływ słońce, moze ogóla zmiana jakiejśc gęstości w naszym ukaldzie ,a może u góry toczy sie wojna między ciemna a jasną energią .Znającz obeczne czasy niebawem sie dowiemy co albo kto w trawie piszczy!! 

Portret użytkownika luki

Też myślałem o ty i to jest

Też myślałem o ty i to jest bardzo prawdopodobne ,pewnie luidzie będą sie śmiać jak to bógóf Ufoludki atakują Acute ci co sie śmieją kopary im opadną jak sie dowiedzie niebawem jak sprawa na prawde wygląda i to my będziemy sie z nich śmiać że tacy durni byli!! Wojna na górze trwa już od jakiegoś czasu nie bawem ujawnia sie nasi Wybawcy ale najpierw musza usunąć wszystkie zagrozenia >!! POWODZENIA Zyczę

Portret użytkownika Irlandia w Polsce

ale ściema... kolejny

ale ściema... kolejny satelita spada z powodu aktywności słońca, a ciemny lud kupuje, że niby to ten co ostatnio ruskie wystrzeliły...NA BOGA LUDZIE !!! OBUDŹCIE SIĘ !!! centralnie zaczynają robić nas w ch...

Portret użytkownika Glebin

Ciekawe są szerokości

Ciekawe są szerokości geograficzne specjalnie podane są na erenie kraju rosyjskiego żeby nie wzbudzic paniki a prawda jest taka że nikt nie jest w stanie przewidzieć gdzie spadnie satelita. To jest jak zrzucić piłke po schodach i obliczyc co do minimetra w którym miejscu się zatrzyma.

Portret użytkownika Judyta

Aktywność słoneczna jest

Aktywność słoneczna jest przyczyną awarii komputerów. Można jej przypisać liczne awarie samolotów i rakiet. Teraz jest zwiększona i przez to się psują.Osłabiona jest też magnetosfera Ziemi i w związku z tym, wiatr słoneczny uderzając w atmosferę ziemską powoduje jej puchnięcie, czyli zwiększenie jej objętości i wyłapanie nisko lecących satelitów przez powietrze, które stawia im opór. Zmniejszają wtedy prędkość i spadają na Ziemię.Pozdrawiamy. Maximus i Judyta

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem