Automatyka i robotyka spowoduje masowe bezrobocie albo państwo Orwella

Kategorie: 

Gdy czyta się powieści science fiction z lat siedemdziesiątych lub osiemdziesiątych ubiegłego wieku to często opisują one społeczeństwo, w którym większość prac domowych wykonują roboty. Autorom wydawało się to oczywiste, że robotyzacja przyniesie same pozytywy, ale są i mroczne strony. Co zrobić z tymi wszystkimi ludźmi, których zastępują maszyny?

 

Można odnieść wrażenie, że procesy te przebiegają bardzo szybko, ale nikt tego nie zauważa. Dokąd zmierza proces automatyzacji montowni samochodów? W naturalny sposób praca ludzka będzie zastępowana robotami aż dojdzie do tego, że wielka fabryka będzie mogła zatrudniać kilka osób obsługi.

 

Powstaje pytanie, co z resztą pracowników? Każdy z nich a zwłaszcza jego praca to ogromny koszt dla pracodawcy a robot wymaga tylko taniego utrzymania, nie choruje, nie pali papierosów tracąc czas, nie potrzebuje urlopu i przede wszystkim za robota nie płaci się horrendalnego podatku ZUS. Człowiek jest zawodny i drogi a robot wręcz przeciwnie.

 

Niektóre rządy na świecie w tym nasz zdają się podświadomie dostrzegać ten proces, ponieważ przybywa biurokratów, których głównym zajęciem staje się utrudnianie życia tej pozostałej poza władzą większości, która może wkrótce stać się mniejszością. Można się spodziewać nowego prawa, które będzie dodatkowo opodatkowywało prace robotów. Władze z pewnością tego spróbują próbując się ratować.

 

Nie oszukujmy się, o ile nie zmieni się podejście fiskalne do obywateli pracy będzie coraz mniej i o ile wszystkie firmy nie zostaną znacjonalizowane to każdy normalny przedsiębiorca będzie dążył do obniżenia kosztów a największe powodują zawsze ludzie. Jak gdyby w odpowiedzi rośnie biurokracja, która dla ludzi o niewielkich aspiracjach życiowych stanowi wymarzone miejsce pracy.

 

Być może automatyka i robotyka doprowadzi do tego, że znaczna większość społeczeństwa będzie żyła na garnuszku państwa, które będzie ich wynagradzało za nikomu niepotrzebne bzdurne działania polegające głównie na przelewaniu z pustego w próżne. Niestety nasze przywiązanie do fiskalnego ucisku oraz postępy w robotyce mogą wpłynąć na naszą rzeczywistość w sposób negatywny.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika djsolarx

Automatyzacja jest ok. Pod

Automatyzacja jest ok. Pod warunkiem że zniknie pieniądz. To jest możliwe w przypadku gdy każdy będzie miał w domu replikator oraz holograficznego doktora niczym nie odbiegającego od prawdziwego lekarza. Wówczas każdy będzie mógł zająć się tym co potrafi czyli tworzeniem nowych rozwiązań, które będą ulepszać to co istnieje obecnie. Jeżeli tego nie bedzie to w najbliższych latach to co będziemy oglądać w TV to strajki, demonstracje, walki polityczne, wojny, brak pracy, przemoc, walkę o zasoby, zniewolenie. Możemy się spotkać za kilka lat na tym forum i zobaczycie że mam rację teraz i będe miał rację za kilka lat. A kto nie wierzy niech weźmie się do roboty za 2000 tys brutto jako niewolnik nowobogackiego wyzyskiwacza i dalej udaje że wszystko jest ok.

Portret użytkownika terminator

Nawet zwykła koparka

Nawet zwykła koparka zastępuje kilku ludzi,bezrobocie będzie tylko rosnąc nie maleć i to jest normalne ,nie normalne jest tylko to że gospodarkę na świecie mamy XIX wieczną .Normalnie to każdy kraj by się szczycił wysokim bezrobociem bo to świadczy o wysokiej automatyzacji produkcji .Majatek wypracowany przez automaty powinien (będzie ) dzielony między wszystkich obywateli .Nawet dzisiaj w Polsce są projekty narazie niezależnych ekonomistów o wprowadzeniu dywidndy społecznej ,likwidujemy ZUS ,KRUS ,nadmiar urzędników,zostawiamy tylko niezbędne minimum ,z tych pieniędzy wypłacamy od urodzenia do śmierci kazdemu dywidedę społeczną ,według obliczeń ekonomistów na dzisiaj w Polsce wynosiła by ona 2000 zł miesięcznie .Jeśli ktoś sobie znajdzie pracę o którą bedzie coraz trudniej  i  sobie dorobi nie traci dywidendy .Mamy rozwiązany problem emerytur ,nie bedzie składek ZUS więc przedsiębiorcy nie będą płakać że mało płacą bo muszą wysokie składki płacic ,nie będzie ludzi bez środków do zycia jak jest teraz .A chętnych do dorobienia sobie nie zabraknie napewno bo 2000 zł nie jest to zawrotna suma .Brakuje niestety woli politycznej ponieważ armia urzędników jest naturalnym elektoratem będących u władzy obojętnie kto rządzi 

Portret użytkownika MCRemek

To właśnie taki schemat jak

To właśnie taki schemat jak podobnie opisałem wyżej. Całkowicie się z tym zgadzam.
Można to nawet rozwinąć odnośnie tego modelu gospodarki.  Gospodarka jest jak narkotyk każdy demokratyczny kraj podobnie ćpa i bierze od dealera USA wzorce. Jak zatrzęsło w USA w 2008 to chwile puźniej nami też potrzęsło i trzęsie dalej. Są już tacy co drgawek dostali i umarli; Islandia, Grecja a kolejni w kolejce. Może tego nie widać tak dosłownie, ale mamy coś w rodzaju gospodarki centralnie planowanej która niedługo przejdzie facelifting przez nowe consorcium NWO. Tylko może się okazać, że z ledwie pływających łodzi powstanie Titanic.  Poza tym już prawdopodobnie dawno zapuźno na taki mądry schemat o jakim pisaliśmy, chćbyśmy mieli wszyscy super automatyczne produkcje itp, itd. Obecny schemat muszi się ciągnąć ponieważ rząd potrzebuje spłącać zadłużenie i potrzebuje takiego tasiemca jak zus oczywiście już dawno nie pokrywa się to z wypłącalnością emerytur za kilka lat, ale to nie tego rządu problem. Potrzebują sępy tego systemu, czerpać zysk z każdej chwili posiadania pieniądza, z zus, podatków w tym vat oczywiście. Do tego dochodzi inflacja bo wzrost cen to wzrost wartościu podatku w nim, akcyza przedewszystkim no, ale to inflacja do tego inne gadżety jak mandajniki. To taka spirala, z której w tych czasach to prawdopodbnie pokojowo nie ma wyjścia.  To taki pies biegnący za własnym ogonem, chcieli by go uszczpnąć, pomniejszyć dług, ale w efekcie motor tego organizmu czyli ludzie będą tylko zziajani, wygłodzeni i schorowani.

Portret użytkownika 3plabc

Gdyby nie ludzka chciwość i

Gdyby nie ludzka chciwość i pazerność to był by raj... roboty pracują za nas my leżymy brzuchem do góry;P Tak na poważnie to dlaczego nie skrócić czasu pracy w takim wypadku... jeśli robot może robić większośc czynności za nas to z 8 godzin zejdźmy do 3 godzin w pracy nie obniżając zarobków.... Popyt pozostanie zachowany bo ludzie będą nadal mieli pieniądze, ale mają więcej czasu dla siebie, dla rodziny, na samo kształcenie i rozwój, własne hobbi etc. Zapomniałem, że jest jedna przeszkoda na tej drodze... ludzka chciwość by mieć góry pieniędzy(obecnie ilość zer na koncie) z którymi i tak nie mają już co zrobić, więc wymyślają coraz dziwniejsze i wyuzdane zachcianki.... gdy inni umierają w nędzy z głodu.

Portret użytkownika promyk

Taaaak odnośnie tej

Taaaak odnośnie tej chciwości. Ci co maja dużo chcą więcej, wiecej, many, many, many, po trupach ale więcej. Co z tego, ze inni giną z głodu oni chcą więcej. Ludzie umierają, bo nie mają leku, który dawno już jest, ale koncerny trzymaja na tym łapę. Jak nie mają sami patentu to nie dadzą prostemu naukowcowi lub szaremu człowiekowi z czymś genialnym wypłynąć. Poczytajcie sobie o witaminie B17 - odkrył ją prosty człowiek z Australii, ale w całych Stanach jest zabronione się nią leczyć, ludzie jeżdżą więc do Meksyku i przyjeżdzają zdrowi. Bo koncerny framaceutyczne mają chemię i trzeba z tego korzystać. Jeden z argumentów to to, że to niechumanitarne bo B17 wybucha w komurkach rakowych, zabija raka, a chumanitarnie chemią niszczyć ludzi? Jak roślinki są. Taka chemia niszczy również zdrowe komurki. Widzieliście kiedyś człowieka, który leczony jest chemią - taką jak np. taxotere? I na dodatek nie ma gwarancji czy pomoże - może też zaszkodzić a nawet zabić. To tylko mały przykład. A ludzie biedni - też zaczynają być chciwi. Sa biedni, ale w tej biedzie też chcą więcej. Mają niską emeryturę, nie starcza im na ogrzewanie, wegiel, jeżdżą więc od kościoła do kościoła tu jeden obiadek tam drugi, jeszcze po drodze do caritasu. Czasami robale to wszystko jedzą, ale wiecej, więcej - dać mi więcej bo ja nie mam. Śpią już na tych ciuchach bo się w szafach nie mieszczą i mole je gryzą. A więc chciwość i zachłanność zaczyna być zaraźliwa jak pęd na zakupy przed świętami, a potem do śmieci. Tak samo z tymi kopalniami, wykorzystuje się kraje ubogie na niskim poziomie ciągnąc zyski a swoje zasoby chomikują na przyszłość. Jeszcze pozabijają się żeby dostać się do tych zasobów na tym gruzie kosmicznym i jeszcze przy okazji my oberwiemy. Dojdzie do tego, ze wytrącą księżyc z orbity. No niechby wytrącili to załużmy co by się stało, gdyby taki księżyc zbliżył się do słońca, walnął w ziemię albo poleciał w kosmos? Jeżeli chcą przechwycić asteroidy żeby odciągnąć od ziemi w porządku. Ale jak będą chcieli ją zatrzymać, żeby czerpać zyski? A jak im coś nie wyjdzie? A z tymi robotami. Może kiedyś będzie tak, że roboty będą pracować, ludzie będą dostawać wszystko na kartki albo za darmo. Roboty będą pracować a my będziemy odpoczywać. Jeszcze dojdzie do tego, że będziemy mież żywność w tabletkach, a wodę pozyskiwać z własnego moczu tak jak to robią już niektórzy w Afryce.

Portret użytkownika etc

Może to fantastyczne co teraz

Może to fantastyczne co teraz napiszę więc możecie potraktować to jako ciekawostkę.Pewien chłopiec twierdzi,że kiedyś żył na innej planecie i opisał jak zorganizowane jest tam życie.Ludzie nie pracują,bo nie muszą cała pracę wykonują maszyny,niema wojen pieniędzy etc etc.Czyżby świat idealny?Prawdopodobnie tą planetą jest jeden z księżyców Jowisza.

Portret użytkownika ciekawski

"Z innych objawień św. Ojca

"Z innych objawień św. Ojca Pio (nieżyjącego od 1968r) dowiadujemy się, że na jednym z księżyców Jowisza - tam gdzie jest woda (nie mówi konkretnie, który to księżyc), istnieje Życie i Cywilizacja."
 
 
 
Pytanie: - Ojcze, słyszy się, że na innych planetach istnieją inne stworzone przez Boga istoty.
Odpowiedź: - A jakże. Chciałbyś, aby ich nie było, aby wszechmoc Boga ograniczyła się wyłącznie do planety Ziemi? Czy chciałbyś, aby nie istniały inne istoty kochające Boga?
- Pomyślałem - to rozmówca ojca Pio - że Ziemia jest niczym w porównaniu z gwiazdami i wszystkimi innymi planetami.
Odpowiedź: - Tak! My, którzy wychodzimy z Ziemi, również jesteśmy niczym. Pan nie ograniczył z pewnością swej chwały do tej jednej, małej planety. Na innych znajdują się byty, Które nie zgrzeszyły jak my.

Portret użytkownika ciekawski

"Z innych objawień św. Ojca

"Z innych objawień św. Ojca Pio (nieżyjącego od 1968r) dowiadujemy się, że na jednym z księżyców Jowisza - tam gdzie jest woda (nie mówi konkretnie, który to księżyc), istnieje Życie i Cywilizacja."
 
 
 
Pytanie: - Ojcze, słyszy się, że na innych planetach istnieją inne stworzone przez Boga istoty.
Odpowiedź: - A jakże. Chciałbyś, aby ich nie było, aby wszechmoc Boga ograniczyła się wyłącznie do planety Ziemi? Czy chciałbyś, aby nie istniały inne istoty kochające Boga?
- Pomyślałem - to rozmówca ojca Pio - że Ziemia jest niczym w porównaniu z gwiazdami i wszystkimi innymi planetami.
Odpowiedź: - Tak! My, którzy wychodzimy z Ziemi, również jesteśmy niczym. Pan nie ograniczył z pewnością swej chwały do tej jednej, małej planety. Na innych znajdują się byty, Które nie zgrzeszyły jak my.

Portret użytkownika baraneuropejski

........gdy nie było

........gdy nie było komputerów była masa księgowych i kadrowych z masą pomocnków, komputeryzacja wypiera skutecznie rzeszę ludzi,.....
 
Coś ty człowieku wymyslił za teorie przeciez kiedys lata 70-80 w zakładzie wystarczyło jedna pani Zosia i cała kadrowke i finanse prowadziła dzis przez wprowadzanie zusow urzedow skarbowych i innych pomysłow biurokratycznych potrzeba kilka zosiek.
Dobrze ktos napisał wczesniej to rzadżący poprzez wymyslanie prawa i tworzenie biurokratycznej machiny kontrolują MASY.
Jednym z pkt solidarnosci w latach 80 była walka z biurokracją jak to dzis wygląda szkoda gadac.
 
 

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem