Assad zgodził się na oddanie broni chemicznej, Obama wstrzymał głosowanie w sprawie ataku na Syrię

Kategorie: 

Wszyscy zastanawialiśmy się, czy Syria zostanie zbombardowana i zamieni się w drugi Irak. Wojna wisiała na włosku ale Barack Obama wyraził swoje głębokie zainteresowanie propozycją ze strony Rosji. Istnieje możliwość, że USA nie będą interweniowały militarnie w Syrii.

 

Obecna sytuacja wygląda na prawdę interesująco. Rosja wyszła z inicjatywą, aby władze Syrii zgodziły się oddać całe zapasy broni chemicznej pod międzynarodową kontrolę. Syria oświadczyła, że przystaje na tą propozycję i podpisze konwencję dotyczącą zakazu używania i posiadania broni chemicznej, dzięki czemu zaistnieje realna szansa na uniknięcie konfliktu. Co więcej, pomysł został poparty przez Unię Europejską która domaga się aby wszystkie strony podeszły poważnie do tej obiecującej inicjatywy.

 

Władimir Putin wyraził się jednak jasno, że USA muszą zrezygnować z interwencji zbrojnej, aby konflikt wokół syryjskiej broni chemicznej został rozwiązany pokojowo. Co ciekawe, Barack Obama zgodził się na tą propozycję i poinformował Kongres aby wstrzymał głosowanie nad zbrojnym interweniowaniem w Syrii. We wczorajszym przemówieniu ogłosił, że w ostatnich dniach pojawiły się znaki iż kryzys może zostać rozwiązany w sposób polityczny. Dodał jednak że inicjatywa pojawiła się dzięki USA, a konkretniej, dzięki zagrożeniu wojną na linii Syria-USA.
"Jest zbyt wcześnie aby powiedzieć czy ta propozycja osiągnie sukces a każde porozumienie musi potwierdzić, że rząd Assada utrzyma się ze swoich zobowiązań, ale inicjatywa ta ma potencjał do usunięcia zagrożenia ze strony broni chemicznej bez użycia siły, w szczególności dlatego iż Rosja jest jednym z najsilniejszych sojuszników Assada" - powiedział Barack Obama.

Sekretarz Stanu USA John Kerry jest zupełnie innego zdania. Początkowo uważał, że Assad "i tak tego nie zrobi" a z czasem dodał, że nie można zgodzić się na tą inicjatywę, która "tylko pogorszy sytuację" i trzeba uderzyć na Syrię. Ostatecznie jednak zmienił podejście i dał Syrii 7 dni na zrealizowanie planu. Ciekawe w tym wszystkim jest to, że Barack Obama podjął taką decyzję również mimo sprzeciwu ze strony tak zwanych syryjskich rebeliantów, którzy są przecież wspierani przez USA.

 

Trzeba przyznać, że inicjatywa ze strony Rosji rzeczywiście jest bardzo dobrym pomysłem na zażegnanie całej awantury wokół użycia broni chemicznej, bez względu na to kto ją użył, a co najważniejsze, USA mogą w ten sposób wycofać się ze swoich wojennych planów. Niestety, pojawiły się pewne obawy, że sprzeciwiająca się temu porozumieniu syryjska rebelia może zniszczyć całą inicjatywę dokonując prowokacyjnego ataku.

 

Russia Today, która powołuje się na liczne źródła donosi, że syryjscy bojownicy mogą w najbliższym czasie użyć broni chemicznej i zaatakować Izrael z terytoriów opanowanych przez rząd Syrii. Byłaby to prowokacja idealna, zwłaszcza gdy Izrael, według USA, jest najbardziej zagrożony na atak ze strony kraju, w którym od dawna panuje wojna domowa, a z licznych wypowiedzi wynika, że zaatakowanie tego kraju będzie równoznacze z użyciem całej swojej siły przeciwko agresorowi. W tym przypadku oskarżenia znów padną na Baszara al-Assada.

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika paczemnacie

Sprawa jest oczywista jak

Sprawa jest oczywista jak śnieg w grudniu - wiadomo, drogowcy są zaskoczeni, ale kierowcy i reszta już nie. USA oskarża o użycie broni chemicznej, taki komunikat poszedł w świat... no cóż pretekst się nawijał jak wata cukrowa na patyczek - przecież nikt na Ziemi nie lubi broni chemicznej i godzeniu nią w ludność cywilną... - czas tykał a świat zaczął się przekonywać do racji USA. Nagle bam! Oddamy broń chemiczną! - jaką mamy taką oddamy i odczepcie się od nas! Brawo, brawo niezły ruch, w sumie tak się gra w szachy Smile Rosja zbiła gońca i interwencja o pretekście broni chemicznej nie wchodzi w grę... Pozostaje czekać na dalszy rozwój wydarzeń, bo oczywiste jest to że Syria musi zostać zaatakowana. Oczywiste jest też to że Izrael ma przechlapane na bliskim wschodzie, tylko patrzeć aż nim wytrą podłogę... Pytanie brzmi - czy wojska zostaną wycofane? To są koszta, podatnicy USA patrzą na tą sprawę z innego punktu widzenia - ej, wy tu gadu gadu a nasze pieniążki opłacają misję "stabilizacyjną" - tak sobie mogą myśleć, bo oficjalnie to oni opłacają tą misje (nieoficjalnie się mówi o Izraelu bądż arabach? nie wiem, nie wnikam). Niezadowolenie w kraju rośnie, skandal goni skandal, coraz więcej niejasności wokół działań władz.... tak tak mi to zalatuje sypnięciem się owego ustroju i władzy - czy można powiedzieć o USA gigant o glinianych nogach? - według mnie może jeszcze za wcześnie, ale wkrótce? Potrzebują wojny do napędzenia gospodarki bo paradoksalnie wydatek na wojnę się opłaca z ekonomicznego punktu widzenia, no i dodatkowo ta wszechobecna ropa działa na wyobraźnie.... U nas zawsze była bieda, większa czy mniejsza, ale zawsze była i jakoś do tego przywykliśmy, ale w USA? O nie... to nie ta liga Smile Widzieliście co się działo jak Grecji obniżyli emeryturki? Hehe wielu z nas marzy o takich emeryturach, a oni jeszcze narzekają!? właśnie komentarz jest zbędny.... 
Hmm tak w ogóle każdy typował Rosję jako stronę która się ugnie i okaże się słabsza... a tu zonk? Co w takim razie dalej? Przecież jeżeli raz się ugięli to pewnie zrobią to ponownie.. prawda :> ? w sumie w myśl takiej zasady działa USA od wielu lat, aż do teraz. Czy to  będzie punkt zwrotny? Rosja musi mieć coś poważnego na USA, wiadomo że ani jednemu ani drugiemu nie jest na ręke wojna między nimi, ale taka nagła kapitulacja po tak śmiałych oświadczeniach jest dość zastanawiająca. Czy to ma uśpić czujność reszty świata?

Portret użytkownika bielik4041

hmmm ja uważam, że Rosja

hmmm ja uważam, że Rosja zrobiła teraz mistrzowski ruch. Oboma wraz z Izraelem nie mieli poparcia dla interwencji : Francja - jak to Francja użo mówi, ale nic nie robi, Wielka Brytania - brak zgody na atak , Niemcy - lawirują jak mogą aby uniknąć udziału w konflikcie, którego po prostu nie chcą...Kiedy na topie była sprawa Egiptu to Putin lekko uciekł teraz zdecydowanie ruszył się i zaszachował Obamę. Bardzo się cieszę, że tak się stało, bo ewentualny konflik został zażegnany lub odłożony w czasie. Niestety w tym rejonie świata w końcu coś się stanie, bo Izrael to chyba chcę walczyć ze wszystkimi dookoła. Mam tylko nadzieję, że światowi politycy się opamiętają i skończą te niepotrzebne zatargi...

Portret użytkownika Nostra Damus

Ten artykuł tylko częściowo

Ten artykuł tylko częściowo się zgadza z tym co się obcnie dzieje wokół Syrii. Kolega Dominik opiera się na środach masowego rażenia opinii publicznej, a te jak wiadomo wciskają nam kit. To co nam pokazują i mówią rozbiega się z tym co naprawdę zaszło pomiędzy uczestnikami rozmów na temat konfliktu Syryjskiego. Plan, by zaproponować Syrii pozbycia się kontroli nad bronią chemiczną powstał za kurtyną kilkanaście dni wcześniej, podczas debaty ministrów spraw zagranicznych państw "zachodnich" oraz Rosji i przedsawiciela rządu syryjskiego. Debatowano jednak nad tym, kto ma z tą inicjatywą "wyskoczyć", jak zaprezentować ją opinii pblicznej, jak dodać powagi tej sprawie po to, by Obama mógł zachować swoją Twarz. Kerry kłamał więc jak szewc, kiedy poddawał w wątpliwość, że Assad zgodzi się na oddanie kontroli nad bronią chemiczną - w tym momencie było już wszystko przesądzone, a zadaniem Kerry'ego było dodanie całej sprawie ważności. Biedny Kerry przy wypowiadaniu a raczej czytaniu tych nowinek nieźle się napocił i nagrymasił - warto się przyjżeć. Sprawie dodano takiej wagi, jakby nie chodziło już o wojnę domową, a tylko o to, co stanie sę z bronią chemiczną. Sama wojna zezła na boczny tor. Obamie spadł kamień z serca, bo na przeforsowanie bombardowania zbombardowanego kraju nie zdobyby swojej większości. Zdobędzie ją ale, kiedy Assad będzie grał w kulki, a wtedy Rosja straci na swojej roli. Być może o to chodzi, zobaczymy. Tyle na razie. 

Unia Europejska problemów nie rozwiązuje. Unia Europejska jest problemem, którego nikt nie potrafi rozwiązać.
http://nostradamus.blog.pl

Portret użytkownika lukasz1985

Czy ktoś się zastanawiał nad

Czy ktoś się zastanawiał nad tym co będzie, jeśli znów dojdzie do użycia broni chemicznej, a USA "znajdą" dowody, na to, że to Assad? Krok w przód i dwa kroki do tyłu to całkiem prawdopdobny scenariusz dalszych wydarzeń.

Portret użytkownika koszer umysłów

Czyli murzynek bambo wycofuje

Czyli murzynek bambo wycofuje się na paluszkach i próbuje odzyskać twarz wiedząc o powszechnym niezadowoleniu społecznym oraz widząc zdecydowane ruchy Rosji i Chin? Czy może jednak jest to tylko zasłona dymna i chce zyskać tydzień czasu, żeby ściągnąć tam więcej wojska?
A co z chemią rebeliantów pochodzącą z Arabii Saudyjskiej, a wyprodukowaną przez spółkę niemiecko-saudyjską? Czy wierzycie, że np. niemcy, USA, Francja czy Rosja nie mają chemii? nie mówiąc o izraelu.

Portret użytkownika erw

To nie koniec prowokacji. A

To nie koniec prowokacji. A co jeżeli jakiś niszczyciel amerykański zostanie trafiony "przypadkową" rakietąqpyro lub zostanie odpalone coś na Izraela? Obama nie będzie miał wtedy wyjścia i już ne będzie mógł mataczyć/kluczyć ale życzę Ameryce, żeby się raczej nie ładowała w ten region z butami.

Portret użytkownika rysiek223

Witam wszystkich właśnie

Witam wszystkich właśnie otrzymalem maila z Bialego Domu nastepujacej treśći:

 
Good evening --
I just addressed the nation about the use of chemical weapons in Syria.
Over the past two years, what began as a series of peaceful protests against the repressive regime of Bashar al-Assad has turned into a brutal civil war in Syria. Over 100,000 people have been killed.
In that time, we have worked with friends and allies to provide humanitarian support for the Syrian people, to help the moderate opposition within Syria, and to shape a political settlement. But we have resisted calls for military action because we cannot resolve someone else's civil war through force.
The situation profoundly changed in the early hours of August 21, when more than 1,000 Syrians -- including hundreds of children -- were killed by chemical weapons launched by the Assad government.
What happened to those people -- to those children -- is not only a violation of international law -- it's also a danger to our security. Here's why:
If we fail to act, the Assad regime will see no reason to stop using chemical weapons. As the ban against these deadly weapons erodes, other tyrants and authoritarian regimes will have no reason to think twice about acquiring poison gases and using them. Over time, our troops could face the prospect of chemical warfare on the battlefield. It could be easier for terrorist organizations to obtain these weapons and use them to attack civilians. If fighting spills beyond Syria's borders, these weapons could threaten our allies in the region.
So after careful deliberation, I determined that it is in the national security interests of the United States to respond to the Assad regime's use of chemical weapons through a targeted military strike. The purpose of this strike would be to deter Assad from using chemical weapons, to degrade his regime's ability to use them, and make clear to the world that we will not tolerate their use.
Though I possess the authority to order these strikes, in the absence of a direct threat to our security I believe that Congress should consider my decision to act. Our democracy is stronger when the President acts with the support of Congress -- and when Americans stand together as one people.
Over the last few days, as this debate unfolds, we've already begun to see signs that the credible threat of U.S. military action may produce a diplomatic breakthrough. The Russian government has indicated a willingness to join with the international community in pushing Assad to give up his chemical weapons and the Assad regime has now admitted that it has these weapons, and even said they'd join the Chemical Weapons Convention, which prohibits their use.
It's too early to tell whether this offer will succeed, and any agreement must verify that the Assad regime keeps its commitments. But this initiative has the potential to remove the threat of chemical weapons without the use of force.
That's why I've asked the leaders of Congress to postpone a vote to authorize the use of force while we pursue this diplomatic path. I'm sending Secretary of State John Kerry to meet his Russian counterpart on Thursday, and I will continue my own discussions with President Putin. At the same time, we'll work with two of our closest allies -- France and the United Kingdom -- to put forward a resolution at the U.N. Security Council requiring Assad to give up his chemical weapons, and to ultimately destroy them under international control.
Meanwhile, I've ordered our military to maintain their current posture to keep the pressure on Assad, and to be in a position to respond if diplomacy fails. And tonight, I give thanks again to our military and their families for their incredible strength and sacrifices.
As we continue this debate -- in Washington, and across the country -- I need your help to make sure that everyone understands the factors at play.
Please share this message with others to make sure they know where I stand, and how they can stay up to date on this situation. Anyone can find the latest information about the situation in Syria, including video of tonight's address, here:
http://www.whitehouse.gov/issues/foreign-policy/syria
Thank you,
President Barack Obama

Portret użytkownika raffi5000

rysiu...rysiuuu... pochwal

rysiu...rysiuuu...
pochwal sie zdolnosciami lingwistycznymi i przetlumacz ludziom. Nie badz cwaniak i nie wrzucaj na translatora, bo z tego bigosu moznaby odczytac, ze Obama ma gazy trawienne, a na Ksiezycu planuja konkurowac z Holendrami w plantacji sałaty.

Skoro materia jest energią, to myśl może być materią

Portret użytkownika rysiek223

Raffi5000 może nie jest to

Raffi5000 może nie jest to bardzo idealne tłumaczenie ale myslę ze bedziesz zadowolony i przeczytasz tekst ze zrozumieniem.
Dobry wieczór

Właśnie zwróciłem się do narodu w związku z użyciem broni chemicznej w Syrii.
W ciągu ostatnich dwóch lat , coś zaczęło się jako seria pokojowych protestów przeciwko represyjnemu reżimowi Baszara al -Assada zamienił się w brutalną wojnę domową w Syrii. Ponad 100 tysięcy ludzi zostało zabitych .
W tym czasie pracowaliśmy z przyjaciółmi i sojusznikami , aby zapewnić pomoc humanitarną dla Syryjczyków , aby pomóc umiarkowanej opozycji w Syrii , oraz kształtowanie politycznego rozwiązania . Ale mamy opór wezwania do działań wojskowych , ponieważ nie jesteśmy w stanie rozwiązać czyjeś wojny domowej.
Sytuacja znacząco zmieniła się we wczesnych godzinach 21 sierpnia , kiedy ponad 1000 Syryjczyków - w tym setki dzieci - zginęło od broni chemicznej, zainicjowany przez rząd Assada .
Co się stało z tymi ludźmi - do tych dzieci - to nie tylko pogwałcenie prawa międzynarodowego - jest to również zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa . Oto dlaczego:
Jeśli nie podejmiemy działań , reżim Assada będzie, nie widzę powodu aby zatrzymać przy użyciu broni chemicznej . Jakzakaz wobec tych śmiercionośnych broni niszczy inne tyrani i autorytarne reżimy nie ma powodów , aby myśleć dwa razy o nabyciu gazów trujących i korzystania z nich . Z czasem nasze oddziały mogą stanąć przed perspektywą wojny chemicznej na polu bitwy . To może być łatwiejsze dla organizacji terrorystycznych do uzyskania tej broni i używać ich do ataku na cywilów. Jeśli walczy wycieków poza granicami Syrii , ta broń może zagrozić naszych sojuszników w regionie.
Tak więc po dokładnym rozważeniu, uznałem , że jest to w interesy bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych w odpowiedzi reżimowi Assada użycia broni chemicznej przez ukierunkowanego ataku wojskowego . Celem tego ataku będzie zniechęcać Asada z użyciem broni chemicznej , do degradacji jego reżim możliwości korzystania z nich , i uświadomić światu, że nie będziemy tolerować ich wykorzystanie .
Choć posiadam prawo nakazu walki, w przypadku braku bezpośredniego zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa uważam, że Kongres powinien rozważyć moją decyzję do działania . Nasza demokracja jest silniejsza , gdy Przewodniczący działa przy wsparciu Kongresu - i kiedy Amerykanie stoją razem jako jeden lud .
W ciągu ostatnich kilku dni , jak ta debata toczy , już zaczęła dostrzegać oznaki , że wiarygodna groźba amerykańskiego wojskowego działania mogą wytwarzać dyplomatycznego przełomu. Rosyjski rząd wskazał gotowość do przyłączenia się do społeczności międzynarodowej w popychanie Assada zrezygnować z jego broni chemicznej i reżim Assada teraz przyznał, że ma tę broń , a nawet powiedział, że oni mogą przyłączyć się do konwencji o broni chemicznej , która zakazuje ich korzystać .
Jest jeszcze zbyt wcześnie , aby powiedzieć , czy ta oferta będzie sukcesem , a każda umowa musi sprawdzić, czy reżim Assada utrzymuje się ze swoich zobowiązań . Ale ta inicjatywa ma potencjał , aby usunąć zagrożenia bronią chemiczną , bez użycia siły .
Dlatego poprosiłem przywódców Kongresu, aby odłożyć głosowanie do zezwolenia na użycie siły , a my dążyć do tego ścieżki dyplomatycznej . Wysyłam sekretarz stanu John Kerry spotkać się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem w czwartek, a ja nadal moje rozmowy z prezydentem Putinem . W tym samym czasie , będziemy pracować z dwoma naszymi najbliższymi sojusznikami - Francja i Wielka Brytania - do przedłożenia uchwały w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nakładającą Assada aby zrezygnował z broni chemicznej , i ostatecznie zniszczył ją pod międzynarodową kontrolą.
Tymczasem nasze wojska , aby utrzymać swoją obecną pozycję i utrzymać presję na Asada , i być w stanie odpowiedzieć jeśli dyplomacja zawiedzie . I dziś , dziękuję jeszcze raz naszej armii i ich rodzinom za ich niesamowitą siłę i wiele wyrzeczeń .
Ponieważ w dalszym ciągu tej debaty - w Waszyngtonie i na terenie całego kraju - Potrzebuję twojej pomocy , aby upewnić się że każdy to zrozumie.
Prosimy o przesłanie tej informacji z innymi aby upewnić się, aby wiedzieli gdzie stoję , i jak można to zatrzymać. Każdy może znaleźć najnowsze informacje o sytuacji w Syrii , w tym wideo dziś wieczorem, tutaj:

http://www.whitehouse.gov/issues/foreign-policy/syria

Dziękujemy ,

Prezydent Barack Obama
 

Portret użytkownika raffi5000

ja juz dawno

ja juz dawno przeczytalem...mysle o innych.
Wiec jednak translator, chyba ze...to oddzwiek jego oryginalnej murzynskiej mowy "kali chciec, kali dac". Ale spoko...dzienks. Pytam jednak, kto z Nas ma prawo do wojny ? Ten uzurpator mowi, jakby byl zbrojmistrzem samego jahwe...i tak pewnie jest.

Skoro materia jest energią, to myśl może być materią

Portret użytkownika Cosiek

 Eh, mówiłem że Obama dlatego

 Eh, mówiłem że Obama dlatego chętnie przystał na oddanie broni chemicznej  Syrii pod kontrolę ONZ i jej kontrolowane zniszczenie - ponieważ to im tylko ułatwia agresję przeciwko Syrii. 
Z drugiej strony jeśli zniszczą składy broni chemicznej, to przynajmniej przy ewentualnym ataku USA i ich sojuszników na Syrię nie mogli by już zatruć terenów okolicznych terenów wraz z ludźmi je zamieszkującymi, gdyby zrakietowali składy broni chemicznej lub gdyby te zasoby mieli przejąc 'rebelianci' i jej użyć przeciwko wojskom Assada. Być może jest to dobre dla obu stron konfliktu.
A jak wynika z przemówienia Obamy dalej przygotowują projekt rezolucji do przedstawienia w ONZ, przy okazji wykorzystując czas na to, by przekonać jak najmocniej naród amerykański do intwerwencji wojskowej, a przynajmniej by jak najmniej społeczeństwa się sprzeciwiało interwencji, by samym sobie nie szkodzić w oczach amerykanów.
I oczywiście dalej Obama pewnym tonem mówi, że 21 sierpnia zginęło 1000 syryjskich obywateli z rąk rządu 'brutala' Assada - dlatego też według niego społeczność amerykańska musi działać jednomyślnie, w imię własnego bezpieczeństwa obywateli, bezpieczeństwa kraju USA jak i ich sojuszników, w imię demokracji, a przeciwko 'reżimowi' na świecie.

Niezależne informacje bez oka w logo europejczycy.info
 

Portret użytkownika wypal

A ja coś dziś czytałem, że

A ja coś dziś czytałem, że pomysłodawcą takiego "rozwiązania" tego konfliktu był nie kto inny jak Radosław Sikorski, a reszta to podchwyciła. Co prawda czytałem to na Onecie, ale wygląda ta informacja dość autentycznie patrząc na to, że pojawiła się ona również w zagranicznych dziennikach.

Portret użytkownika koszer umysłów

A tobie Irak, Libia, Egipt i

A tobie Irak, Libia, Egipt i cała reszta? Za co murzyn ma pokojową nagrodę nobla? Za te akty agresji na ludności cywilnej? Za bombardowanie szpitali, szkół i ujęć wody? Za palenie całych wiosek napalmem?

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem