Atlantycki grzbiet oceaniczny pokryty jest kominami wulkanicznymi

Kategorie: 

Prowadzona przez Irlandczyków ekspedycja naukowa VENTURE odbywająca się na pokładzie statku badawczego RV Celtic Explorer odkryła wcześniej nieznane zjawiska hydrotermalne zachodzące na połowie Atlantyckiego grzbietu oceanicznego.

 

Misja, prowadzona była przez dr Andy Wheeler z University College Cork (UCC), wraz z naukowcami z Narodowego Centrum Oceanografii i University of Southampton w Wielkiej Brytanii, NUI Galway oraz Geological Survey of Ireland. Badacze zawinęli z powrotem do Cork 04 sierpnia tego roku. Badania odbywały się 3000 metrów poniżej powierzchni morza za pomocą zdalnie sterowanego pojazdu (ROV) Holland 1.

 

Kominy hydrotermalne, które rozsiewają minerały w wodzie morskiej podgrzewają dodatkowo do temperatury wrzenia wulkaniczne skały znajdujące się poniżej w skorupie ziemskiej. Miejsca te są domem dla bogatego życia morskiego, który rozwija się w całkowitej ciemności w oparciu o bakterie zasilane przez substancje chemiczne.

 

Badanie zostało wsparte przez Instytut Morski oraz przez National Geographic Society, która to organizacja sfilmowała pracę naukowców w celu wyemitowania w nadchodzącej serii National Geographic Channel, "Alien Deep", która będzie miała premierę na całym świecie w 2012 roku .

 

"Na pierwszym nurkowaniu, na skraju pola przeszukiwania, znaleźliśmy upust w ciągu dwóch godzin po dotarciu na dno morza", powiedział dr Wheeler z UCC. "ROV zstąpił w pozornie bez dna podwodną przepaść. Nigdy nie dotarł do dna, ale dostrzegł wznoszące się od dołu kominy z siarczkami metali emitujące czarne pióropusze bogate w składniki mineralne i podgrzewające wodę. Często poszukiwanie otworów trwa znacznie dłużej, a nasz sukces jest świadectwem ciężkiej pracy i umiejętności wszystkich na pokładzie."

Źródłohttp://www.irishweatheronline.com/news/earth-science/oceanography/hydrothermal-vents-disco...

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem